• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Homo sapiens idaltu

  Przeczytaj także...
  Auasz, Awash – rzeka w we wschodniej Afryce płynąca przez środkową Etiopię o długości ok. 700 km. Jej źródła mieszczą się na Wyżynie Abisyńskiej, na zachód od miasta Addis Abeba. Przepływa częściowo w Rowie Abisyńskim, płynie w kierunku północno-wschodnim. Uchodzi do jeziora Abie w zapadlisku tektonicznym Afar. Rzeka ma liczne krótkie dopływy. Jest wyzyskiwana do nawadniania. W górnym biegu rzeki, 75 km od Addis Abeby hydroelektrownia Koka, wybudowana w 1960. Uznawana jest przez Somalijczyków za wschodnią granicę państwa etiopskiego przed kolonialnym podziałem Somalii w XIX wieku.Człowiek neandertalski, neandertalczyk – wymarły przedstawiciel rodzaju Homo (człowiek), znany z plejstocenu (ok. 400 000 do ok. 24 500 lat temu), w zależności od autorów klasyfikowany jako podgatunek człowieka rozumnego – Homo sapiens neanderthalensis – lub odrębny od niego gatunek – Homo neanderthalensis.

  Homo sapiens idàltu (człowiek współczesny starszy) - wymarły podgatunek wczesnego człowieka Homo sapiens. W jego szkieletach widać pewne nieznaczne różnice z człowiekiem współczesnym i został wyodrębniony jako osobny podgatunek. Jego występowanie datuje się na około 160 000 lat temu.

  Kości odkopał w Herto Bouri nad środkowym biegiem rzeki Auasz Tim White, znany amerykański antropolog. Najlepiej zachowana czaszka osobnika BOU-VP-16/1 miała pojemność mózgoczaszki 1450 cm. Obecnie średnia światowa wynosi 1375 cm. Tim D. White, który wykopał te szczątki, uważa, że Homo sapiens idaltu stanowią ogniwo pośrednie pomiędzy archaicznymi afrykańskimi szczątkami a anatomicznie współczesnymi ludźmi. Według National Geographic odkrywca kości powiedział, że te znaleziska zatykają przerwę w archeologicznych zapisach i dają poparcie tezie że neandertalczyk był bocznym odgałęzieniem ewolucji człowieka. Wcześniej nie udało się odnaleźć dobrze zachowanych kości z tego okresu. Szczątki Homo sapiens idaltu były zachowane pomiędzy warstwami wulkanicznego pyłu i zachowały się lepiej. Amerykańscy badacze nie wspominają o badaniu aDNA i próbie analizy genetycznej szczątków, a jedynie porównują kształt kości głowy, twarzy, szczęki czy nosa tych osobników. Autorzy piszą, że nawet u ludzi współczesnych występują duże różnice pomiędzy ukształtowaniem kości.

  Przypisy

  1. Pleistocene Homo sapiens from Middle Awash, Ethiopia http://www.nature.com/nature/journal/v423/n6941/abs/nature01669.html
  2. Oldest Homo Sapiens Fossils Found, Experts Say http://news.nationalgeographic.com/news/2003/06/0611_030611_earliesthuman.html

  Bibliografia[]

  1. Herto skulls (Homo sapiens idaltu)  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama