• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hordaland

  Przeczytaj także...
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Rogaland – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z regionami Hordaland, Telemark, Aust-Agder i Vest-Agder.
  Telemark – jeden z 19 okręgów administracyjnych w Norwegii, położony w południowej części kraju, nad cieśniną Skagerrak.

  Hordaland – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z okręgami Sogn og Fjordane, Buskerud, Telemark, Rogaland a od zachodu z Oceanem Atlantyckim (Morze Norweskie).

  Administracyjnym centrum okręgu jest miasto Bergen. Powierzchnia Hordaland to 15 460 km², zamieszkuje go 453 574 osób (2006).

  Okręg Hordaland podzielony jest na 33 gminy:

  Norwegia podzielona jest administracyjnie na 19 okręgów (norw.: fylke). Okręgi dzielą się na 430 gmin (norw.: kommune).Morze Norweskie (norw. Norskehavet, isl. Noregshaf, far. Noregshavi) – morze przybrzeżne, część Oceanu Atlantyckiego położona na północny-zachód od wybrzeży Norwegii. Od południa sąsiaduje z Morzem Północnym, od południowego-zachodu z wodami Atlantyku, od północy z Morzem Barentsa, a od zachodu z Morzem Grenlandzkim.

  Linki zewnętrzne[]

 • strona internetowa okręgu Hordaland • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sogn og Fjordane – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z regionami: Møre og Romsdal, Oppland, Buskerud i Hordaland.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.