• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Honda EV Plus

  Przeczytaj także...
  Mila na godzinę (mph, z ang. miles per hour) – stosowana w krajach anglosaskich jednostka prędkości równa jednej mili angielskiej na godzinę.Akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy – (NiMH lub Ni-MH- ang. nickel metal hydride) akumulator w którym katodę stanowi płytka niklowa a anodę stop metali z którym reaguje wydzielający się podczas ładowania wodór tworząc wodorek metalu.
  Odtwarzacz CD – elektroniczne urządzenie cyfrowe służące do odtwarzania płyt CD z nagranym dźwiękiem w formacie Audio za pomocą wiązki lasera, w Polsce początkowo znane pod nazwą gramofon laserowy cyfrowy, gramofon cyfrowy lub dyskofon albo też odtwarzacz płyt kompaktowych.

  Honda EV Plus – pierwszy produkcyjny samochód elektryczny o akumulatorach innych, niż kwasowo-ołowiowe produkowany przez koncern Honda. Powstało jedynie około 300 sztuk EV Plusów. Ich produkcji zaprzestano, gdyż Honda skupiła się na produkcji samochodów o napędzie hybrydowym, czego owocem była Honda Insight. EV Plus powstał jako odpowiedź na EV1 produkowanego przez General Motors, poza tym jako pojazd nie emitujący spalin został zaliczony przez California Air Resource Board (CARB) jako Zero Emmision Vehicle (w skrócie ZEV), czyli w świetle ustawy o czystości powietrza umożliwiał Hondzie kontynuowanie sprzedaży samochodów na terenie Kalifornii.

  Podwozie - zespół elementów pojazdu, które odpowiadają za przeniesienie napędu z silnika na koła oraz za zachowanie się pojazdu na drodze.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).
  Tył EV Plus
  Silnik EV Plus

  Honda EV Plus posiadała dwa tryby działania – zwykły oraz ekonomiczny. W trybie zwykłym samochód miał dużo lepsze przyspieszenie, ale kosztem znacznego zmniejszenia zasięgu. W trybie ekonomicznym zwiększony zasięg był odkupiony ograniczoną mocą silnika. Jak we wszystkich pojazdach elektrycznym rzeczywisty zasięg zależał przede wszystkim od stylu jazdy – nagłe przyspieszenia, wyższe prędkości i ostre hamowania nie pozwalające odzyskać energii poprzez hamowanie silnikiem skutecznie redukowały zasięg nawet kilkakrotnie. Spokojna jazda w trybie ekonomicznym dawała zasięg 130–180 km. Do zasilania akcesoriów stosowany był oddzielny 12V akumulator.

  Zamek centralny – urządzenie pozwalające na otwieranie i zamykanie wszystkich zamków pojazdu (drzwi i bagażnika) za pomocą jednego przycisku lub pilota (zdalny zamek centralny).Honda FCX - rodzina koncepcyjnych samochodów osobowych o napędzie wodorowym koncernu Honda. Obecnie w ofercie leasing dostępna jest od 2008 roku Honda FCX Clarity.

  Wysoka cena odstraszała kupujących, dlatego Honda wprowadziła możliwość wynajmu osobom prywatnym.

  Wynajmowane samochody posiadały:

 • odtwarzacz CD
 • elektrycznie sterowane szyby
 • zamek centralny
 • klimatyzację
 • Po 36 miesiącach wszystkie wynajęte samochody zostały zebrane i większość z nich została zniszczona (patrz film Who Killed the Electric Car?). Część podwozi posłużyła do budowy prototypu samochodu napędzanego ogniwami paliwowymi, Hondy FCX.

  Honda Insight to samochód o napędzie hybrydowym produkowany przez japoński koncern Honda. Obecnie produkowana jest II generacja pojazdu.Klimatyzacja – proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka (warunki komfortu) lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego (np. w przemyśle elektronicznym).

