• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hokkaido  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Takeaki Enomoto (jap. 榎本武揚 , Enomoto Takeaki, ur. 5 października 1836, zm. 26 października 1908) – japoński wiceadmirał służący w Cesarskiej Marynarce Wojennej, oddany siogunatowi Tokugawa do ostatnich dni wojny boshin. Był jedynym prezydentem Republiki Ezo. Po wojnie współtworzył nowy rząd. Był jednym z twórców nowoczesnej marynarki japońskiej.Muromachi (jap. 室町時代, Muromachi-jidai) - okres w historii Japonii przypadający na lata 1336-1573 (w polskiej historiografii okres ten nazywany jest także Muromachi-Ashikaga).
  Geografia[ | edytuj kod]
  Zdjęcie satelitarne wyspy
  Sōun-kyō, jeden z przełomów w Parku Narodowym Daisetsu-zan

  Wyspa Hokkaido położona jest na północnym krańcu Japonii, w pobliżu Rosji. Otoczona jest Morzem Japońskim, Morzem Ochockim i Oceanem Spokojnym. W centrum wyspy znajdują się liczne góry i wzgórza wulkaniczne. Na wybrzeżach dominują równiny. Główne miasta to Sapporo oraz Asahikawa w środkowej części regionu i Hakodate w południowej.

  Wyspy Kurylskie (jap. クリル列島 – Kuriru Rettō albo 千島列島 – Chishima Rettō: Archipelag Tysiąca Wysp, ros. Курильские острова) – archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym, pierwotnie zamieszkany przez Ainów. Położony między japońską wyspą Hokkaido a półwyspem Kamczatka. Składa się z ponad 30 większych i wielu mniejszych wysp. Ogólna powierzchnia ok. 10,5 tys. km². Wchodzą w skład obwodu sachalińskiego Federacji Rosyjskiej, południowa część archipelagu jest przedmiotem sporu prawnego pomiędzy Japonią a Rosją. Rosja proponowała w 1956, 2004 i 2006 roku oddanie Japonii dwóch z czterech spornych wysp, jednak Japonia nie przyjęła oferty.Podprefektura Nemuro (jap. 根室振興局 Nemuro-shinkō-kyoku) – podprefektura w Japonii, na wyspie Hokkaido.

  Najbardziej na południe wysuniętą częścią wyspy jest półwysep Oshima.

  Do prefektury Hokkaido zalicza się wiele małych wysepek, m.in. Rishiri, Okushiri, Rebun. Japończycy do tej prefektury zaliczają także kilka południowych Wysp Kurylskich, o które prowadzą spór z Rosją: Iturup (jap. Etorofu), Kunaszyr (Kunashiri), Szykotan (Shikotan) i wysepki Habomai.

  25 września 2003 roku o godzinie 19:50:07 czasu UTC blisko wybrzeży wyspy wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 8 w skali Richtera. Trzęsienia ziemi są częste w tym rejonie.

  Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Podprefektura Rumoi (jap. 留萌振興局 Rumoi-shinkō-kyoku) – podprefektura w Japonii, na wyspie Hokkaido.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Rzeka Tomioka zimą, Sapporo

  Na Hokkaido panuje klimat umiarkowany, morski. Lato jest tu chłodniejsze niż w pozostałych regionach Japonii, co przyciąga turystów z pozostałych jej części. Zima jest dosyć surowa i trwa 4–5 miesięcy, na ogół z bardzo obfitymi opadami śniegu. Średnia temperatura w najcieplejszym miesiącu w roku – sierpniu wynosi od +17 °C do +22 °C, natomiast w najchłodniejszych styczniu i lutym od -12 °C do -4 °C w zależności od wysokości i szerokości geograficznej. Podczas zimy zamarza Morze Ochockie, czyniąc północne wybrzeże niezdatnym do żeglugi i uniemożliwiając rybakom wypływanie na połów.

  Park Narodowy Akan (jap. 阿寒国立公園, Akan Kokuritsu Kōen) – park narodowy w Japonii, utworzony 4 grudnia 1934 r., obejmuje ochroną obszar położony w północno-wschodniej części wyspy Hokkaido, na południowy zachód od półwyspu Shiretoko.Asahikawa (jap. 旭川市 Asahikawa-shi) – miasto w Japonii, na wyspie Hokkaido. Około 361,5 tys. mieszkańców.

  Podprefektury[ | edytuj kod]

  Hokkaido jest prefekturą podzieloną na 14 podprefektur. Urzędy w poszczególnych podprefekturach wykonują takie same zadania, jak prefektury w innych regionach kraju. Poniżej znajduje się lista wszystkich podprefektur. Obecny podział administracyjny i nowe nazewnictwo zostały ustanowione 1 kwietnia 2010 r. Dotychczasowe jednostki administracji shichō zostały zastąpione jednostkami o nazwach shinkō-kyoku (pięć) i sōgō-shinkō-kyoku (dziewięć).

  Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.Tunel Seikan (jap. 青函トンネル, Seikan tonneru, także 青函隧道 Seikan zuidō) – najdłuższy na świecie podmorski tunel kolejowy. Pozostanie najdłuższym tunelem w ogóle, póki nie zostanie otwarty Gotthard Base Tunnel. Łączy japońskie wyspy Honsiu i Hokkaido. Długość tunelu wynosi około 54 km (z czego 23,3 km znajduje się pod wodą). Koszt budowy wyniósł ponad 6 mld dolarów.

