• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hotele w Poznaniu  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Golęcin – część Poznania w obrębie osiedla Sołacz przyłączona do miasta 1 kwietnia 1933 roku rozporządzeniem Rady Ministrów (DzU 1933 nr 10 poz. 65).Wielkie Księstwo Poznańskie 1815-1848 (dawniej Wielkie Xięstwo Poznańskie, niem. Großherzogtum Posen, fr. Grand Duché de Posnanie) – autonomiczne księstwo, wchodzące w skład Prus (pozostające - z wyjątkiem lat 1848-1851 - obok Prus Zachodnich i Wschodnich, poza Związkiem Niemieckim), powstałe na mocy kongresu wiedeńskiego, mające w zamierzeniu mocarstw zaspokoić narodowe dążenia wielkopolskich Polaków w związku z odłączeniem decyzją kongresu terytorium Wielkopolski od reszty terytorium Księstwa Warszawskiego, które otrzymało status Królestwa Polskiego, państwa konstytucyjnego, związanego jedynie unią personalną z Imperium Rosyjskim. Po powstaniu listopadowym w Królestwie Polskim, popartym przez Poznaniaków, autonomia Księstwa została ograniczona w 1831, a po powstaniach wielkopolskich z 1846 i 1848 - całkowicie zniesiona. Administracja pruska bez żadnego aktu prawnego zmieniła nazwę na Prowincja Poznańska (Provinz Posen), ale w użyciu społecznym nadal pozostawała nazwa Wielkie Księstwo Poznańskie (choć polskie elity polityczne również używały nowej nazwy). Nazwa ta pozostała w pełnej tytulaturze królów Prus, a następnie cesarzy niemieckich aż do abdykacji Wilhelma II.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Hotel IBB Andersia widziany z dziedzińca Starego Browaru
  Hotel Blow Up Hall 50 50 (drugi budynek od prawej) w Poznaniu
  Wejście do Hotelu Blow Up Hall 50 50 w Poznaniu

  Hotele w PoznaniuPoznań jako znaczący ośrodek gospodarczy, targowy i turystyczny, dysponuje rozbudowaną bazą noclegową, w tym hotelami różnych kategorii.

  Ulica Kolejowa (przed 1918 niem. Bahnstraße, 1939–1945 Memelstraße) - ulica w Poznaniu, na Łazarzu, na obszarze jednostki pomocniczej Osiedle Św. Łazarz. Krzyżowniki – część Poznania, w zachodnim obszarze miasta, na osiedlu Krzyżowniki-Smochowice, która jest dawną podpoznańska wsią występującą już w dokumentach z XIV wieku..

  Baza hotelowa[ | edytuj kod]

  Z analizy danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny w połowie 2012 wynika, że stolica Wielkopolski zajmuje 4. miejsce wśród największych miast Polski pod względem wielkości posiadanej bazy hotelowej (60 obiektów hotelowych dysponujących łącznie 6 158 miejscami noclegowymi) oraz liczby turystów korzystających z hoteli – 440 730 osób. Lepsze wyniki odnotowano jedynie w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu.

  Ogólnokrajowa Spółdzielnia Turystyczna Gromada przedsiębiorstwo działające na rynku turystycznym (hotele, restauracje, biura podróży). OST Gromada została założona w roku 1937.Hotel Wiedeński – nieistniejący hotel w centrum Poznania znajdujący się dawniej przy placu Wiosny Ludów w miejscu obecnego skweru (na narożniku ulic Szymańskiego i Święty Marcin).

  Przeciętny turysta odwiedzający poznańskie hotele spędził w mieście 1,7 doby. Taki sam współczynnik odnotowano we Wrocławiu (1,7 doby). Nieznacznie krócej goście hotelowi nocowali w Łodzi, Szczecinie i Warszawie (1,6 doby). Najdłużej turyści przebywali natomiast w Krakowie (2,1 doby) i Gdańsku (2,3 doby).

  Pod koniec czerwca 2012 bazę hotelową Poznania uzupełniało 48 obiektów zlokalizowanych w gminach powiatu poznańskiego. Znajdujące się tam hotele dysponowały 2 699 miejscami noclegowymi. W 2012 skorzystało z nich 151 493 turystów, którzy przebywali tam średnio 1,6 doby.

  Hotel Royal – trzygwiazdkowy hotel zlokalizowany w kamienicy w centrum Poznania, przy ul. Święty Marcin 71 (dawniej 38). Znajduje się w zespole urbanistyczno-architektonicznym centrum miasta z przełomu XIX i XX wieku, wpisanym do rejestru zabytków (nr rej.: A-231/M z 14.03.1980). Aleja Niepodległości – główna ulica Poznania biegnąca równolegle do ul. Tadeusza Kościuszki wzdłuż ścisłego centrum miasta. Została wytyczona w 1905 po likwidacji poligonalnych umocnień Twierdzy Poznań, w trakcie budowy Dzielnicy Cesarskiej. W latach 1905–1919 nosiła nazwę Kaiserring, od 1919–1939: Wały Leszczyńskiego, 1939–1945: Oberwall, Niederwall, a w latach 1945–1990 - aleja Stalingradzka.

