• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hotel Lech w Poznaniu

  Przeczytaj także...
  Hotel Royal – trzygwiazdkowy hotel zlokalizowany w kamienicy w centrum Poznania, przy ul. Święty Marcin 71 (dawniej 38). Znajduje się w zespole urbanistyczno-architektonicznym centrum miasta z przełomu XIX i XX wieku, wpisanym do rejestru zabytków (nr rej.: A-231/M z 14.03.1980). Ulica Święty Marcin – ulica w Poznaniu w obrębie osiedla samorządowego Stare Miasto. Przebiega w przybliżeniu równoleżnikowo pomiędzy pl. Wiosny Ludów na wschodzie i Mostem Uniwersyteckim na zachodzie. W przebiegu ulicy zaznaczają się dwa wyraźnie odrębne odcinki: wschodni który jest węższy oraz szeroki (dwujezdniowy) i reprezentacyjny zachodni. Granicę między nimi wyznacza kościół św. Marcina.
  Kapitel (głowica) – najwyższa, wieńcząca część kolumny, filaru lub pilastra, będąca pośrednim członem konstrukcyjnym między podporą (np. trzonem kolumny) - od której jest szersza, co zapewnia bardziej stabilną konstrukcję całości - oraz elementami dźwiganymi (np. belkowaniem). Ze względu na swoje usytuowanie głowica pełni także funkcje dekoracyjne.

  Hotel Lech (dawniej Residenzhotel oraz Hotel Britania) – zabytkowy nieczynny hotel zlokalizowany w centrum Poznania, na osiedlu samorządowym Stare Miasto, przy ul. Święty Marcin 74 (róg Gwarnej).

  Obiekt zaprojektowany w 1910 przez popularną podówczas spółkę architektoniczno-budowlaną Herman Böhmer i Paul Preul. Elewacja klasycyzująca z charakterystycznymi pilastrami przez całą jej wysokość. W kapitelach płaskorzeźby z figurkami dzieci. Dach, obecnie płaski, niegdyś był spadzisty. Budynek pełnił funkcje hotelowe od samego początku – posiadał windy, jadalnie na każdym piętrze, a w parterze sklepy.

  Hotel NH Poznań (także: "Reichshof" (Dwór Rzeszy), "Hotel Continental" i "Hotel Wielkopolska") – secesyjny hotel, zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Święty Marcin 67, w centrum miasta. Obecnie należy do sieci NH.Piotr Marek Maluśkiewicz (ur. 1 lipca 1946 w Poznaniu) – polski krajoznawca, autor przewodników turystycznych, wykładowca akademicki i redaktor naczelny Kroniki Wielkopolski, specjalista z dziedziny konstrukcji maszyn i budowy urządzeń precyzyjnych.

  W 1920 obiekt nabył Józef Draheim. Odtąd hotel nazywał się Britania. Po 1945 zyskał piastowską nazwę Lech i pozostawał w gestii Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Turystycznego Przemysław. Poddano go także źle ocenianym przebudowom. Zlikwidowano wykusz narożny i część balkonów. W początku lat 70. XX wieku podniesiono bryłę, niszcząc szczyty i deformując sylwetkę budynku (projektantem był Zygmunt Lutomski). Wtedy także wybito podcienia, zgodnie z aranżacją całej ul. Gwarnej.

  Klasycyzm (z łac. classicus – doskonały, pierwszorzędny, wzorowy, wyuczony) – styl w muzyce, sztuce, literaturze oraz architekturze odwołujący się do kultury starożytnych Rzymian i Greków. Styl ten nawiązywał głównie do antyku. W Europie tzw. "powrót do źródeł" (klasycznych) pojawił się już w renesansie - jako odrodzenie kultury wielkiego Rzymu. Jako styl dominujący epoki wpływał na kształt innych nurtów kulturowych okresu jak manieryzm, barok, rokoko. Trwał do końca wieku XVIII, w niektórych krajach do lat 30. następnego stulecia, a nawet dłużej. Zmodyfikowany klasycyzm przeradzał się czasem w eklektyzm końca XIX wieku. Klasycyzm jako styl panował w epoce oświecenia. Najpełniejszy rozkwit klasycyzmu nastąpił w I poł. XVIII wieku. W dziedzinie literatury swoisty kres klasycyzmu przyniosła walka klasyków z romantykami.Włodzimierz Łęcki (ur. 23 września 1937 w Poznaniu) – doktor nauk technicznych, wojewoda poznański, senator V kadencji, krajoznawca.

