• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hortensja - imię

  Przeczytaj także...
  Hortencjusz - imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "ogrodnik". Pochodzi od nazwiska rzymskiego rodu Hortensjuszy. Patronem tego imienia jest św. Hortensjusz, biskup.Hortensja (Hortense) de Beauharnais (ur. 10 kwietnia 1783 w Paryżu - zm. 5 października 1837 w pałacu Arenenberg w kantonie Turgowia w Szwajcarii) – córka cesarzowej francuskiej Józefiny z jej pierwszego małżeństwa z wicehrabią Aleksandrem de Beauharnais (1760 -1794), królowa Holandii jako żona Ludwika Bonapartego i matka króla Holandii Napoleona Ludwika oraz cesarza Napoleona III.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

  Hortensja - starorzymskie imię żeńskie, pochodzące od fomy męskiej Hortensjusz.

  Hortensius była nazwą starorzymskiego rodu Hortensjuszy. Tak więc imię Hortensja oznacza dziewczynę pochodzącą z tego rodu. Nazwa rodu z kolei wywodzona jest od łacińskiego słowa hortus, oznaczającego "ogród" (hortensius = ogrodnik). Nazwę rodu niektórzy wywodzą z języka etruskiego, w którym znane było imię Hurtensius.

  Hortensja – córka mówcy i adwokata rzymskiego, Hortensjusza Hortalusa (114 – 50 p.n.e.). Zyskała sławę w okresie republiki jako mówczyni. Wystąpiła w roku 42 p.n.e. przed członkami II triumwiratu z mową przeciwko opodatkowaniu najbogatszych Rzymianek, co zaowocowało zwolnieniem wielu kobiet z tego podatku.Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Imię Hortensja nie występuje w martyrologiach (brak świętej patronki). Za patrona imienia można uważać bliżej nieznanego biskupa, św. Hortensjusza, wspominanego 11 stycznia.

  Hortensja imieniny obchodzi 11 stycznia, w kalendarzu czeskim i węgierskim - 1 czerwca.

  Znane osoby noszące to imię:

 • Hortensja de Beauharnais
 • Hortensja (I w. p.n.e.) - córka oratora Hortensjusza Hortalusa, która również miała uzdolnienia oratorskie; w 42 r. tak przekonująco przemawiała przeciwko nałożeniu specjalnego podatku na bogate matry rzymskie, że część z nich umorzono. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.