  Dane techniczne[ | edytuj kod]

 • Rozstaw kół przód/tył: 59,1 cali/58,7 cali (1,50 m/1,49 m)
 • Przeniesienie napędu: Na koła przednie
 • Miejsc: 4
 • Napięcie silnika: 288 V
 • Silnik: Prądu stałego, bezszczotkowy
 • Moc: 49 kW (66 hp)
 • Akumulatory 24 12 V Ni-MH
 • Ładowarka: Wbudowana
 • Czas ładowania: 6-8 h
 • Przyspieszenie: 4,9 s (0-50 km/h)
 • Maksymalna prędkość: 80+ mil na godzinę (130 km/h)
 • Zasięg: 160 km (100 mil) (80% rozładowania). Do 190 km (120 mil) w idealnych warunkach
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Honda EV Plus versions & types (ang.). automobile-catalog.com. [dostęp 2013-02-19].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • SamochodyElektryczne.org – Honda EV Plus
 • SamochodyElektryczne.org – opisy, artykuły i aktualności
 • Who Killed the Electric Car? (w wolnym tłumaczeniu: Kto zabił samochód elektryczny?) – amerykański film dokumentalny z 2006 roku, którego reżyserem jest Chris Paine. Film przedstawia teorię spiskową, według której koncerny samochodowe, petrochemiczne, rząd USA i amerykańscy konsumenci blokują rozwój samochodów elektrycznych. Pokazuje też wiele różnych modeli samochodów, głównie General Motors EV1, ale także innych modeli elektrycznych produkowanych dawniej przez firmy takie jak Nissan, Toyota, Ford, Honda, czy Chrysler, z których większość dziwnym zbiegiem okoliczności została po pewnym czasie odzyskana i zniszczona lub oddana do muzeów.Ogniwo paliwowe to ogniwo generujące energię elektryczną z reakcji utleniania stale dostarczanego do niego z zewnątrz paliwa. W odróżnieniu od ogniw galwanicznych (akumulatory, baterie), w których energia wytwarzanego prądu musi zostać wcześniej zgromadzona wewnątrz tych urządzeń (co znacznie ogranicza czas ich pracy), ogniwa paliwowe nie muszą być wcześniej ładowane. Wystarczy tylko doprowadzić do nich paliwo. W przypadku ogniw galwanicznych ładowanie może być procesem trwającym wiele godzin, a ogniwa paliwowe są gotowe do pracy po niewielkim czasie wymaganym do nagrzania.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  General Motors EV1 – samochód elektryczny produkowany i leasingowany przez General Motors Corporation od 1996 do 1999 roku. Był pierwszym masowo produkowanym i specjalnie zaprojektowanym pojazdem elektrycznym dużego producenta samochodów, a także pierwszym samochodem elektrycznym koncernu GM.
  Honda Motor Co. (jap. 本田技研工業株式会社 – Honda Giken Kōgyō Kabushiki Kaisha) – japońska, międzynarodowa korporacja produkująca samochody, motocykle, skutery, samoloty, silniki oraz różnego rodzaju maszyny do celów budowlanych, rolniczych i innych. Obecnie jest największym producentem silników na świecie. Produkuje ich ponad 25 milionów rocznie. Zakłady produkcyjne umieszczono w ponad 30 różnych krajach. Główna siedziba znajduje się w Tokio. Natomiast siedziba Honda Motor Europe Ltd. znajduje się w Slough (Wielka Brytania).
  Akumulator kwasowo-ołowiowy – rodzaj akumulatora elektrycznego, opartego na ogniwach galwanicznych zbudowanych z elektrody ołowiowej, elektrody z tlenku ołowiu(IV) (PbO2) oraz ok. 37% roztworu wodnego kwasu siarkowego, spełniającego funkcję elektrolitu.
  Pojazd elektryczny – pojazd (np. rower elektryczny, samochód elektryczny, tramwaj, autobus elektryczny, trolejbus, pociąg elektryczny) posiadający jako napęd jeden lub więcej silników elektrycznych. W szczególnym przypadku pojazd elektryczny sam w sobie może być elementem silnika elektrycznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.