• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Holenderski Komitet Olimpijski

  Przeczytaj także...
  Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.
  Holandia wystartowała we wszystkich zimowych IO od igrzysk w Sankt Moritz w 1928 roku (oprócz igrzysk w 1932). Najwięcej medali (11) zdobyła w 1998 na igrzyskach olimpijskich w Nagano.
  Okładka programu igrzysk olimpijskich w Amsterdamie.

  Holenderski Komitet Olimpijski (hol. Nederlands Olympisch Comité*Nederlandse Sport Federatie), NOC*NSF – organizacja sportowa koordynująca holenderskie organizacje sportowe, funkcjonująca jako Narodowy Komitet Olimpijski Holandii oraz Narodowy Komitet Paraolimpijski Holandii.

  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).Holandia wystartowała po raz pierwszy na letnich IO w 1900 roku na igrzyskach w Paryżu. Kolejny start reprezentacji miał miejsce osiem lat później na igrzyskach w Londynie i od tamtej pory reprezentacja wystartowała na wszystkich letnich igrzyskach, oprócz igrzysk w Melbourne w 1956 roku, co było wynikiem bojkotu w następstwie interwencji radzieckiej na Węgrzech. Najwięcej złotych medali (12) oraz medali w ogóle (25) zdobyła na igrzyskach w Sydney w 2000 roku .

  Komitet zrzesza 95 organizacji sportowych, wliczając w to 76 sportowych federacji, liczy sobie około 27 700 klubów sportowych i prawie 6 milionów członków, co stanowi prawie jedną trzecią populacji kraju.

  Między 1896 a 1912 rokiem, Holandia nie posiadała narodowego komitetu olimpijskiego. Kilka sportowych organizacji było tworzonych ad hoc tuż przed igrzyskami. Ważną osobistością był wtedy baron Van Tuijll van Serooskerken, który wspomagał finansowo startujących na igrzyskach holenderskich sportowców. Był on także pierwszym holenderskim członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

  Wzorując się na komitecie szwedzkim odpowiedzialnym za organizację V Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku, siedem holenderskich organizacji sportowych zrzeszono w jednej stałej organizacji. Niedługo później dołączyły do nich pozostałe narodowe federacje sportowe. Był to początek Holenderskiego Komitetu Olimpijskiego, który za cel postawił sobie nie tylko wspomaganie sportowców w ciągu roku, lecz także szeroko rozumianą promocję sportu.

  Z inicjatywy barona Van Tuijll van Serooskerken, Holenderski Komitet Olimpijski zorganizował Letnie Igrzyska Olimpijskie 1928 w Amsterdamie.

  Zobacz też[]

 • igrzyska olimpijskie
 • Holandia na letnich igrzyskach olimpijskich
 • Holandia na zimowych igrzyskach olimpijskich
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Holenderskiego Komitetu Olimpijskiego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.