• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hokej na lodzie na zimowych igrzyskach olimpijskich  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Doping wydolnościowy – sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalny, "naturalny" trening, choć w praktyce granica między dopingiem i treningiem jest często bardzo trudna do ustalenia. Ogólnie za doping uważa się metody medyczne, potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, które zostały oficjalnie zabronione.Igrzyska VII Olimpiady, nazywane zwykle Letnie Igrzyska Olimpijskie Antwerpia 1920, rozgrywane były w Antwerpii (Belgia) między kwietniem, a wrześniem 1920.
  Piktogram olimpijski - hokej na lodzie

  Hokejowe turnieje olimpijskie rozgrywane są od 1920 roku. Turniej mężczyzn wprowadzony został do programu igrzysk podczas letnich igrzysk w Antwerpii, zaś cztery lata później pojawiły się podczas pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich w Chamonix. Turniej kobiet po raz pierwszy odbył się w 1998 roku podczas igrzysk w Nagano. Turniej olimpijski pierwotnie przeznaczony był dla sportowców amatorskich. Od 1988 mogli uczestniczyć profesjonalni zawodnicy, zaś od 1998 roku liga National Hockey League (NHL) pozwoliła graczom tej ligi uczestniczyć w tym turnieju. Od 1924 do 1988 roku turniej rozgrywany był systemem kołowym, a po zakończeniu serii gier, odbywała się runda finałowa w której również grano systemem kołowym. Medale zostały przyznawane na podstawie punktów zgromadzonych podczas tej rundy. Mecze podczas turnieju rozgrywane są według zasad międzynarodowych, stosowanych podczas turnieju prowadzonych przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie. Zasady te różnią się od zasad obowiązujących w lidze NHL. Podczas turnieju odbywają się kontrole antydopingowe prowadzone przez Światową Agencję Antydopingową dotyczących dopingu wydolnościowego. Od momentu wprowadzenia tych testów w 1972 roku kilku zawodników uzyskało pozytywny wynik wobec zakazanych substancji.

  Puchar Świata w hokeju na lodzie – rozgrywany regularnie od 1996 turniej hokeja na lodzie, będący następcą Canada Cup. Puchar rozgrywany jest na zasadach NHL. W dotychczasowych dwóch edycjach wystartowały reprezentacje: Kanady, Stanów Zjednoczonych, Czech, Finlandii, Niemiec, Rosji, Słowacji oraz Szwecji.Reprezentacja Szwecji w hokeju na lodzie kobiet – jedna z najlepszych drużyn świata w hokeju kobiecym. Obecnie znajduje się na czwartym miejscu w rankingu IIHF. Występowała dotychczas we wszystkich edycjach Mistrzostw Świata oraz w trzech dotychczas rozegranych turniejach olimpijskich. W rankingu IIHF zajmuje czwarte miejsce.

  W rozgrywkach mężczyzn największymi sukcesami w początkowej historii turnieju olimpijskiego może pochwalić się reprezentacja Kanady, która w pierwszych siedmiu edycjach zdobyła sześć złotych oraz jeden srebrny medal. W tym okresie często medale zdobywały również reprezentacja Stanów Zjednoczonych, Czechosłowacja, Szwecja. W latach 1920 - 1968 triumfator turnieju olimpijskiego zostawał jednocześnie ogłoszony mistrzem świata w hokeju na lodzie. Podczas igrzysk olimpijskich w Cortina d'Ampezzo po raz pierwszy wystąpiła drużyna Związku radzieckiego. Zespół ten zdominował kolejne edycje turnieju wyprzedzając Kanadę, wygrywając w tym czasie siedem z dziewięciu edycji turnieju, ulegając w 1960 i 1980 roku reprezentacji USA. Podczas drugiego turnieju przegrywając z drużyną gospodarzy w meczu nazwanym cudem na lodzie. Kanada na kolejny złoty medal czekała 50 lat. Zdobyła go podczas turnieju w Salt Lake City,a następnie ten sukces powtórzyła w Vancouver. Inne państwa które zdobyły tytuł mistrza olimpijskiego to: Wielka Brytania w 1936 roku, Wspólnota Niepodległych Państw w 1992, Szwecja w 1994 i 2006, Czechy w 1998. na podium stawały ponadto: Szwajcaria, Niemcy, Finlandia oraz Rosja.

