• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hotel Europejski w Warszawie  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Ambasada Brazylii w Polsce (Embaixada do Brasil) – brazylijska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Bajońskiej 15.Ambasada Argentyny w Polsce (Embajada de Argentina en Polonia) – argentyńska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Brukselskiej 9.

  Hotel Europejski, od 2018 Raffles Europejski Warsaw – hotel w Warszawie, zbudowany etapami w latach 1855–1877 według projektu Henryka i Leandra Marconich. Uznawany wówczas za najbardziej luksusowy w mieście. Wznowił działalność w 2018 pod marką sieci Raffles.

  Historia[ | edytuj kod]

  W połowie XVII wieku w miejscu hotelu znajdował się dwór Jana Oborskiego, starosty sochaczewskiego, a w XVIII wieku pałac Ogińskich, którego kolejny właściciel, Ferdynand Gerlach, prowadził w nim hotel.

  Wojskowa Akademia Polityczna im. Feliksa Dzierżyńskiego (WAP) – akademia wojskowa Sił Zbrojnych PRL kształcąca oficerów politycznych.Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa - ministerstwo istniało od 23 października 1987 do 31 grudnia 1996 (zlikwidowane w wyniku reformy Centrum).

  Budynek, zaprojektowany przez Henryka Marconiego, powstał w miejscu budynku dawnego hotelu Gerlacha. Część gmachu od strony obecnej ul. Ossolińskich, ul. Karaszewicza-Tokarzewskiego i placu Piłsudskiego została wzniesiona w latach 1855–1857. W latach 1857–1859 powstała część od ul. Ossolińskich i Krakowskiego Przedmieścia. Budowa została dokończona w latach 1876–1877. Hotel Europejski był pierwszym nowoczesnym hotelem w Warszawie. Od końca XIX wieku w budynku działało centralne ogrzewanie.

  The Golden Gate Quartet to jedna z najpopularniejszych grup wokalnych wykonujących głównie gospel i negro spirituals, ale także jazz, swing, czy pop tradycyjny. Największą popularność posiada w USA i Europie Zachodniej.Orbis Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo, jednostka dominująca grupy kapitałowej "Orbis". Nazwa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza świat.

  Hotel był pierwszą siedzibą Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz kolejną lokalizacją popularnej cukierni Lourse'a (1871–1944).

  W czasie powstania styczniowego w dniu 10 października 1863 przed hotelem stracony został czeladnik cukierniczy Emilian Chodakowski za udział w zamachu na carskiego agenta Bertolda Hermaniego. W lutym 1918 w hotelu popełnił samobójstwo oficer Legionów Polskich, mjr kanc. Ludwik Eydziatowicz. W 1920 otwarto w nim księgarnię spółki Trzaska, Evert i Michalski. W 1938 hotel dysponował 250 pokojami.

  Ambasada Litwy w Polsce (Lietuvos Ambasada) – litewska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, w pałacu pod Karczochem w Warszawie w al. Ujazdowskich 14.Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych (TZSP) − organizacja skupiająca artystów i miłośników sztuki, założona w Warszawie w 1860 przez Aleksandra Lessera, Wojciecha Gersona, Alfreda Schouppe, Marcina Olszyńskiego. Jej głównym zadaniem była popularyzacja sztuki polskiej, niesienie pomocy młodym artystom, działalność wydawnicza, organizacja wystaw i konkursów.

  Po zniszczeniach wojennych, przedwojenni właściciele uruchomili restaurację i rozpoczęli remont budynku. W 1948 zajęło hotel MON i dokończyło odbudowę budynku z przeznaczeniem na Akademię Wojskowo-Polityczną im. Feliksa Dzierżyńskiego (1951–1954).

  W latach 1957–1961 budynek został ponownie zaadaptowany na hotel, którym zarządzała grupa hotelowa Orbis. W 1965 zagrał tu koncert The Golden Gate Quartet.

  W 1991 spadkobiercy właścicieli nieruchomości rozpoczęli starania o jej odzyskanie. W 1993 została reaktywowana przedwojenna spółka akcyjna Hotel Europejski, a minister gospodarki przestrzennej i budownictwa stwierdził nieważność orzeczenia prezydenta Warszawy z 1948 o odmowie przyznania spółce własności czasowej z powodu dekretu Bieruta. W kwietniu 2005 została podpisane porozumienie z władającą nieruchomością spółką Accor-Orbis, a we wrześniu została ona przekazana spółce Hotel Europejski.

  Ambasada Maroka w Polsce – marokańska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Starościńskiej 1.Ogrzewanie – proces dostarczania energii termicznej do ciała, pomieszczenia, w celu podniesienia lub utrzymania jego temperatury.

  W 2012 do grona właścicieli dołączyła szwajcarska milionerka Vera Michalski-Hoffmann jako większościowy udziałowiec w spółce będącej właścicielem hotelu.

  W czasie prowadzonego w latach 2013–2018 remontu, za zgodą stołecznego konserwatora zabytków, budynek został nadbudowany – w miejscu strychu powstały dwie nowe kondygnacje z ok. 7 tys. m² powierzchni biurowej. Projekt nadbudowy wywołał kontrowersje.

  Hotel wznowił działalność w maju 2018 pod marką luksusowej sieci Raffles, jako Raffles Europejski Warsaw. Na ostatnim piętrze znajduje się przestrzeń biurowa i coworkingowa.

  Henryk Marconi (ur. 7 stycznia 1792 w Rzymie, zm. 21 lutego 1863 w Warszawie) – polski architekt pochodzenia włoskiego, przedstawiciel klasycyzmu, jeden z najwybitniejszych polskich architektów pierwszej połowy XIX wieku.Kurjer Warszawski – gazeta codzienna wydawana w Warszawie od roku 1821 do 1939. Związana ze Stronnictwem Chrześcijańsko-Narodowym, popularna wśród urzędników państwowych i warstwy inteligenckiej stolicy w okresie dwudziestolecia międzywojennego.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) – urząd administracji rządowej w Polsce podlegający ministrowi właściwemu do spraw obrony narodowej. W okresie II Rzeczypospolitej i II wojny światowej nosił nazwę Ministerstwa Spraw Wojskowych (M.S.Wojsk.).
  Dekret Bieruta – potoczna nazwa Dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy wydanego w dniu 26 października 1945 roku przez Krajową Radę Narodową (KRN), której Prezydentem był Bolesław Bierut.
  Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.
  Legiony Polskie – polskie oddziały wojskowe, którym początek dała Pierwsza Kompania Kadrowa utworzona 3 sierpnia 1914 w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego.
  Ambasada Finlandii w Polsce (Suomen suurlähetystö Puolassa) – fińska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Fryderyka Chopina 4/8.
  Leandro Jan Marconi (ur. 23 kwietnia 1834 w Warszawie, zm. 8 października 1919 w Montreux), polski architekt, syn Henryka Marconiego i spolonizowanej Szkotki Małgorzaty z Heitonów (1807-1884). Jego żoną była Bronisława z Osikowskich (1838-1902).
  Ambasada Norwegii w Polsce (Den norske ambassaden i Polen) – norweska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Fryderyka Chopina 2a.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.