  W pobliżu znajdują się inne ważne realizacje urbanistyczne i architektoniczne z XIX i XX wieku, np. Hotel Reichshof, Kamienica Haase i Wagnera, Hotel Royal, Domy Towarowe Alfa, Dom Książki, czy Dzielnica Cesarska.

  We wrześniu 2019 roku hotel został zamknięty.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Poznań – atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz Poznań 2008, ​ISBN 978-83-7445-018-8
  2. Włodzimierz Łęcki, Piotr Maluśkiewicz: Poznań od A do Z, wyd. KAW Poznań 1986, ss. 48-50, ​ISBN 83-03-01260-6
  3. Atlas architektury Poznania, Janusz Pazder (red.), Aleksandra Dolczewska, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Poznań, 2008, s. 182, ISBN 978-83-7503-058-7, OCLC 316600366.
  4. Praca zbiorowa: Poznań – spis zabytków architektury, Wydawnictwo Miejskie Poznań 2004, s. 41, ​ISBN 83-89525-07-0
  5. Marcin Libicki, Poznań – przewodnik, Piotr Libicki (ilust.), Poznań: Wydawnictwo Gazeta Handlowa, 1997, s. 278, ISBN 83-902028-4-0, OCLC 69302402.
  6. Jan Skuratowicz: Architektura Poznania 1890-1918, Wydawnictwo Naukowe UAM Poznań 1991, ss. 77-78, ​ISBN 83-232-0313-X

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Monika Pasławska, Koniec hotelu Lech na Świętym Marcinie. Czy będzie tu nowy hotel?, [w:] Gazeta Wyborcza [online], 7 października 2019 [dostęp 2019-10-16] (pol.).
  2. Poznań: Hotel Lech zniknie ze Św. Marcina? Hotel który przyjmował gości ponad stulecie został zamknięty na stałe, [w:] Głos Wielkopolski [online], 16 października 2019 [dostęp 2019-10-16] (pol.).
  Zygmunt Lutomski (ur. 13 kwietnia 1927 w Zbąszyniu, zm. 19 października 2002 w Poznaniu) – architekt poznański, nauczyciel akademicki.Osiedle Stare Miasto – osiedle administracyjne Poznania (od 1 stycznia 2011 roku), obejmujące centralny obszar miasta.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kamienica Haase i Wagnera w Poznaniu - zabytkowa secesyjna kamienica w Poznaniu przy ul. Święty Marcin 69 (ścisłe centrum miasta).
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Centrum – jednostka obszarowa utworzona w 2008 roku na potrzeby Systemu Informacji Miejskiej (SIM) w Poznaniu. Jednostka obszarowa formalnie nie jest osiedlem. Mieści się na terenie osiedla samorządowego Stare Miasto.
  Dzielnica Cesarska w Poznaniu (także: Dzielnica Zamkowa) – ogólna nazwa na zespół reprezentacyjnych zabudowań, projektowanych przez wybitnych architektów europejskich w Poznaniu, w zachodniej części ścisłego centrum miasta, w stylach historycznych.
  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.
  Głos Wielkopolski (pełny tytuł Polska Głos Wielkopolski) - dziennik społeczno-polityczny wydawany od 16 lutego 1945 w Poznaniu, najstarszy dziennik ukazujący się w województwie wielkopolskim.
  Jan Marek Skuratowicz (ur. 1946 w Ciechowicach) – historyk sztuki od wielu lat zajmujący się badaniem architektury rezydencjonalnej Wielkopolski, dr hab., polityk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.765 sek.