• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hotele Scandic  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Zatoka Perska (per. خليج فارس – Chalidż-e Fars, arab. الخليج العربي – Al-Chalidż al-Arabi) – zatoka Morza Arabskiego, wcinająca się między Półwysep Arabski a wybrzeże Iranu. Tradycyjnie nazywana jest zatoką, ale ze względu na jej powierzchnię (233 000 km²) można by ją uznać także za morze śródlądowe. Z Morzem Arabskim połączona jest poprzez Cieśninę Ormuz i Zatokę Omańską.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Scandic.svg

  Scandic Hotels – sieć hotelowa z siedzibą w Sztokholmie (Szwecja), której największa liczba hoteli zlokalizowana jest w krajach nordyckich. Oprócz hoteli w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii, sieć posiada również obiekty w Estonii, Holandii, Niemczech, Belgii i Polsce. Właścicielem sieci jest EQT Partners.

  Historia[ | edytuj kod]

  Założyciele firmy Scandic

  Początki[ | edytuj kod]

  Pierwszym hotelem, który został przemianowany później na Scandic, był Esso Motor Hotel w Laxå (prowincja Närke w centralnej Szwecji). Otwarty w 1963 roku motel, którym był na te lata innowacyjnym konceptem w Europie, odniósł sukces dzięki zwiększonej ilości gości podróżujących samochodem, zarówno w celach służbowych jak i wypoczynkowych. Do 1972 roku, kiedy Esso sprzedało hotele zlokalizowane poza Skandynawią, liczba hoteli sieci Scandic wzrosła do 59 hoteli w całej Europie. Pozostałe 32 hotele, z czego pięć w Norwegii i Danii, stały się podwaliną największej szwedzkiej sieci w 1973 roku.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

  1983-1989[ | edytuj kod]

  W 1983 roku, firma została sprzedana szwedzkiemu konsorcjum zarządzanemu przez Ratos i rok później została nazwana Scandic Hotels. Ratos stał się jedynym właścicielem w 1985, a rok później został otwarty pierwszy hotel zlokalizowany poza Skandynawią, otwarty w Koblencji, w Niemczech.

  1990-2000[ | edytuj kod]

  Negatywny trend gospodarczy, spowodowany kryzysem w Zatoce Perskiej w latach 1990-91, wpłynął na zmianę zarządu firmy w roku 1992. Począwszy od 1994 roku, Scandic zorientowany jest na ekologiczne i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju prowadzenie biznesu. Pracownicy są w tym zakresie przeszkoleni, a sieć oferuje pokoje zbudowane zgodnie z zasadami ochrony środowiska. W 1996 roku grupa została zakupiona przez Reso Hotels i weszła na giełdę sztokholmską. Dwa lata później to samo zrobiła grupa Arctia Hotels w Finlandii, co dało sieci Scandic obecność we wszystkich krajach skandynawskich. W 1999 roku nastąpiła ekspansja do Estonii.

  EBITDA (eng. Earnings before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization) - w rachunkowości zysk przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków oraz amortyzacji.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  2001-obecnie[ | edytuj kod]

  W 2001 roku Scandic został wykupiony przez grupę Hilton z siedzibą w Londynie. Sieć hotelowa zmieniła właściciela po raz kolejny w 2007 roku, kiedy to została zakupiona przez EQT (kapitał prywatny) za kwotę 833 milionów euro. Obecnie Scandic skupia się na otwarciu nowych hoteli w Szwecji i w Norwegii.

  Laxå – miejscowość (tätort) w Szwecji, w regionie administracyjnym (län) Örebro. Siedziba władz (centralort) gminy Laxå.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Na mapach: 50°21′41″N 7°35′25″E/50,361389 7,590278 Koblencja (łac. Confluentes, niem. Koblenz; fr. Coblence) – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Mayen-Koblenz, port rzeczny u ujścia Mozeli do Renu. Według danych statystycznych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 106 445 mieszkańców
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.827 sek.