• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Holcomb - Kansas

  Przeczytaj także...
  Ustawowa granica ubóstwa – kwota dochodów, która zgodnie z obowiązującą ustawą o pomocy społecznej uprawnia do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego.Lorneta (lornetka) – przyrząd optyczny w postaci dwóch lunet, sprzężonych równolegle. Umożliwia obuoczną obserwację odległych obiektów. Lorneta jest tak skonstruowana, aby dawała obraz prosty, czyli nie odwrócony. Zaletą lornety w porównaniu z lunetą (przy tej samej średnicy obiektywu) jest jaśniejszy obraz o większej rozdzielczości. Rozstawienie lunet wpływa także na wrażenie plastyczności obrazu dając efekt stereoskopowy
  Philip Seymour Hoffman (ur. 23 lipca 1967 w Fairport, Nowy Jork, zm. 2 lutego 2014 na Manhattanie) – amerykański aktor.
  Holcomb na mapie hrabstwa oraz położenie hrabstwa na mapie stanu

  Holcomb – miasto w USA w stanie Kansas, hrabstwo Finney. Jedno z dwóch miast hrabstwa (obok Garden City).

  Miasteczko rozsławione morderstwem rodziny Clutterów w 1959 roku, co opisał w swojej książce Z zimną krwią, amerykański pisarz Truman Capote. Na podstawie tych wydarzeń powstało także kilka filmów i adaptacji teatralnych.

  Demografia[edytuj kod]

  Zgodnie ze spisem statystycznym z 2000 roku, miasteczko zamieszkuje 2026 mieszkańców w 592 gospodarstwach domowych, gdzie 515 rodzin mieszka bezpośrednie w granicach miasta. Gęstość zaludnienia wynosi 668,6 os./km². W Holcomb jest 608 budynków mieszkalnych, przy średnim ich zagęszczeniu 200,6/km².

  "The New Yorker" – amerykański tygodnik społeczno-polityczny o charakterze liberalnym i szerokiej tematyce, wydawany przez Condé Nast Publications. Ukazuje się rocznie 47 numerów, z czego pięć podwójnych.Tubylczy Amerykanin (inaczej rdzenny Amerykanin, czasem też "rodowity Amerykanin", ang. Native American) – wieloznaczne pojęcie, które w zależności od autora i kontekstu może oznaczać:

  Struktura etniczna ludności: 80,8% biali, 1,09% Afroamerykaninie, 0,89% Indianie, 0,30% Azjaci, 13,28% inne rasy i 3,65% ludzie dwóch lub więcej ras etnicznych. Latynoamerykanie i ludność pochodzenia hiszpańskiego stanowi 24,43% ludności (niezależnie od rasy).

  41,7% ludności ma poniżej 18 lat; 8,5% 18-24; 37,7% 25-44; 14,8% 45-64, a 2,3% 65 lat i więcej. Mediana wieku wynosi 25 lat. Na każde 100 kobiet przypada 97,9 mężczyzn, a na każde 100 kobiet powyżej 18 lat, 90,5 mężczyzn.

  Kansas City – obszar metropolitalny w centralnej części Stanów Zjednoczonych, liczący około 1,8 mln mieszkańców. Leży na granicy między stanami Missouri i Kansas i dlatego formalnie główny ośrodek obszaru składa się z dwóch miast:Richard (Dick) Eugene Hickock (ur. 6 czerwca 1931 - zm. 14 kwietnia 1965) - współwinny zamordowania czterech członków rodziny Clutterów w Holcomb, USA 15 listopada 1959 roku. Przestępstwo to stało się znane dzięki powieści Trumana Capote z 1966 roku - Z zimną krwią. Wraz z Perrym Smithem włamał się do domu państwa Clutterów, mylnie twierdząc, iż znajduje się w nim sejf z dużą ilością pieniędzy. Podczas, gdy Smith przyznał się do zabicia dwóch mężczyzn - Herberta i Kenyona Clutterow, nadal w sferze domysłów pozostaje kwestia, kto zamordował Bonnie i Nancy Clutter.

  Z 592 gospodarstw domowych, w 65% mieszkały dzieci poniżej 18 lat, w 64,9% małżeństwa, a w 17,2% niezamężne kobiety. W 13% zamieszkiwały nie rodziny. 10,1% gospodarstw domowych zamieszkiwały osoby samotne i 2,5% to miejsca, gdzie samotną osobą miała 65 lat i więcej. Przeciętna wielkość gospodarstwa domowego to 3,42 osoby, a rodziny 3,62.

  Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (The Academy Award for Best Actor) – nagroda przyznawana aktorom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; nominacje są przyznawane przez aktorów i aktorki – członków Akademii. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich jej członków.Eric Anthony Roberts (ur. 18 kwietnia 1956 roku w Biloxi w stanie Missisipi) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny.