  Podprefektury shinkō-kyoku to:

 • Hidaka;
 • Hiyama;
 • Ishikari;
 • Nemuro;
 • Rumoi.
 • Podprefektury sōgō-shinkō-kyoku to:

 • Iburi;
 • Kamikawa;
 • Kushiro;
 • Ohōtsuku;
 • Oshima;
 • Shiribeshi;
 • Sorachi;
 • Sōya;
 • Tokachi.
 • Główne miasta[ | edytuj kod]

  Największym miastem Hokkaido jest jego stolica, Sapporo. Inne większe miasta to Hakodate na południu i Asahikawa w środkowej części wyspy.

  Obszary chronione[ | edytuj kod]

  Na Hokkaido jest wiele obszarów zalesionych, dzikiej przyrody, włączając w to:

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Podprefektura Oshima (jap. 渡島総合振興局, Oshima-sōgō-shinkō-kyoku) – podprefektura w Japonii, w prefekturze Hokkaido, na południowym krańcu wyspy.
 • 6 parków narodowych:
 • Park Narodowy Shiretoko (知床国立公園)
 • Park Narodowy Akan (阿寒国立公園)
 • Park Narodowy Kushiro-shitsugen (釧路湿原国立公園)
 • Park Narodowy Daisetsu-zan (大雪山国立公園)
 • Park Narodowy Shikotsu-Tōya (支笏洞爺国立公園)
 • Park Narodowy Rishiri-Rebun-Sarobetsu (利尻礼文サロベツ国立公園)
 • 5 parków (準国立公園)
 • 12 rezerwatów naturalnych
 • Ekonomia[ | edytuj kod]

  Pole tulipanów w Kamiyubetsu

  Hokkaido jest głównym producentem ryżu w Japonii oraz przoduje w połowach ryb, a także w uprawach warzyw, rozwija się tu przemysł drzewny i papierniczy oraz leśnictwo. Lokalną ekonomię napędza także browar Sapporo. Duże zyski zapewniają także turyści, którzy tłumnie zjeżdżają latem do gorących źródeł, a zimą – by uprawiać sporty zimowe.

  Podprefektura Kushiro (jap. 釧路総合振興局, Kushiro-sōgō-shinkō-kyoku) – podprefektura w Japonii, w prefekturze Hokkaido.Sachalin (ros. Сахалин; jap. 樺太, Karafuto) – wyspa na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Rosji. Administracyjnie wchodzi w skład obwodu sachalińskiego w Rosji. Od kontynentu oddziela ją Cieśnina Tatarska (szerokość w najwęższym miejscu 7,3 km), a od japońskiej wyspy Hokkaido dzieli ją Cieśnina La Pérouse’a.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Strefa Klimatów umiarkowanych – w klasyfikacji klimatów Wincentego Okołowicza jest to jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje rozległą strefę klimatycznaą, dzieląca się na półkuli północnej na chłodniejszą północną i cieplejszą południową i na półkuli południowej na cieplejszą północną i chłodniejszą południową. Średnia roczna temperatura waha się od 0 °C do 10 °C, a opady atmosferyczne występują w różnych porach roku. Roczne amplitudy temperatur od około 20 °C w klimatach morskich do 45 °C w skrajnie kontynentalnych. Charakterystyczną formacją roślinną dla klimatu umiarkowanego w części chłodniejszej jest tajga, natomiast części cieplejszej lasy liściaste i mieszane (kraje Europy Środkowej i południowa, czasem też środkowa część Skandynawii). Pory roku są w tej strefie łatwo rozpoznawalne i wyznaczane przez przebieg temperatury (ciepła, wilgotna wiosna, ciepłe, zazwyczaj suche lato, chłodna, wilgotna jesień i zima, często z opadami śniegu).
  Podprefektura Iburi (jap. 胆振総合振興局, Iburi-sōgō-shinkō-kyoku) – podprefektura w Japonii, w prefekturze Hokkaido. Początkowo, w 1897 r. została utworzona jako podprefektura Muroran, lecz w 1922 r. jej nazwa została zmieniona na podprefekturę Iburi.
  Park Narodowy Shiretoko (jap. 知床国立公園, Shiretoko Kokuritsu Kōen) - park narodowy zajmujący większą część półwyspu Shiretoko, który znajduje się na północno-wschodnim krańcu japońskiej wyspy Hokkaido. Powierzchnia parku wynosi 38 633 ha. Został on założony 1 czerwca 1964 roku.
  Podprefektura Tokachi (jap. 十勝総合振興局, Tokachi-sōgō-shinkō-kyoku) – podprefektura w Japonii, w prefekturze Hokkaido, odpowiadająca starej prowincji Tokachi.
  Meiji (jap. 明治時代, Meiji-jidai, „Epoka Światłych Rządów”) – okres w historii Japonii przypadający na lata panowania cesarza Mutsuhito, trwający od 8 września 1868 do 30 lipca 1912. Zapoczątkowane przez szereg wydarzeń określanych mianem restauracji Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin). Były to czasy głębokich przemian społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturowych, jak również gruntownej modernizacji kraju na wzór zachodni.
  Habomai (ros. Хабомаи; jap. 歯舞群島 – Habomai-guntō lub 歯舞諸島 – Habomai-shotō) – grupa niewielkich wysp, które są częścią sporu terytorialnego pomiędzy Rosją a Japonią.
  Epoka Edo (jap. 江戸時代, Edo-jidai, 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.