  Baza noclegowa Poznania obejmuje również wiele obiektów nieskategoryzowanych przez urząd marszałkowski, które nie są brane pod uwagę w badaniach przeprowadzanych przez GUS.

  W stolicy Wielkopolski dominują hotele średniej wielkości i obiekty małe – prowadzone przede wszystkim przez lokalnych przedsiębiorców. Sieciowe obiekty reprezentują: Sheraton, IBB Andersia, Ikar (Hotele WAM), Mercure, NH, Novotel Poznań Centrum, Novotel Poznań Malta, Gromada, Hotel 500, HP Park, Quality System, Campanile i Ibis.

  Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – szpital kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Główna siedziba mieści się w zabytkowych budynkach dawnego Zakładu Diakonisek przy ul. Przybyszewskiego 49, położony na Ostrorogu, na obszarze jednostki pomocniczej Osiedle Stary Grunwald; szpital obejmuje też budynek przy ul. Grunwaldzkiej 16/18. Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.

  Ze względu na wieloletni brak hoteli najwyższej klasy (5-gwiazdkowych) w Poznaniu wykształcił się jeden z większych w kraju rynków wynajmu apartamentów dla biznesmenów i turystów.

  W Poznaniu nie powstały dotąd znane sieciowe hotele, które z powodzeniem działają w innych polskich miastach (w tym rzadziej odwiedzanych przez turystów): Andel’s, ComfortExpress, Diament, Focus, Hilton, Holiday Inn, Radisson Blu, Scandic, Sofitel, Start, czy Qubus.

  Spośród zagranicznych turystów odwiedzających poznańskie obiekty noclegowe w 2012 najliczniejsze grupy stanowili Niemcy (46,9 tys. osób), a także Irlandczycy (23,6 tys. osób), Brytyjczycy (17,0 tys. osób), Hiszpanie (9,0 tys. osób), Włosi (8,2 tys. osób), Francuzi (7,1 tys. osób), Rosjanie (5,2 tys. osób) i Holendrzy (5,0 tys. osób).

  Ulica Święty Marcin – ulica w Poznaniu w obrębie osiedla samorządowego Stare Miasto. Przebiega w przybliżeniu równoleżnikowo pomiędzy pl. Wiosny Ludów na wschodzie i Mostem Uniwersyteckim na zachodzie. W przebiegu ulicy zaznaczają się dwa wyraźnie odrębne odcinki: wschodni który jest węższy oraz szeroki (dwujezdniowy) i reprezentacyjny zachodni. Granicę między nimi wyznacza kościół św. Marcina.Kasztelanów – jednostka obszarowa miasta utworzona w 2008 roku dla potrzeb Systemu Informacji Miejskiej (SIM) w Poznaniu. Jednostka obszarowa nie jest formalnym osiedlem. Znajduje się na terenie dwóch osiedli samorządowych Grunwald Południe i Ławica.

  Badania ruchu turystycznego w Poznaniu wykazały, że ok. 38% gości przyjeżdża do miasta w celach biznesowych, a kolejne 30–35% z zamiarem zwiedzania, wypoczynku i rekreacji.

  Bazę hotelową miasta uzupełniają liczne apartamenty na wynajem, hostele, motele i pensjonaty.

  Karol Marcinkowski (ur. 23 czerwca 1800 w Poznaniu, zm. 6 listopada 1846 w Dąbrówce Ludomskiej) – wielkopolski lekarz, społecznik, filantrop, inicjator budowy Bazaru w Poznaniu.Umultowo (hist. Umóltowo, Omóltowo, Villa Unolfi (1253), Onulfi villa, Hunołtowicz (1310), Hunoltowicze (1313), Unolfowice, Ulmenhof) – część miasta Poznania i osiedle administracyjne, w północnym obszarze miasta.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hotel Orbis Polonez – dawny trzygwiazdkowy hotel sieci Orbis, zlokalizowany przy al. Niepodległości 36 w centrum Poznania, na osiedlu samorządowym Stare Miasto.
  Powstanie wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.
  NH Hotel Group – jedna z największych sieci hotelowych w Hiszpanii, a trzecia w Europie w kategorii hoteli dla segmentu biznesowego.
  Pensjonat – turystyczny obiekt hotelarski posiadający co najmniej 7 pokoi, świadczący dla swoich klientów całodzienne wyżywienie.
  Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).
  Ulica Władysława Reymonta w Poznaniu- ulica w zachodniej części Poznania w dzielnicy Grunwald. Jej przebieg rozpoczyna się od skrzyżowania z ulicami: Głogowską, Hetmańską, K. Arciszewskiego i kończy się na rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego. Ulica Reymonta jest fragmentem drogi krajowej nr 11. Na całej długości jest dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę oraz posiada wydzielone torowisko tramwajowe, po którym poprowadzone są linie 1, 7. Ulica Reymonta wchodzi w skład II ramy komunikacyjnej Poznania. Przed otwarciem Wschodniej Obwodnicy ulica była częścią drogi krajowej nr 5 i trasy europejskiej E261.
  Zagroda bamberska przy ul. Kościelnej 43 - dawna zagroda bamberska, zlokalizowana w Poznaniu, na Jeżycach, przy ul. Kościelnej 43 (na narożniku ul. Św. Wawrzyńca).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.832 sek.