  Mediana dochodu gospodarstwa domowego wynosi 47 115$, a rodziny 48 587$. Mediana dochodu mężczyzn wynosi 31 250&, a kobiet 22 625$. Dochód na osobę w Holcomb wynosi 14 264$. Około 7,6% rodzin (10,1% ludności), żyje poniżej granicy ubóstwa, gdzie 11,4% osób ma 18 lat i mniej, a 26,5% 65 i więcej.

  Hrabstwo Finney – hrabstwo położone w USA w stanie Kansas z siedzibą w mieście Garden City. Założone 22 lutego 1883 roku.Anthony Charles Edwards (ur. 19 lipca 1962 w Santa Barbara) – amerykański aktor. Występował w roli dr. Marka Greene’a w Ostrym dyżurze. Także producent filmowy.

  Morderstwo rodziny Clutterów[edytuj kod]

  15 listopada 1959 roku, w ich domu na River Valley Farm pod Holcomb, odnaleziono rodzinę Clutterów, związana i zastrzeloną. Herbert, lat 48; jego żona Bonnie, 45; córka Nancy, 16; i syn Kenyon, 15, zginęli w ciągu jednej nocy w niewyjaśnionych wtenczas okolicznościach, przy braku sprawców i jasnego motywu.

  Definicja intuicyjna: W danym szeregu uporządkowanym liczba, która jest w połowie szeregu w wypadku nieparzystej liczby elementów. Dla parzystej liczby elementów – średnia arytmetyczna dwóch środkowych liczb.Gęstość zaludnienia – miara przyporządkowująca populację do powierzchni. W przypadku zaludnienia poszczególnych regionów świata najczęściej stosuje się liczbę osób w przeliczeniu na km².

  Po wnikliwym śledztwie, ujęto sprawców: Richarda "Dicka" Hickocka i Perry'ego Smitha. Podczas przesłuchań opisali oni przebieg zbrodni (choć wskutek sprzecznych zeznań nie udało się ustalić do końca, który z nich dokładnie zabił kogo), za które zostali postawieni w stan oskarżenia, a następnie, po procesie, skazani na śmierć przez powieszenie (kara śmierci w stanie Kansas). Podłożem tej zbrodni okazał się napad rabunkowy. Hickock odsiadując wyrok w więzieniu, poznał tam innego więźnia - Floyda Wellsa, który kiedyś pracował przez jeden sezon na farmie Clutterów i opisywał majątek oraz zamożność rodziny. Jeszcze w więzieniu Hickock zaplanował napad na ich dom, a także postanowił zwerbować do tego Smitha. Po wyjściu na wolność obaj przestępcy spotkali się (naruszając w ten sposób zasady zwolnienia warunkowego) i pojechali na jedną noc z Kansas City (miejsce zamieszkania Hickocka) do Holcomb z zamiarem napadu. Na miejscu okazało się (co było powszechnie znanym faktem w okolicy, ale czego nie wiedzieli przestępcy), że Herbert Clutter nigdy nie trzyma dużych sum gotówki, a także, że w domu nie ma sejfu. Łupem przestępców padło około 40-50$, przenośne radio Kenyona oraz lornetka. Powodowani niewyjaśnionymi impulsami, bandyci zamordowali następnie całą rodzinę w celu pozbycia się świadków. Zostali aresztowani sześć tygodni później w Las Vegas, do czego znacznie przyczynił się (wskazując ich jako potencjalnych sprawców) były współwięzień Hickocka - Floyd Wells, który przeczytał o sprawie w gazecie. Po procesie oraz nieudanych apelacjach obu sprawców powieszono 14 kwietnia 1965 roku.

  Richard Brooks, właśc. Ruben Sax (ur. 18 maja 1912 w Filadelfii, zm. 11 marca 1992) – amerykański reżyser i scenarzysta.Las Vegas (wymowa:/lɑːs ˈveɪɡəs/) – najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta Grzechu.

  Wydarzenia te, proces i skazanie morderców, stały się kanwą książki Trumana Capote - Z zimną krwią. Ukazała się ona w odcinkach w gazecie The New Yorker w 1965 roku, a książkowo została wydana w 1966. Capote prace nad nią zaczął w kilka dni po przeczytaniu doniesień o morderstwach, w 1959 roku. Ten epizod z biografii pisarza został z kolei zekranizowany w 2005 roku w filmie Capote (z Philipem Seymour Hoffmanem w roli tytułowej, za którą został nagrodzony Oscarem). Wydarzenia te pojawiają się także w filmie Bez skrupułów.

