• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Honda CR-Z

  Przeczytaj także...
  Subwoofer (głośnik superniskotonowy) - dodatkowy głośnik w systemach stereo lub w wielokanałowych, najczęściej w zestawach kina domowego, służący do odtwarzania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach (w granicach 20-250 Hz). Stosowanie subwoofera podyktowane jest względami ekonomicznymi (efektywne odtwarzanie drgań wymaga głośników o bardzo dużej średnicy membrany i dużych mocy wzmacniacza) i uzasadnione właściwościami słuchu (w zakresie bardzo małych częstotliwości słyszenie kierunkowe jest ograniczone).Prędkościomierz (szybkościomierz) - urządzenie służące do pomiaru prędkości pojazdu kołowego (np. samochodu). Prędkościomierz jest najczęściej umieszczany na tylnej części wału napędowego, gdzie specjalny czujnik przekształca obroty mechaniczne na impulsy elektryczne. Starsze typy samochodów posiadają w tym miejscu giętki obrotowy drut, którego drugi koniec jest podłączony do prędkościomierza, który jest specjalnie skalibrowanym tachometrem. Czułość tego tachometru oraz jego kalibracja numeryczna musi uwzględniać redukcję biegów na tylnej części wału napędowego, ostateczną szybkość obrotów w mechanizmie różnicowym (dyferencjale) i średnicę kół pojazdu. Mechanizm, w którego skład wchodzi prędkościomierz zawiera również licznik do pomiaru przebytej drogi (tzw. chodometr albo drogomierz).
  Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie.

  Honda CR-Zsamochód osobowy klasy kompaktowej o napędzie hybrydowym i nadwoziu coupé, produkowany przez japoński koncern motoryzacyjny Honda w latach 2010 - 2016.

  Historia modelu[ | edytuj kod]

  Honda CR-Z - tył
  Honda CR-Z - wnętrze
  Honda CR-Z po liftingu
  Honda CR-Z Mugen RZ
  Honda CR-Z Concept

  Pierwsza prezentacja pojazdu w formie konceptu pod nazwą Honda CR-Z Hybrid Sports Concept miała miejsce podczas targów motoryzacyjnych w Tokio w 2007 roku. Rok później podczas targów motoryzacyjnych w Genewie miała miejsce europejska prezentacja wersji koncepcyjnej pojazdu. Wersja produkcyjna pojazdu zaprezentowana została po raz pierwszy podczas targów motoryzacyjnych w Detroit na początku 2010 roku, a następnie podczas targów w Genewie.

  Zawieszenie pojazdu – zespół elementów łączących koła z resztą pojazdu. Zawieszenie przenosi siły powstające na styku koła z jezdnią na nadwozie. Zapewnia komfort jazdy oraz stateczność i sterowność pojazdu. Zawieszenie jest częścią podwozia, a w jego skład wchodzą:Samochodowa lampa ksenonowa, ksenon, biksenon - potoczna nazwa systemu oświetlenia stosowanego w samochodach, spełniającego rolę świateł mijania lub świateł drogowych i mijania równolegle.

  W 2012 roku podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu zaprezentowano wersję po face liftingu. Auto otrzymało nowy zderzak przedni, zmodyfikowaną atrapę chłodnicy oraz nowy dyfuzor. We wnętrzu pojazdu zmieniono jakość materiałów wykończeniowych oraz kolorystykę tapicerek. Zmodyfikowane zostały wnęki drzwi, dzięki czemu wygospodarowano więcej miejsca na podręczne schowki, a oświetlenie wnętrza wykonano w technologii LED. Zmodyfikowano także silnik pojazdu zwiększając moc pojazdu.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ręczna skrzynia biegów, znana też jako manualna bądź mechaniczna – rodzaj skrzyni biegów stosowanej w pojazdach silnikowych. Wyposażona jest ona w sprzęgło obsługiwane za pomocą pedału (rzadziej dźwigni), co daje kierowcy kontrolę nad przenoszonym na napędzaną oś momentem obrotowym, oraz w dźwignię zmiany biegów, może być ona obsługiwana ręcznie (głownie w samochodach), bądź przy użyciu stóp (głównie jednoślady).

  Na początku 2014 roku podjęto decyzję o wycofaniu modelu ze sprzedaży na rynkach europejskich z powodu zbyt słabego popytu. W tym samym roku w modelu przeznaczonym na rynek amerykański zwiększono moc silnika. Modyfikacje zostały stworzone we współpracy z Honda Performance Development, która przeprojektowała jednostkę sterującą, założyła wydajniejsze wtryskiwacze oraz intercooler, filtr powietrza, zmieniono układ wydechowy oraz dołożono mechaniczną sprężarkę dzięki czemu zwiększono moc z 137 do 197 KM.

  Face lifting (z ang.: „podniesienie, podciągnięcie skóry twarzy”) – modernizacja modelu samochodu polegająca zazwyczaj jedynie na kosmetycznych zmianach w jego wyglądzie. Chłodnica międzystopniowa, (ang.) „Intercooler” (chłodnica pośrednia) - chłodnica powietrza doładowującego, to chłodnica powietrza sprężanego w sprężarce, przed dostarczeniem go do silnika, stosowana w silnikach spalinowych z doładowaniem. Służy do zwiększenia sprawności i mocy silnika.

  Stylizacja i wnętrze[ | edytuj kod]

  Stylistyka pojazdu charakteryzuje się dynamiczną linią nadwozia, która nawiązuje do modelu CR-X produkowanego w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku. Wersje przeznaczone na rynki europejskie wyposażone zostały w osiem diod LED pełniących rolę świateł do jazdy dziennej.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.HKS (jap. 株式会社エッチ・ケー・エス, Kabushiki-gaisha Ecchi Kē Esu) jest japońską firmą branży motoryzacyjnej, z siedzibą w mieście Fujinomiya, w Japonii. W swoim asortymencie posiada m.in. turbosprężarki, tytanowe kolektory wydechowe, korbowody, sportowe zawieszenia.

  Deska rozdzielcza pojazdu stanowi rozwinięcie koncepcji projektów studyjnych. Wyposażona została w zestaw trójwymiarowych wskaźników o zmiennej kolorystyce podświetlenia z umieszczonym centralnie, cyfrowym prędkościomierzem. Kolor podświetlenia uzależniony jest od trybu jazdy pojazdu: Sport - czerwony, Normal - niebiesko-zielony, Econ - niebieski. Wersje przeznaczone na rynek kanadyjski i USA pozbawione zostały tylnego rzędu siedzeń na rzecz otwartego schowka na przedmioty podręczne.

  Filtr powietrza - element układu dolotowego silnika spalinowego lub sprężarki, który ma za zadanie oczyszczać powietrze zasysane do komory spalania z zanieczyszczeń, np. pyłów. Stosuje się filtry suche, w których powietrze przechodzi przez materiał filtrujący oraz filtry mokre, w których przechodzi przez olej.VTEC (eng. Variable valve Timing and lift Electronic Control system) – system kontrolujący czas i wznios zaworów w zależności od obrotów silnika, stopnia otwarcia przepustnicy. Wałki rozrządu mają po osobnej krzywce o innej charakterystyce dla każdego zaworu silnika. Jeden zawór otwiera się jak w normalnym silniku natomiast drugi otwiera się w mniejszym stopniu zwiększając zawirowanie mieszanki paliwowo-powietrznej co skutecznie poprawia elastyczność silnika przy niskich prędkościach obrotowych. Dodatkowo dla każdej pary zaworów występuje dodatkowa krzywka o "większym" profilu. Po przekroczeniu danego zakresu obrotów i przy spełnionych podstawowych warunkach (właściwa temperatura, ciśnienie oleju oraz prędkość pojazdu powyżej 7km/h) system przełącza sterowanie zaworami na krzywki wałków rozrządu o dłuższym czasie otwarcia i większym wzniosie.

  Układ napędowy i jezdny[ | edytuj kod]

  Do napędu pojazdu zastosowano silnik benzynowy w technologii VTEC o pojemności skokowej 1497 cm³, mocy maksymalnej 114 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 145 Nm, a także silnik elektryczny o mocy 10 kW (13,6 KM) i momencie obrotowym 78 Nm. Łączna moc pojazdu wynosi 124 KM i osiąga moment obrotowy 174 Nm. Silniki te przekazują napęd na przednią oś pojazdu poprzez 6-biegową manualną skrzynię biegów. Wraz z liftingiem pojazdu w 2012 roku zwiększono moc układu napędowego do 137 KM i 190 Nm, a silnik benzynowy otrzymał zmodyfikowany układ zmiennych faz rozrządu oraz przeprogramowaną elektronikę i zwiększoną moc do 121 KM. Przy okazji zwiększono moc jednostki elektrycznej do 20 KM.

  Autosegment C – niższa, średnia klasa samochodów osobowych, które cechuje zwarta, kompaktowa budowa zapewniająca jednak względny komfort jazdy dla 4 dorosłych osób i umiarkowanie dużą przestrzeń na bagaż. Stąd także inna nazwa segmentu - segment aut kompaktowych.Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.

