• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Holon  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Dayton – miasto w środkowowschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Ohio. Miasto ma 166 tys. mieszkańców, obszar metropolitalny 848 tys. mieszkańców (dane z 2000 roku).Wojna domowa w Mandacie Palestyny – konflikt zbrojny, którego stronami były społeczności żydowska i arabska żyjące w brytyjskim Mandacie Palestyny.
  Środowisko naturalne[]

  Miasto powstało na nadmorskich wydmach i stosunkowo mało żyznych gruntach. Podczas rozbudowy miasta teren został wyrównany. W północnej części miasta wznosi się wzgórze Tel Giborim, przekształcone obecnie w Park Tel Giborim. Park zajmuje powierzchnię 15 akrów, na których utworzono tereny piknikowe, ogrody z wodospadem, amfiteatr i historyczny pomnik.

  Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.Jafa, Jafo, Jaffa (hebr. יפו, Yafo; arab. يافا, Yāfā) – dzielnica Tel Awiwu-Jafy, w 1949 roku połączona z Tel Awiwem w jedno miasto.

  Klimat[]

  Holon ma klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się gorącymi i wilgotnymi latami oraz chłodnymi i deszczowymi zimami. Wiosna rozpoczyna się w marcu, a w drugiej połowie maja rozpoczyna się lato. Średnia temperatura latem wynosi 26 °C, a zimą 12 °C (średnia z lat 1988-2000). Opady śniegu są rzadkością, ale zdarza się spadek temperatury do 5 °C. Największe opady deszczu występują pomiędzy październikiem a kwietniem. Suma rocznych opadów atmosferycznych wynosi 530 mm.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Purim (פורים - hebr. losy) – święto żydowskie, obchodzone 14 dnia miesiąca adar (w roku przestępnym w drugim miesiącu adar) upamiętniające uchronienie Żydów od zagłady w perskim imperium Achemenidów za czasów panowania króla Achaszwerosza (prawdopodobnie był to Kserkses).

  Demografia[]

  Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2009 roku w mieście żyło 171,7 tys. mieszkańców, z czego 92,7% to Żydzi, a 7,3% inne narodowości. W 1954 prezydent Jicchak Ben Cewi pomógł w utworzeniu samarytańskiego osiedla na peryferiach Holonu.

  Populacja miasta pod względem wieku:

  Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.Klimat śródziemnomorski – rodzaj klimatu podzwrotnikowego, występujący nad Morzem Śródziemnym (stąd jego nazwa), w Kalifornii, RPA, na południu Australii oraz u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej. Jego charakterystyczną cechą są ciepłe i suche lata powyżej 20°C oraz łagodne zimy powyżej 0°C, a także fakt, że występuje głównie bezpośrednio nad morzem lub oceanem, zazwyczaj na zachodnim wybrzeżu, a bardzo rzadko w głębi lądu. Klimat ten sprzyja rolnictwu i turystyce masowej.

  Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

  Historia[]

  Bunkier na wzgórzu Tel Giborim w Holonie

  Osada powstała w 1935 na wydmach położonych w odległości 6 km od Tel Awiwu. Początkowo istniało tutaj kilka oddzielnych, samodzielnych osiedli (Shunat Am, Greene, Agrobank, Kiryat Avoda oraz Moledet), których mieszkańcy dojeżdżali do pracy w pobliskich miastach. Osiedla stopniowo się rozrastały, jednak każde z nich borykało się z poważnymi trudnościami. Najwięcej trudności sprawiała ciężka pustynna okolica pozbawiona jakiejkolwiek infrastruktury. Osadnicy byli zmuszeni od podstaw budować drogi, sieci elektryczne i systemy nawadniania pól. W 1936 zdecydowano o połączeniu samodzielnych dzielnic w jedną osadę Holon.

  Samarytanie (Szomronim, Szamerim; hebr. שומרונים, arab. سامريون, sami często określają się mianem Bene Israel, Żydzi nadali im miano Kutim) – niewielka semicka grupa etniczno-religijna, której religia – samarytanizm zbliżona jest do judaizmu i przez niektórych religioznawców wraz z judaizmem i karaimami zaliczana do hipotetycznego mozaizmu (pierwotnej religii Mojżesza). Są potomkami mieszkańców starożytnej Samarii oraz imigrantów z Mezopotamii.Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).

  Żydowscy imigranci z Łodzi w Polsce założyli tutaj fabrykę włókienniczą Łódź. W dniu 8 lipca 1940 Holon otrzymał status samorządu lokalnego.

  Podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 Holon znalazł się na linii frontu pomiędzy walczącymi ze sobą oddziałami arabskimi i żydowskimi. Arabowie atakowali od strony wioski Tel Arish i sąsiedniego miasta Jafa. Atak Hagany na wioskę Tel Arish został krwawo odparty. Członkowie Hagany korzystali w tym okresie z fortu "Hosmasa", położonego w południowej części Holonu. Poprawę sytuacji przyniosło dopiero zajęcie Jafy (podczas Wojny o Niepodległość) w dniu 14 maja 1948. Przyśpieszyło to upadek okolicznych arabskich wiosek i zmusiło ludność arabską do ucieczki. Wielu z nich opuściło granice Palestyny i zamieszkało w obozach dla uchodźców.

  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Szaron Kohen (hebr. שרון כהן) (ur. 2 lutego 1972 w Tel Aliwie jako Jaron Kohen (hebr. ירון כהן) – izraelska piosenkarka piosenkarka z żydowskimi korzeniami, znana jako Dana International (hebr. דנה אינטרנשיונל). Reprezentantka Izraela podczas 43. i 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1998 i 2011 roku, zwyciężczyni 43. edycji festiwalu z piosenką „Diva”.

  Po wojnie Holon wchłonął w swoje granice obszar opuszczonych arabskich wiosek Tel Arish i Yazur (arab. يازور). Na części ziemi Yazur powstało żydowskie miasteczko Azor. Holon w ten sposób w ciągu jednego roku podwoił swoją powierzchnię. Pierwsze lata niepodległego Izraela charakteryzowały się dużą imigracją napływającą do kraju z całego świata. Populacja Holonu wówczas również znacznie wzrosła, głównie za sprawą imigrantów pochodzących z arabskich krajów. Wycięto wówczas gaje pomarańczowe i wybudowano nowe osiedla mieszkaniowe oraz strefę przemysłową. 14 listopada 1950 Holon otrzymał prawa miejskie.

  Chanuka (hebr. חנוכה) – święto żydowskie trwające osiem dni, poczynając od 25 dnia miesiąca kislew. Upamiętnia ono cudowne wydarzenie zaszłe podczas powstania Machabeuszów pod wodzą Judy Machabeusza.Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

  Nazwa[]

  Nazwa miasta pochodzi od hebrajskiego słowa chol (pol. piasek) i jest wzmiankowane w Biblii w Księdze Jozuego 21:15

  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hajfa (hebr. חֵיפָה; arab. حيفا, Hayfā) – największe miasto północnego Izraela i stolica administracyjna Dystryktu Hajfa. Jest to trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni (63,7 km²) i ludności (267 800 mieszkańców).
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.
  Suresnes – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine. Przez miejscowość przepływa Sekwana.
  Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).
  Droga ekspresowa 44 (hebr.: כביש 44) - jest drogą ekspresową w centralnej części Izraela, łączącą miasto Holon i aglomerację miejską Gusz Dan z miastami Ramla i Lod oraz rejonem Szefeli.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.09 sek.