• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Horsetail Falls - Oregon

  Przeczytaj także...
  Hrabstwo Multnomah (ang. Multnomah County) – hrabstwo w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 465,65 mil² (1206,03 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 726 855 mieszkańców.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Góry Kaskadowe (ang. Cascade Range, fr. Chaîne des Cascades) – pasmo górskie w Ameryce Północnej, wchodzące w skład Kordylierów.

  Horsetail Fallswodospad położony w Stanach Zjednoczonych, w Oregonie w hrabstwie Multnomah. Wodospad leży na Horsetail Creek, dopływie rzeki Kolumbia, niedaleko jego ujścia gdzie Kolumbia tworzy bazaltowy kanion w Wyżynie Kolumbii należącej do Gór Kaskadowych.

  Kolumbia (ang. i fr. Columbia) - rzeka w Ameryce Północnej, największa rzeka wpadająca do Pacyfiku na kontynencie. Źródło w kanadyjskich Górach Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej. Płynie przez Kanadę i USA. Długość 2000 km, z czego 801 km w Kanadzie. Wpada do Pacyfiku w Astoria w stanie Oregon. Powierzchnia dorzecza wynosi 415 211 km².Multnomah Falls – wodospad położony w Stanach Zjednoczonych, w Oregonie w hrabstwie Multnomah. Wodospad leży na Multnomah Creek, dopływie rzeki Kolumbia, niedaleko jego ujścia gdzie Kolumbia tworzy kanion w Górach Kaskadowych. Wodospad nie jest widoczny z drogi turystycznej wiodącej dnem kanionu (ang. Columbia Gorge Scenic Highway), jednak prowadzi do niego krótka i wygodna ścieżka. Jadąc drogą turystyczną od zachodu wodospad jest około 1 km za Wahkeena Falls.

  Wodospad jest dobrze widoczny z drogi turystycznej wiodącej dnem kanionu (ang. Columbia Gorge Scenic Highway), co sprawia że jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów na trasie. Jest on na tyle blisko że podmuchy wiatru często rozpylają wodę na przejeżdżające samochody. Jadąc drogą turystyczną od zachodu wodospad znajduje około 4 km za Multnomah Falls. W górę rzeki Horsetail Creek jest jeszcze jeden wodospad nazywany Ponytail Falls (lub Upper Horsetail Falls) o wysokości 27 metrów. Jest on dostępny pieszym szlakiem tworzącym pętlę o długości około 1,3 km.

  Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.Wyżyna Kolumbii – położona na terenach podmokłych i bagnach pośród słonych jezior. Występuje roślinność półpustynna. Umiejscowiona pomiędzy Górami Skalistymi, a Górami Kaskadowymi

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Horsetail Falls, Multnomah County, United States (ang.). World waterfall database. [dostęp 2017-01-19].
  2. Horsetail Falls (ang.). Oregon Hikers. [dostęp 2017-01-19].
  3. Ponytail Falls Hike (ang.). Oregon Hikers. [dostęp 2017-01-19].
  4. Ponytail Falls, Multnomah County, United States (ang.). World waterfall database. [dostęp 2017-01-19].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.