  Pojazd został wyposażone w funkcję dającą możliwość wyboru jednego z trzech trybów jazdy, dzięki którym ustawienie przepustnicy, układu kierowniczego, czasu uruchamiania systemu, zatrzymywania silnika spalinowego na postoju, klimatyzacji oraz poziomu wspomagania systemem IMA można ustawić według własnych potrzeb. Tryb Sport zmienia ustawienie przepustnicy na agresywne, system IMA dodatkowo wspomaga silnik benzynowy a układ kierowniczy działa z większym oporem. Tryb Econ steruje tak przepustnicą, klimatyzacją oraz systemem hybrydowym by zapewnić jak najniższe spalanie pojazdu. Tryb Norm zapewnia kompromis między trybami Sport a Econ i znajduje zastosowanie w codziennej jeździe.

  Spojler, Spoiler (z ang. spoil - psuć) – wszelkie dodatkowe owiewki, odchylacze opływu, skrzydła nadwozia pojazdu drogowego, mające polepszyć jego własności aerodynamiczne, zmniejszające opór, ustateczniające lub zwiększające nacisk kół na jezdnię. Spojlery służą także wyłącznie jako elementy stylizacji nadwozia.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Zawieszenie przednie pojazdu oparte zostało na kolumnach MacPhersona wykonanych z kutego aluminium oraz amortyzatorach gazowych. Podczas prac konstrukcyjnych nad układem kierowniczym wzorowano się na rozwiązaniach takich pojazdów jak Mini, Lotus Elise i Volkswagen Scirocco.

  Wersje wyposażeniowe[ | edytuj kod]

 • S
 • Sport
 • GT
 • Spoon
 • Mugen - W lutym 2010 roku firma Mugen Motorsports, będąca fabrycznym tunerem marki Honda zaprezentowała własny pakiet zmian modelu CR-Z. Modyfikacje w stosunku do modelu seryjnego objęły głównie stylistykę zewnętrzną pojazdu poprzez zastosowanie nowego wzoru zderzaków, osłony wlotu powietrza, spoilera dachowego, dyfuzora oraz nakładek na progi boczne. Dodatkowo zmodernizowano układ jezdny oraz hamulcowy, którego wydajność została zwiększona. W celu poprawy osiągów model ten wyposażony został w nowy układ wydechowy oraz filtr powietrza. We wnętrzu zamontowano dodatkowe wskaźniki, dźwignia zmiany biegów oraz obudowa lusterka wstecznego wykonane zostały z karbonu.
 • Mugen RR
 • Mugen RZ
 • HKS - W 2010 roku japońskie przedsiębiorstwo HKS przedstawiło pakiet tuningowy dla tego modelu. Obejmuje on głównie zmiany w układzie jezdnym, poprzez zastosowanie zawieszenia Hipermax III, umożliwiającego zmianę charakterystyki amortyzatorów oraz sprężyn. Dodatkowo zastosowano nowy tłumik wydechowy, kolektor dolotowy oraz wprowadzono modyfikacje w elektronicznych systemów sterujących pracą jednostki napędowej.
 • ɑ-edition - przeznaczona na rynek Chiński
 • Label Alpha - edycja specjalna przeznaczona na rynek japoński
 • W standardzie auto wyposażone jest w system VSA, ABS, system kontroli ciśnienia w oponach, cztery poduszki powietrzne oraz kurtyny powietrzne, elektryczne sterowanie szyb, elektryczne sterowanie lusterek oraz podgrzewanie, klimatyzację automatyczną, system audio z radiem CD, 4-głośnikami i wejściem AUX.

  Objętość (pojemność) skokowa cylindra – różnica pomiędzy maksymalną a minimalną objętością cylindra. Dla wielocylindrowych silników spalinowych podaje się łączną objętość wszystkich cylindrów, w których następuje spalanie. Jej wartość podawana jest w centymetrach sześciennych, czasem oznaczanych skrótem ccm od ang. cubic centimeter. Inaczej mówiąc - jest to objętość utworzona w cylindrze pomiędzy górnym martwym położeniem tłoka (zewnętrznym górnym skrajnym położeniem) a jego dolnym martwym położeniem (wewnętrznym dolnym skrajnym położeniem).Elektryczne sterowanie szyb lub elektryczna regulacja szyb (z ang. power windows lub electric windows) - rozwiązanie techniczne stosowane w pojazdach mechanicznych/samochodach głównie osobowych, ciężarowych, terenowych itp. umożliwiające zamykanie i otwieranie szyb w drzwiach bocznych bez konieczności użycia siły ludzkich rąk (tzn. ręczna regulacja wymagająca kręcenia korby przymocowanej do obicia drzwi). Zamykanie/otwieranie szyb odbywa się na pomocą przycisków sterowania (góra/dół).

  W zależności od wersji wyposażenia pojazd doposażyć można m.in. w przednie światła przeciwmgłowe, podgrzewane przednie fotele, system audio ze złączami USB oraz iPod, a także kierownicą wielofunkcyjną, nawigację satelitarną w łączności z Bluetoothem, reflektory ksenonowe, tempomat, czujniki parkowania, subwoofer oraz panoramiczny, szklany dach i skórzaną tapicerkę.