  Robert Blake (ur. 18 września 1933 w Nutley, New Jersey) - amerykański aktor telewizyjny i filmowy, znany głównie z serialu telewizyjnego "Baretta".Biała odmiana człowieka - jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Podział na trzy odmiany, nazywane także rasami głównymi jest jedną z klasyfikacji rasowych. Odmiana biała obejmuje ludzi przystosowanych do klimatu umiarkowanego o małym nasłonecznieniu. Pierwotnie tereny zamieszkiwane przez odmianę białą były w większości pokryte lasami. Tułów proporcjonalny do długości kończyn oraz mała ilość pigmentu w skórze ułatwiająca syntezę witaminy D uznawane są za przystosowania do warunków środowiska w naturalnym miescu występowania odmiany białej.

  Sama historia morderstw, fabuła książki Capote, była także podstawą innych filmów: aranżacji teatralno-filmowej In Cold Blood z 1967 roku w reżyserii Richarda Brooksa, z rolami Roberta Blake'a, Scotta Wilsona i Johna Forsythe'a; a także dwuczęściowego filmu telewizyjnego z Erikiem Robertsem, Anthonym Edwardsem i Samem Neillim, wyemitowanego w 1996 roku. Część filmu z 1967 była kręcona w Holcomb, niedaleko Garden City, a także w domu Clutterów.

  Spis statystyczny - spis dostarczający informacji niezbędnych do ustalenia stanu i struktury zjawisk w ściśle określonym momencie. Spisy dostarczają informacje dotyczące ludności, tj. wieku, zawodu, poziomu wykształcenia itp., jak również informacji o innych wielkościach, w tym charakteryzujących gospodarkę. Przeprowadzane są również spisy nieruchomości, gospodarstw rolnych, zwierząt gospodarskich.Sam Neill (ur. 14 września 1947 w Omagh w Irlandii Północnej) – nowozelandzki aktor pochodzenia irlandzkiego, ale także reżyser i scenarzysta.

  Bibliografia[edytuj kod]

 • American FactFinder (ang.). U.S. Census Bureau, 2000. [dostęp 11 sierpnia 2008].
 • Truman Capote: In cold blood: a true account of a multiple murder and its consequences. New York: Vintage Books, 1994. ISBN 978-0679745587. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Capote – kanadyjsko-amerykański film biograficzny na podstawie powieści Geralda Clarke. Film jest opowieścią o pisarzu Trumanie Capote, powstał w 2005 roku.
  Afroamerykanie (ang. African Americans, również Afro-Americans, Black Americans) – czarnoskórzy Amerykanie pochodzenia subsaharyjskiego. W głównej mierze są potomkami sprowadzanych od XVII do XIX wieku jako niewolnicza siła robocza Afrykanów, niektórzy wywodzą się z późniejszej imigracji z krajów Afryki oraz Karaibów i Ameryki Łacińskiej (gł. z Jamajki, Haiti i Dominikany).
  Truman Garcia Capote (wymowa [ˈtruː.mən kaˈpoʊ.ti]), właściwie Truman Streckfus Persons (ur. 30 września 1924 w Nowym Orleanie, zm. 25 sierpnia 1984 w Los Angeles) – pisarz amerykański.
  Warunkowe przedterminowe zwolnienie – w wymiarze sprawiedliwości, nadzorowane zwolnienie więźnia przed ukończeniem kary. Różni się od amnestii tym, że wyrok nadal jest ważny i możliwy jest powrót do więzienia w przypadku nieodpowiedniego zachowania w społeczeństwie.
  Kara śmierci (kara główna, kara ostateczna, najwyższy wymiar kary) – kara polegająca na pozbawieniu życia sprawcy przestępstwa stosowana od początków istnienia prawa, różnie w zależności od krajów, systemów prawnych i epok, najczęściej za czyny uniwersalnie pojmowane jako zbrodnie takie jak zabójstwo lub zdrada stanu, ale także za drobniejsze przestępstwa, w tym skierowane przeciw mieniu lub nawet występki obyczajowe, jak cudzołóstwo. Była bądź jest też zapisana w prawach religijnych różnych wyznań.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Perry Edward Smith (ur. 27 października 1928, zm. 14 kwietnia 1965) – współwinny zamordowania czterech członków rodziny Clutterów w Holcomb, USA 15 listopada 1959 r. Przestępstwo to stało się znane dzięki powieści Trumana Capote Z zimną krwią z 1966 r. Wraz z Richardem Hickockiem Smith włamał się do domu państwa Clutterów, mylnie sądząc, iż znajduje się w nim sejf z dużą ilością pieniędzy. Smith przyznał się do brutalnego zamordowania Herberta i Kenyona Clutterów. Nie wiadomo dokładnie kto, Smith czy Hickock, zamordował Bonnie i Nancy Clutter.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.