Honorata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Honorata – żeński odpowiednik imienia Honorat.

Honorat - imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "szanowany", "darzony szacunkiem". Wśród patronów tego imienia - św. Honorat z Arles i bł. Honorat Koźmiński.Aleksandra Konieczna (ur. 13 października 1965 w Prudniku) – polska aktorka i reżyserka teatralna, dwukrotna laureatka Orła za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie Ostatnia rodzina oraz drugoplanową rolę kobiecą w filmie Jak pies z kotem.

Honorata imieniny obchodzi 11 stycznia, 16 stycznia, 22 lutego, 22 grudnia. Zdrobnienia od tego imienia to: Hona, Honia, Honka, Honcia, Honoratka, Honorcia, Nora, Norka, Horka, Horcia

Znane osoby, noszące imię Honorata:

 • Honorata z Pawii (zm. 500) – włoska święta katolicka, siostra św. Epifaniusza (wspomnienie 11 stycznia)
 • Honorata Leszczyńska (1864-1937) – polska aktorka teatralna
 • Honorata Skarbek – polska piosenkarka
 • Honorata Witańska – polska aktorka
 • Postacie fikcyjne:

 • Honorata – bohaterka serialu Czterej pancerni i pies, pochodząca z Koniakowa. Zagrała ją Barbara Krafftówna
 • Honorata Leśniewska – bohaterka serialu Na Wspólnej, narzeczona Romana Hoffera (Waldemar Obłoza). W tej roli Aleksandra Konieczna.
 • Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Na Wspólnej – polska opera mydlana, emitowana w telewizji TVN od 27 stycznia 2003, od poniedziałku do czwartku o godzinie 20:05 (powtórki o 7:20). W soboty o godzinie 10:55 można oglądać wszystkie odcinki z minionego tygodnia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Honorata Leszczyńska, z domu Rapacka (ur. 16 maja 1864 w Czerniowicach, zm. 18 stycznia 1937 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, występowała na deskach warszawskich teatrów.
  Barbara Krafftówna, właściwie Barbara Krafft-Seidner (ur. 5 grudnia 1928 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka.
  Honorata z Pawii, wł. Onorata di Pavia (ur. w Pawii, zm. 11 stycznia 500 tamże) - rodzona siostra św. Epifaniusza (+496), dziewica, święta Kościoła katolickiego.
  Czterej pancerni i pies – serial telewizyjny w reżyserii Konrada Nałęckiego, według scenariusza Janusza Przymanowskiego na podstawie książki tegoż autora pod tym samym tytułem. Fabuła przedstawia losy załogi czołgu Rudy i psa Szarika podczas II wojny światowej.
  Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Epifaniusz z Pawii, wł. Epifanio di Pavia (ur. 438/439 w Pawii, zm. 22 stycznia 496/497 tamże) - rodzony brat św. Honoraty, ósmy biskup Pawii, święty Kościoła katolickiego, zwany "ojcem światłości i biskupów".

  Reklama