• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hokej na trawie

  Przeczytaj także...
  Pobiedziska (niem. Pudewitz) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie poznańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pobiedziska. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.Tarnowskie Góry (śl. Tarnowský Góry, niem. Tarnowitz, czes.: Tarnovské Hory, Tarnovice, łac. Montes Tarnovicenses) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu tarnogórskiego, na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), historycznie na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego.
  Łubianka – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, siedziba gminy Łubianka.
  Diagram boiska do gry w hokeja na trawie

  Hokej na trawie – zespołowa gra sportowa.

  Opis gry[ | edytuj kod]

  Mecz rozgrywany jest przez dwie drużyny po 11 graczy (+5 rezerwowych). Składa się z dwóch 35-minutowych części z 5-minutową przerwą. Odbywa się na boisku o wymiarach 91,40 × 55 m, na którym stoją dwie bramki o wysokości 2,14 m i szerokości 3,66 m. Celem gry jest wbicie za pomocą drewnianej laski okrągłej piłki o średnicy ok. 7-7,5 cm i masie ok. 160 g do bramki przeciwnika. Gracz może dotknąć piłki tylko płaską stroną laski lub jej krawędzią. Niedozwolone jest dotknięcie piłki jakąkolwiek częścią ciała. Tylko bramkarz może blokować piłkę kijem, rękami, nogami i innymi częściami ciała.

  Mistrzostwa Polski w hokeju na trawie mężczyzn – najważniejsze klubowe rozgrywki dla mężczyzn w hokeju na trawie w Polsce.Skierniewice – miasto na prawach powiatu, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, w połowie drogi między Warszawą a Łodzią, w województwie łódzkim. Miasto było stolicą województwa skierniewickiego w latach 1975–1998. Miasto położone jest w dorzeczu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w południowej części Równiny Łowicko-Błońskiej. Były miastem duchownym.

  Hokej na trawie jest dyscypliną olimpijską od 1908. Od 1980 w olimpijskich zawodach uczestniczą również kobiety. Co cztery lata rozgrywane są również mistrzostwa świata.

  Historia dyscypliny w Polsce[ | edytuj kod]

  Początki tej dyscypliny w Polsce sięgają przełomu XIX i XX wieku. Pierwszy oficjalny mecz w tej dyscyplinie na ziemiach polskich rozegrano 1 lipca 1907 we Lwowie na boisku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, pomiędzy piłkarzami Czarnych Lwów oraz Pogoni Lwów.

  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Mistrzostwa Polski w hokeju na trawie kobiet to najważniejsze klubowe rozgrywki dla kobiet w hokeju na trawie w Polsce.

  Obecnie hokej na trawie uprawia w Polsce ponad 2000 zawodników, zaś główne jego ośrodki to: Poznań, Gniezno, Środa Wielkopolska, Toruń, Rogowo, Gąsawa, Siemianowice Śląskie, Gliwice, Wrocław oraz Brzeziny.

  Ponadto hokej na trawie jest również uprawiany w: Warszawie, Łodzi, Tarnowskich Górach, Stęszewie, Nysie, Sosnowcu, Cieszynie, Skierniewicach, Łubiance, Swarzędzu, Pobiedziskach oraz Rypinie.

  Istnieje również halowa odmiana hokeja na trawie. W rozegranych do tej pory czterech edycjach mistrzostw świata męska reprezentacja Polski trzykrotnie zajęła 2. miejsce, wywalczając srebrne medale w 2003, 2007 oraz 2011.

  Lwowski Klub Sportowy „Pogoń” – polski wielosekcyjny klub sportowy we Lwowie działający w latach 1904–1939 i od 2009. Najlepiej znane są sekcje piłkarska i lekkoatletyczna. W dwudziestoleciu międzywojennym klub odnosił liczne sukcesy, jak choćby wielokrotne tytuły mistrza Polski, zarówno w sportach drużynowych, jak i indywidualnych. W maju 1938 roku Związek Polskich Związków Sportowych przyznał Pogoni tytuł „najlepszego i najbardziej zasłużonego klubu sportowego w Polsce”.Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

  Stadion hokeja na trawie w Skierniewicach
 • Hokej na trawie na letnich igrzyskach olimpijskich
 • Medaliści igrzysk olimpijskich w hokeju na trawie
 • Mistrzostwa świata w hokeju na trawie mężczyzn
 • Mistrzostwa świata w hokeju na trawie kobiet
 • Mistrzostwa Europy w hokeju mężczyzn na trawie
 • Mistrzostwa Europy w hokeju kobiet na trawie
 • Halowe mistrzostwa świata w hokeju na trawie
 • Halowe mistrzostwa Europy w hokeju na trawie
 • Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie
 • Euro Hockey League
 • Polski Związek Hokeja na Trawie
 • Halowy hokej na trawie
 • Mistrzostwa Polski w hokeju na trawie mężczyzn
 • Mistrzostwa Polski w hokeju na trawie kobiet
 • Halowe mistrzostwa Polski w hokeju na trawie mężczyzn
 • Halowe mistrzostwa Polski w hokeju na trawie kobiet
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Polskiego Związku Hokeja na Trawie
 • Strona Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie
 • Strona Europejskiej Federacji Hokeja na Trawie
 • Dyscypliny olimpijskie – hokej na trawie
 • Gąsawa (niem. Gerlingen) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa, nad Jeziorem Gąsawskim.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Sokół działał aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Zdelegalizowany przez komunistów w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
  Stęszew (niem. Stenschewo) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, położone na południowy zachód od Poznania przy drodze krajowej nr 5 Poznań – Wrocław oraz przy drodze do Zielonej Góry. Przez Stęszew przebiega linia kolejowa z Poznania do Wolsztyna. Kursują nią m.in. parowozy.
  Mistrzostwa Europy w hokeju na trawie kobiet - turniej najlepszych, europejskich, kobiecych reprezentacji krajowych w hokeju na trawie, rozgrywany obecnie co 2 lata (od 2003).
  Halowe mistrzostwa Świata w hokeju na trawie - najważniejsze halowe zawody w hokeju na trawie. Organizowane są przez FIH. Pierwsze halowe mistrzostwa Świata odbyły się w 2003 roku w Lipsku. Reprezentacja Polski mężczyzn w trzech dotychczas rozegranych mistrzostwach, trzykrotnie zdobywała srebrne medale. W 2011 roku mistrzostwa po raz pierwszy odbyły się w Polsce, w Poznaniu.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  FIH - Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie; ang. International Hockey Federation (Fédération Internationale de Hockey sur Gazon, czyli FIH) – organizacja hokeja na trawie powstała w 7 stycznia 1924 roku. Obecnie zrzesza 127 państw (17 z Afryki, 30 z Azji, 45 z Europy, 9 z Oceanii i 26 z Ameryki). Początkowo siedzibą była w Brukseli, a od 2005 znajduje się w Lozannie.
  3. Halowe Mistrzostwa Świata w Hokeju na Trawie odbyły się w Poznaniu w dniach 8-13 lutego 2011. Miejscem rozgrywek była hala Międzynarodowych Targów Poznańskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.776 sek.