• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hornblendyt

  Przeczytaj także...
  Pirokseny – grupa bardzo rozpowszechnionych minerałów skałotwórczych o strukturze wewnętrznej odpowiadającej krzemianom łańcuchowym i ogólnym wzorze:Oliwiny – grupa minerałów zaliczana do krzemianów. Mają zazwyczaj barwę zieloną w odcieniach, ale też brązową, czarną a wyjątkowo są białe lub bezbarwne.
  Magma (stgr. μάγμα „gęsta maść”) – gorąca, stopiona masa krzemianów i glinokrzemianów z domieszkami tlenków i siarczków, z dużą ilością wody i gazów, powstająca w głębi Ziemi. Magma, która wydobywa się na powierzchnię jest nazywana lawą.
  Hornblendyt apatytowy z Bystrzycy Górnej na Dolnym Śląsku. Jest to najstarsza skała magmowa w Polsce, datowana na 1,2 miliarda lat (mezoproterozoik).
  Szlif cienki hornblendytu apatytowego.

  Hornblendytskała magmowa ultramaficzna (abysalna i hipabysalna) zbudowana wyłącznie z minerałów ciemnych. Nazwa pochodzi od składu mineralnego, została ona nadana w 1875 roku przez J.D. Dana.

  Magnetyt – minerał z gromady tlenków, zaliczany do grupy spineli (żelazowych). Należy do minerałów bardzo pospolitych i wyjątkowo szeroko rozpowszechnionych.Apofiza – ciało skalne, żyła, będąca bocznym podrzędnym, mniejszym i najczęściej ślepym odgałęzieniem większej żyły lub ciała magmowego (intruzji).

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Skład mineralny[ | edytuj kod]

  Hornblendyty składają się w przeważającej części z amfiboli szeregu hornblendy – 90–100%. Ponadto w skład tej skały wchodzą pirokseny, apatyt, magnetyt, chromit, biotyt, hauyn, siarczki i nierzadko piropy.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Bystrzyca Górna – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica.

  Cechy zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Barwa: Hornblendyty najczęściej mają barwę czarną, ciemnoszarą. Zdarzają się rzadziej odmiany ciemnozielonkawe. Przełam ma nierówny, ziarnisty.

  Cechy wewnętrzne[ | edytuj kod]

  Hornblendyt ma strukturę jawnokrystaliczną, grubo- i średniokrystaliczną. Tekstura jest bezładna, bywa kierunkowa i zawsze jest zbita.

  Geneza[ | edytuj kod]

  Powstaje wskutek dyferencjacji i krystalizacji z magmy gabrowej. Może powstać również poprzez amfibolityzację (uralityzację) piroksenów i oliwinów. Towarzyszy masywom piroksenitowym i perydotytowym.

  Skały ultramaficzne – skały magmowe odznaczające się bardzo ciemną lub niemal czarną barwą spowodowaną zawartością minerałów ciemnych w granicach 90 do 100%. Reprezentowane są przez skały głębinowe (perydotyty i piroksenity) → ultramafity, oraz znacznie rzadziej wylewne → ultramafityty. Skały ultramaficzne reprezentowane są przez skały ultrazasadowe. Dodatek plagioklazów do tych skał powoduje wydzielenie grupy gabroidów.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Formy występowania[ | edytuj kod]

  Zwykle tworzy pnie magmowe, apofizy lub soczewy w skałach ultramaficznych. Występuje także w brzeżnych częściach masywów gabrowych oraz w syenitach nefelinowych.

  Występowanie[ | edytuj kod]

  W Polsce: w Bystrzycy Górnej k. Świdnicy w Górach Sowich; w Bielicach k. Stronia Śląskiego (Góry Bialskie).

  Na świecie: Rosja (półwysep Kola, Ural); Kuba; Włochy (Turyn, Brescia, Adamello); Szkocja (wzgórze Garabal); Pireneje w Hiszpanii oraz Francji.

  Siarczki – związki chemiczne zawierające atom lub atomy siarki na stopniu utlenienia −II. Związki zawierające dwa lub więcej (katenacja) atomów siarki połączonych w łańcuch -S-S-... noszą nazwę "wielosiarczki".Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).
 • Hornblendyt apatytowy 2.jpg
 • Hornblendyt apatytowy 3.jpg
 • Literatura[ | edytuj kod]

 • A. Majerowicz, B. Wierzchołowski: Petrologia skał magmowych. Warszawa: Wydawnictwa Geologiczne, 1990.
 • W. Ryka, A. Maliszewska: Słownik Petrograficzny. Warszawa: Wydawnictwa Geologiczne, 1991. ISBN 83-220-0406-0. (wyd. II popr. i uzup.)
 • A. Bolewski, W. Parachoniak: Petrografia. Warszawa: Wydawnictwa Geologiczne.
 • Adamello – szczyt w Alpi dell’Adamello e della Presanella. Leży w północnych Włoszech, w prowincji Brescia, w Lombardii. Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
  Warto wiedzieć że... beta

  Perydotyty – ultrazasadowe (melanokratyczne) skały głębinowe. Zawierają mniej niż 45% krzemionki, składają się głównie z mineralnego oliwinu (40–100%), w mniejszym stopniu z piroksenów (0–60%) i innych minerałów.
  Stronie Śląskie (niem. Seitenberg) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stronie Śląskie.
  Amfibole (z stgr. ἀμφίβολος amphibolos – "nieokreślony", ze względu na różnorodność koloru i formy) – duża grupa minerałów skałotwórczych, krzemianów, czasami też glinokrzemianów.
  Sjenit, syenit – obojętna skała głębinowa. Sjenit zaliczany jest do skał jawnokrystalicznych. Najczęściej barwy ciemnoszarej lub czarnej. W przeciwieństwie do granitu, nie zawiera wcale, albo zawiera bardzo mało kwarcu. Na diagramie klasyfikacyjnym QAPF sjenit zajmuje pole 7.
  Skały – duże skupiska minerałów jednorodnych lub różnorodnych. Ze względu na sposób powstania wyróżnia się skały magmowe, osadowe i metamorficzne.
  Gabroidy, skały gabrowe – grupa zasadowych skał głębinowych zbliżonych wyglądem lub składem mineralnym do gabra, jak też będących jego odmianami. Szczególną cechą jest zawartość plagioklazów i piroksenów.
  Hornblenda - z niem. die Hornblende (A.G.Werner 1789 r.) - minerał z grupy amfiboli, ważny składnik skał magmowych (zasadowych i melanokratycznych - ultrazasadowych) oraz skał metamorficznych. Ma wiele odmian polimorficznych, w których występują wszystkie kationy zawarte we wzorze:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.