• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hong Kong Stadium

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowa Rada Rugby (ang. International Rugby Board, IRB) – międzynarodowa organizacja pozarządowa zarządzająca rozgrywkami rugby union oraz ustalająca zasady gry. Powstała w 1886 jako International Rugby Football Board (IRFB) na wniosek szkockiego, walijskiego i irlandzkiego związków rugby. Związek angielski początkowo odmówił przystąpienia, niemniej w 1890 został pierwszym członkiem-niezałożycielem.Puchar świata w rugby 7 (Rugby World Cup Sevens) – najważniejsze międzynarodowe zawody w rugby 7 w randze mistrzostw świata. Organizatorem imprezy jest IRB i od początku biorą w niej udział męskie reprezentacje narodowe, a od 2009 roku również żeńskie. Pierwszy turniej odbył się w 1993 roku w Szkocji. Od tamtej pory kolejne zawody są rozgrywane co cztery lata. Aktualnymi zwycięzcami są reprezentacje Nowej Zelandii.
  Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.

  Hong Kong Stadium – główny obiekt sportowy w Hongkongu. Przebudowany ze starego stadionu rządowego, odbudowany jako Hong Kong Stadium w 1994 roku. Posiada 40 000 miejsc, w tym 18 240 miejsc na głównym poziomie, 18 559 miejsc na górnym poziomie, 3153 miejsc dla VIP-ów i 48 miejsc dla osób na wózkach inwalidzkich.

  Hongkong – wyspa w południowej części Hongkongu, będącego specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej. W 2006 roku wyspa była zamieszkiwana przez 1 268 112 mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosiła 15 915 os./km². Powierzchnia wyspy wynosi 80,4 km² i jest drugą co do wielkości wyspą na terenie Hongkongu po wyspie Lantau. Wyspa oddzielona jest od stałego lądu przez Zatokę Wiktorii.Rugby 7 – zarządzany przez IRB wariant rugby union, w którym w jednej drużynie gra siedmiu graczy zamiast piętnastu. Wersja rugby 7 jest bardzo popularna, przykładem są światowe serie IRB Sevens World Series i Puchar Świata siódemek. Rugby 7 w roku 2016 zostanie dyscypliną olimpijską.

  Stadion położony jest na obszarze So Kon Po, na wyspie Hongkong, w dolinie w pobliżu Causeway Bay. Większość międzynarodowych meczów piłki nożnej odbywających się w Hongkongu ma miejsce na tym stadionie. Jest to również miejsce rozgrywania turnieju rugby 7 Hong Kong Sevens. Hong Kong Stadium gościł także dwukrotnie Puchar Świata w rugby 7 Międzynarodowej Rady Rugby w 1997 i 2005.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Informacje o stadionie • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.