  Światła przeciwmgłowe (lub potocznie światła przeciwmgielne) – typ oświetlenia samochodowego przeznaczony do oświetlania drogi w czasie niedostatecznej przejrzystości powietrza. Wyróżnia się światła przeciwmgłowe:Nawigacja satelitarna – rodzaj radionawigacji wykorzystujący fale radiowe ze sztucznych satelitów w celu określania położenia punktów i poruszających się odbiorników wraz z parametrami ich ruchu w dowolnym miejscu na powierzchni Ziemi.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tomasz Popławski data = 2012-10-08: Honda CR-Z - Więcej mocy. autogaleria.pl. [dostęp 2015-12-16].
  2. Krzysztof Słomski: Honda rezygnuje z modelu CR-Z i Insight. moto.pl, 2014-02-17. [dostęp 2015-12-16].
  3. Marek Adamowicz: Więcej mocy w Hondzie CR-Z. autogaleria.pl, 2014-08-24. [dostęp 2015-12-16].
  4. Honda zaprezentowała następcę modelu CR-X. moto.onet.pl, 2010-01-12. [dostęp 2015-12-16].
  5. Europejski debiut Hondy CR-Z. motonews.pl, 2010-02-09. [dostęp 2015-12-16].
  6. Rafał Sękalski. Wyścigowa hybryda. „Auto Świat”. 754, s. 10-11, 25 stycznia 2010. Warszawa: Axel Springer. ISSN 1234-0294. 
  7. Hybrydowy sprinter. „Auto Świat”. 768, s. 11, 4 maja 2010. Warszawa: Axel Springer. ISSN 1234-0294. 
  8. Honda CR-Z Mugen. Onet.pl, 26 lutego 2010. [dostęp 5 marca 2010].
  9. Honda CR-Z podrasowana przez HKS. Onet.pl, 12 lipca 2010. [dostęp 24 lipca 2010].
  10. bs: Honda CR-Z od 85 900 zł. moto.pl, 2010-05-20. [dostęp 2015-12-16].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Honda CR-Z
 • Napęd przedni (ang. FWD – Front Wheel Drive) – rodzaj przeniesienia napędu stosowany w pojazdach silnikowych, moment obrotowy przekazywany jest na przednią oś pojazdu. Jedynym rozwiązaniem stosowanym przy przednim napędzie jest umieszczenie silnika z przodu pojazdu. Sam silnik zaś, może być umieszczony:Universal Serial Bus, USB, uniwersalna magistrala szeregowa – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bluetooth /ˈblu:tu:θ/ – standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, smartfon i wieloma innymi.
  Honda Motor Co. (jap. 本田技研工業株式会社 – Honda Giken Kōgyō Kabushiki Kaisha) – japońska, międzynarodowa korporacja produkująca samochody, motocykle, skutery, samoloty, silniki oraz różnego rodzaju maszyny do celów budowlanych, rolniczych i innych. Obecnie jest największym producentem silników na świecie. Produkuje ich ponad 25 milionów rocznie. Zakłady produkcyjne umieszczono w ponad 30 różnych krajach. Główna siedziba znajduje się w Tokio. Natomiast siedziba Honda Motor Europe Ltd. znajduje się w Slough (Wielka Brytania).
  Światła do jazdy dziennej (ang. DRL - Daytime Running Lights) – rodzaj oświetlenia samochodowego, przeznaczonego - jak wskazuje nazwa - do jazdy w ciągu dnia. Świateł do jazdy dziennej nie należy mylić ze światłami mijania używanymi w dzień w krajach, gdzie taki obowiązek został wprowadzony, czyli obecnie niemal w całej Europie północnej i środkowej (zob. zestawienie poniżej). W niektórych jednak krajach do jazdy w dzień przepisy nakazują korzystanie wyłącznie ze świateł mijania i tam specjalne światła do jazdy dziennej nie znajdują zastosowania; w pozostałych wymienionych w tabeli dopuszcza się stosowanie świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania. W innych krajach nie ma obowiązku włączania świateł do jazdy dziennej ani świateł mijania, jedynie w tunelu lub podczas pogorszonej przejrzystości powietrza należy włączyć światła mijania. Ciekawostką jest, iż w Grecji używanie świateł mijania w normalnych warunkach jest zakazane.
  Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  ABS (niem. Antiblockiersystem; ang. Anti-Lock Braking System) to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania, jako element układu hamulcowego. System ten jest zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems). Jego bezpośrednim rozwinięciem są systemy ASR. Jest on również wykorzystywany jako element składowy bardziej rozwiniętych systemów jak ESP, czy Adaptive Cruise Control.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.