• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Home Fleet

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Home Fleet (ang. Flota Ojczysta) – istniejąca od 1902 roku z przerwami do 1967 roku flota brytyjskiej Royal Navy. Jej zadaniem była obrona wód terytorialnych Zjednoczonego Królestwa.

  Podczas pierwszej wojny światowej nazwę zmieniono na Grand Fleet (Wielka Flota). W 1932 roku nadano nazwę Home Fleet dotychczasowej Flocie Atlantyku. W 1944 roku, po rozprawieniu się z III Rzeszą na wodach europejskich, większość okrętów Home Fleet została skierowana na Daleki Wschód do walki z Japonią.

  Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Naczelnymi dowódcami Home Fleet w czasie drugiej wojny światowej byli admirałowie:

 • Charles Forbes (kwiecień 1938 – grudzień 1940)
 • John C. Tovey (grudzień 1940 – maj 1943)
 • Bruce Fraser (maj 1943 – 13 czerwca 1944)
 • Henry Moore (14 czerwca 1944 – 25 listopada 1945)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Daleki Wschód – nazwa stosowana dla określenia obszaru wschodniej Azji, ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Pacyfiku. Najczęściej do tego regionu zalicza się Japonię, Koreę Południową, Koreę Północną, Republikę Chińską (Tajwan) oraz wschodnie tereny Chińskiej Republiki Ludowej. Niekiedy włącza się również Mongolię, kraje Azji Południowo-Wschodniej położone na Archipelagu Malajskim i Półwyspie Indochińskim, wschodnie obszary Rosji oraz rzadko Tybet.
  Bruce Austin Fraser (ur. 5 lutego 1888 w Acton w hrab. Middlesex, zm. 12 lutego 1981 w Londynie) – brytyjski oficer Królewskiej Marynarki Wojennej podczas II wojny światowej, Admiral of the Fleet (1948).
  Sir Charles Morton Forbes GCB, DSO (ur. 22 listopada 1880 na Cejlonie, zm. 28 sierpnia 1960) – brytyjski oficer marynarki, admirał, służył podczas I i II wojny światowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.696 sek.