Home run

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barry Bonds podczas gry w San Francisco Giants, rekordzista Major League Baseball w liczbie zdobytych home runów.

Home run (czasem zwany asem) – odbicie piłki w baseballu, po którym pałkarz (batter) zdobywa wszystkie cztery bazy i tym samym punkt (run) dla swojego zespołu. Podczas home runa punkty zdobywają także inni zawodnicy okupujący bazy w momencie uderzenia. Sytuacja, gdy wszystkie bazy są zajęte i drużyna zdobywa 4 punkty, to grand slam.

Innings (także inning) to część meczu, zwłaszcza w takich dyscyplinach jak krykiet, baseball czy softball, w której jedna drużyna walczy o zdobycie jak największej liczby punktów, zaś druga stara się jej przeszkodzić.Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).

Home run najczęściej osiągany jest, gdy piłka zostanie wybita poza ogrodzenie boiska, pomiędzy słupami (foul poles) znajdującymi się na końcu linii bocznych (foul lines) nie dotykając wcześniej placu gry. Home run jest także wtedy, gdy piłka uderzy w jeden ze słupów. Inny typ home runa (tzw. inside-the-park home run, rzadko spotykany na wysokim poziomie gry) ma miejsce, gdy piłka zostaje na boisku, ale mimo to pałkarz osiąga bazę domową. Home run, zdobyty w drugiej połowie dziewiątej lub późniejszej zmiany, który zapewnia drużynie wybijającej zwycięstwo to walk-off home run.

Sadaharu Ō, Sadaharu Oh (jap. 王貞治, Ō Sadaharu, ur. 20 maja 1940 roku w Tokio) - japoński (posiadający też obywatelstwo tajwańskie) baseballista, grający na pozycji pierwszobazowego. Rekordzista świata w liczbie uzyskanych home runów (868).Barry Lamar Bonds (ur. 24 lipca 1964 r.) – amerykański baseballista występujący na pozycji lewozapolowego. W latach 1986–2007 zawodnik ligi MLB. Jest synem Bobby`ego Bondsa, trzykrotnego uczestnika Meczu Gwiazd.

Jeżeli piłka wyjdzie poza boisko (np. z powodu niskiego płotu), po odbiciu się w jego obrębie, nie ma home runa, ale każdy gracz ataku (pałkarz oraz biegacze) przesuwa się o dwie bazy do przodu (ground rule double). W wyniku tego zawodnicy zajmujący bazę drugą i trzecią zdobywają po punkcie.

Oficjalnym rekordzistą świata w liczbie home runów jest Japończyk Sadaharu Oh, który w latach 1959–1980 grając dla Yomiuri Giants uzyskał ich 868. Rekordzistą MLB jest Amerykanin Barry Bonds z 762 uderzeniami.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. What is Walk-off Home Run? (ang.). sportingcharts.com. [dostęp 28 lipca 2018].

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Ground rule double (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 15 sierpnia 2012].
  • Grand slam (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 15 sierpnia 2012].
  • Home run (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 15 sierpnia 2012].
  • Reklama