• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Holyhead - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Chester, stolica hrabstwa Cheshire oraz dystryktu Chester w północno-zachodniej części Anglii, w pobliżu granicy z Walią, nad rzeką Dee. Ma 77 040 mieszkańców (2001).
  Holyhead (wal. Caergybi) – największe miasto w hrabstwie Anglesey, usytuowane w północno-wschodniej Walii na wyspie Holy Island. Liczba mieszkańców: 11 237 (spis z 2001).

  Holyhead (ang: Holyhead railway station, walijski Caergybi) – stacja kolejowa w Holyhead, w hrabstwie Anglesey, w Walii, w Wielkiej Brytanii. Jest zachodnim krańcem North Wales Coast Line i jest zarządzana przez Arriva Trains Wales, choć jest również obsługiwana przez Virgin Trains.

  Rhyl – nadmorskie miasto w północnej Walii nad Morzem Irlandzkim u ujscia rzeki Clwyd. Ważny ośrodek turystyczny. Liczba mieszkańców – 24 889.Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

  Pierwsza stacja w Holyhead została otworzona przez Chester and Holyhead Railway 1 sierpnia 1848, ale została zastąpiona przez drugą we wrześniu 1851 roku. Obecny dworzec został otwarty przez LNWR w dniu 17 czerwca 1880 roku i wciąż zachował swój oryginalny dach. Pierwotnie miał cztery tory, ale tylko trzy są obecnie w użyciu. Tor pierwszy (po zachodniej stronie stacji) jest oddzielony od pozostałych dwóch przez terminal promowy oraz port wewnętrzny i jest zwykle używany przez pociągi do Londynu; iększość pozostałych pociągów używa toru drugiego (tor czwarty jest używany tylko od czasu do czasu).

  Prestatyn – miasto w hrabstwie Denbighshire w Wielkiej Brytanii (północna Walia). W 2001 roku liczyło 18 496 mieszkańców.Arriva Trains Wales (wal. Trenau Arriva Cymru) - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę tras pasażerskich w Walii oraz w graniczących z nią hrabstwach zachodniej Anglii. Okres koncesyjny rozpoczął się 8 grudnia 2003 i potrwa do roku 2018. Właścicielem firmy jest koncern Arriva.

  Usługi[ | edytuj kod]

  Istnieje podstawowe cogodzinne połączenie przez cały tydzień (choć rzadziej na zimowe niedziele) do Chester przez Bangor, Llandudno Junction, Colwyn Bay, Rhyl, Prestatyn i Flint.

  Istnieją także połączenia do London Euston (pięć razy każdego dnia tygodnia, cztery w sobotę, trzy w niedzielę), Cardiff Central i Birmingham International (te ostatnie w dwugodzinnej częstotliwości od poniedziałku do soboty). W niedziele uruchamiane są połczenia do Crewe.

  Stacja Holyhead jest wbudowana w Holyhead Ferry Port, który oferuje kilka rejsów dziennie do Dublina i Dún Laoghaire.

  Cardiff Central, wal. Caerdydd Canolog – stacja kolejowa w Cardiff, w Walii. Jest największą stacją kolejową w Walii – znaczenie ponadregionalne. Ma 7 peronów (w tym ciekawy w numeracji peron zerowy).Colwyn Bay (wal. Bae Colwyn) – miasto w Walii, w Conwy. W 2001 roku miasto liczyło 30 269 mieszkańców. W 2011 roku jednostka administracyjna liczyła 10 981 mieszkańców.

  Na przełomie 2009/10 z usług stacji kolejowej skorzystało 0,186 mln pasażerów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rozkład jazdy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anglesey (wym. [ˈæŋɡəlsi]; wal. Ynys Môn, wym. [ˈənɨs ˈmoːn]) – wyspa i hrabstwo w północno-zachodniej części Walii. Od stałego lądu oddzielona jest wąską cieśniną Menai Strait. Wyspa połączona jest z lądem stałym za pomocą dwóch mostów: starszym Menai Suspension Bridge, wybudowanym przez Thomasa Telforda w 1826 roku jako połączenie drogowe, i nowszym, dwukrotnie przebudowywanym Britannia Bridge, po którym biegnie droga i linia kolejowa.
  Virgin Trains - brytyjski przewoźnik kolejowy, obecnie posiadający koncesję na obsługę grupy tras dalekobieżnych, łączących Londyn z miastami regionu West Midlands, północno-zachodniej Anglii, północnej Walii oraz Szkocji. Okres koncesyjny rozpoczął się 9 marca 1997 i skończył się w marcu 2012. Firma jest spółką dwóch brytyjskich koncernów: Virgin Group (51% udziałów) oraz Stagecoach Group (49%).
  Euston Station – jedna z głównych stacji kolejowych Londynu, leży w północnej części miasta w dzielnicy London Borough of Camden, na placu Euston Square. Posiada 18 peronów i obsłużyła w 2005 prawie 27,8 mln pasażerów.
  Birmingham International (ang: Birmingham International railway station) – stacja kolejowa w dystrykcie Metropolitan Borough of Solihull, w hrabstwie West Midlands, w Anglii, w Wielkiej Brytanii, na wschód od Birmingham. Stacja znajduje się na West Coast Main Line, 14 km na wschód od Birmingham New Street i obsługuje zarówno międzynarodowy port lotniczy w Birmingham i National Exhibition Centre. Stacja kolejowa znajduje się tuż obok autostrady M42. "International" w nazwie odnosi się do lotniska, nie do międzynarodowych połączeń kolejowych. Stacja została otwarta w dniu 26 stycznia 1976 r. i regularne obsługuje połączenia kolejowe do wielu części kraju.
  Flint (wal. Y Fflint) – miasto w północnej Walii (Wielka Brytania), hrabstwo Flintshire (wraz z Mold są największymi miastami hrabstwa). Graniczy od wschodu z Cheshire oraz okręgiem Wrexham na południu i Denbigshire na zachodzie. Według spisu powszechnego z 2001 roku miasto liczy 11 936 mieszkańców.
  Język walijski – język z grupy brytańskiej (p-celtyckiej) języków celtyckich, którym, według ankiety przeprowadzonej w 2011 posługuje się 19% (562 tys.) mieszkańców Walii z czego 77% (431 tys.) potrafi w nim mówić, czytać i pisać. 72% (2,2 mln) mieszkańców Walii nie posługuje się w ogóle tym językiem. W regionie tym ma on status języka urzędowego. Można wyodrębnić cztery główne dialekty: wenedocjański, powyski, domecki i gwencki. Najstarsze zabytki literackie pochodzą z VI w.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.427 sek.