• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Horch

  Przeczytaj także...
  Zwickau (pol. hist. Ćwików, czes. Cvikov) — miasto powiatowe we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Chemnitz, stolica powiatu Zwickau, na przedgórzu Rudaw.Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach – prywatne muzeum motoryzacji i techniki w Otrębusach koło Warszawy.
  Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.
  Horch 830 BL z 1938 roku ze zbiorów Prywatnego Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach

  Horch – niemiecka marka samochodów produkowanych w latach 1901–1945.

  Samochody marki Horch odznaczały się od samego początku wysoką jakością, luksusowym wykończeniem i innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

  Historia[ | edytuj kod]

  August Horch w roku 1899 założył swoje pierwsze przedsiębiorstwo A. Horch & Cie. w Kolonii (Köln-Ehrenfeld). W roku 1901 wyjechał z jego warsztatu (mieszczącego się w dawnej stajni) pierwszy samochód własnej konstrukcji. Przedsiębiorstwo rozwijało się, wobec czego A. Horch przeniósł w roku 1902 zakład do Reichenbach im Vogtland, gdzie w roku 1903 wyprodukowano pierwszy w Niemczech samochód z silnikiem czterocylindrowym. W roku 1904 założył nowe przedsiębiorstwo Horch & Cie. Motorwagen-Werke AG w Zwickau, w którym w 1907 roku zbudowano innowacyjny silnik sześciocylindrowy. Samochody marki Horch osiągały wybitne sukcesy w sporcie motorowym.

  Audi (łac. audi – "słuchaj") – niemiecka marka samochodów osobowych, należąca do koncernu Volkswagen, produkowana przez spółkę Audi AG z siedzibą w Ingolstadt.Ehrenfeld, Köln-Ehrenfeld — dzielnica miasta Kolonia w Niemczech, w okręgu administracyjnym Ehrenfeld, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, na lewym brzegu Renu.

  W 1909 roku August Horch opuścił swoje przedsiębiorstwo i założył w Zwickau nowe przedsiębiorstwo pod firmą Audi, ponieważ określenie Horch było zastrzeżone przez dawne przedsiębiorstwo. W roku 1932 z inicjatywy saskiego banku państwowego Sächsische Staatsbank zakłady Horch wraz z przedsiębiorstwami Audi i DKW oraz działem produkcji samochodów zakładów Wanderer utworzyły spółkę Auto Union AG.

  Wanderer – niemieckie przedsiębiorstwo będące jedną z marek korporacji Auto Union, zajmujące się produkcją samochodów.DKW (Dampfkraftwagen - niem. samochód parowy) – niemiecka wytwórnia motocykli i popularnych samochodów osobowych, założona w 1905 r.

  Obecnie w Zwickau znajduje się powszechnie znane muzeum August-Horch-Museum.

  Modele[ | edytuj kod]


  Warto wiedzieć że... beta

  August Horch (ur. 12 października 1868 w Winningen nad Mozelą, zm. 3 lutego 1951 w Münchbergu w Górnej Frankonii) – był niemieckim inżynierem budowy maszyn i założycielem firm samochodowych Horch i Audi. Horch pochodził ze "starej" rodziny winiarzy i kowali.
  Auto Union GmbH – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała 1932 przez połączenie czterech niemieckich producentów samochodów: Audi, DKW, Horch i Wanderer. Spółka ta miała siedzibę w Zwickau w Saksonii. W Niemczech Zachodnich spółka istniała pod tą nazwą do 1965 roku. Na bazie zakładu w Zwickau w NRD powstała firma VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau produkująca m.in. samochody Trabant.
  Reichenbach im Vogtland – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Chemnitz, w powiecie Vogtland, siedziba wspólnoty administracyjnej Reichenbach/Vogtl..

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.762 sek.