• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Horsa

  Przeczytaj także...
  Bitwa pod Aylesford – bitwa stoczona w 455 r. między anglosaskimi najeźdzcami i Romano-Brytami w pobliżu Aylesford w hrabstwie Kent. Jak odnotowuje Kronika anglosaska Brytami dowodził Vortigern a germańskim wojownikom przewodzili Hengest i jego brat Horsa, który zginął w tej bitwie. Kronika nie wspomina kto wygrał, co może sugerować, że zwyciężyli Brytowie.Beda, zwany Czcigodnym lub Wspaniałym, łac. Venerabilis, sang. Bǣda lub Bēda (ur. 672 w Wearmouth k. Sunderlandu w Anglii lub 673, zm. 25 maja 735 w Jarrow) – anglosaski mnich i benedyktyn, prezbiter, związany z klasztorami w Wearmouth oraz Jarrow w Nortumbrii (obecnie klasztor Wearmouth-Jarrow ), wszechstronny uczony.
  Kronika anglosaska (ang. Anglo-Saxon Chronicle) – zbiór roczników przedstawiających dzieje anglosaskiej Brytanii, skompilowany pod koniec IX wieku, najprawdopodobniej w królestwie Wesseksu (przedstawia właśnie taką perspektywę historiograficzną) pod panowaniem króla Alfreda Wielkiego. Tekst oryginalnej kompilacji nie zachował się - dysponujemy jednak 9 manuskryptami z różnych klasztorów angielskich, gdzie tekst podstawowy był uzupełniany o późniejsze wydarzenia.

  Horsa, zm. 455 pod Aylesford.

  Zgodnie z tradycją był wojownikiem z V wieku, bratem Hengesta, z którym brał udział w podboju Brytanii zamieszkałej wtedy przez Brytów i Celtów. Najwcześniejsza wzmianka o nim pochodzi od Bedy, który odnotował istnienie kamienia z wyrytym imieniem Horsy.
  Według kroniki anglosaskiej Horsa zginął w bitwie pod Aylesford w 455 roku.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Brytowie (łac. Brittones, bryt. Pritani lub Priteni) – lud celtycki zamieszkujący Brytanię przed najazdem Anglów i Sasów.

  The Anglo-Saxon Chronicle, [1]

  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Hengest albo Hengist, (zm. 488?) - półlegendarny król Kentu od 455 roku, według tradycji założyciel tamtejszej dynastii. Jego imię w języku saskim oznaczało "ogier".
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Brytania (łac. Britannia lub Insula Albionum) – nazwa stosowana przez Rzymian w odniesieniu do dwóch największych Wysp Brytyjskich.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.