  I Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się we francuskiej miejscowości Chamonix w 1924. W programie igrzysk pojawiło się 16 konkurencji sportowych, w których udział wzięło łącznie 314 zawodników (w tym 13 kobiet) z 19 krajów.Reprezentacja Finlandii w hokeju na lodzie kobiet - jedna z najlepszych drużyn świata w hokeju kobiecym. Obecnie znajduje się na trzecim miejscu w rankingu IIHF. Występowała dotychczas we wszystkich edycjach Mistrzostw Świata oraz w czterech dotychczas rozegranych turniejach olimpijskich.

  W 1986 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) umożliwił wszystkim sportowcom (również profesjonalnym) uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich, począwszy od 1988. Początkowo sceptycznie do tego pomysłu nastawiona była liga NHL, która aby umożliwić start swoim zawodnikom w turnieju musiałaby przerywać rozgrywki w środku sezonu. Jednakże od 1998 roku gracze ligi NHL mogli brać udział w igrzyskach, których format turnieju dopasowany został do terminarza NHL. W 1998 i 2002 roku w pierwszej fazie turnieju mecze rozgrywane był bez zawodników NHL lub sześciu najlepszych drużyn tj.: Kanady, Czech, Finlandii, Rosji, Szwecji i Stanów Zjednoczonych, a następnie w fazie decydującej o medalach do składów dołączali zawodnicy z NHL. W 2006 roku format turnieju zmieniono i we wszystkich meczach mogli uczestniczyć zawodnicy z NHL.

  "Cud na lodzie" (ang. "Miracle on Ice") - mecz rundy medalowej hokeja na lodzie mężczyzn podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lake Placid; rozegrany 22 lutego 1980. Zespół USA składający się z zawodników amatorów, prowadzony przez trenera Herba Brooksa, pokonał (4:3) drużynę ZSRR uznawaną za najlepszą na świecie. Następnie USA zdobyła złoty medal wygrywając w spotkaniu finałowym z Finlandią, która ostatecznie zajęła czwarte miejsce. ZSRR zdobył srebrny medal zwyciężając w meczu o trzecie miejsce Szwecję. W ramach obchodów 100-lecia swojego istnienia, Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) w 2008 wybrała "Cud na lodzie" jako wydarzenie stulecia numer jeden w międzynarodowej historii hokeja.Reprezentacja Wielkiej Brytanii w hokeju na lodzie mężczyzn – kadra Wielkiej Brytanii w hokeju na lodzie mężczyzn. Jedna z najstarszych reprezentacji narodowych na świecie, jednak pomimo wielu występów na międzynarodowych turniejach uzyskała tylko kilka tytułów.

  W lipcu 1992 r. MKOl zatwierdził konkurencję hokej na lodzie kobiet jako konkurencję olimpijską. Pierwszą edycję turnieju kobiet odbyła się w Nagano. Rozgrywki zdominowały drużyny z Ameryki Północnej zdobywając dotychczas wszystkie złote medale. W 1998 roku wygrały Amerykanki, a w 2002, 2006, 2010 i 2014 roku Kanadyjki. Brązowe medale zdobyły drużyny Szwecji, Finlandii oraz Szwajcarii.

  XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się na terenie Japonii (głównie w miejscowości Nagano) w 1998 roku. Startowało 2117 zawodników z 72 krajów.National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.

  Spis treści

 • 1 Zawody
 • 2 Medaliści
 • 2.1 Mężczyźni
 • 2.2 Kobiety
 • 3 Klasyfikacja medalowa
 • 4 Zobacz też


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Światowa Agencja Antydopingowa (ang. The World Anti-Doping Agency (WADA), fr. Agence mondiale antidopage, AMA) – niezależna fundacja utworzona pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOL) 10 listopada 1999 roku w Lozannie, w Szwajcarii. Jej celem jest koordynacja walki przeciwko używaniu niedozwolonych środków chemicznych w sporcie. Jej obecnym szefem jest Dick Pound, były wiceprzewodniczący MKOL oraz zdecydowany przeciwnik dopingu. W 2001 roku organizacja przeniosła swoją główną siedzibę do Montrealu w Kanadzie.
  Hokej na lodzie mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich – lista zawodników i reprezentacji, które przynajmniej raz zdobyły medal zimowych igrzysk olimpijskich w hokeju na lodzie.
  Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie mężczyzn – międzynarodowy turniej hokejowy organizowany przez IIHF. Poprzednikiem były Mistrzostwa Europy, które odbywały się między 1910 a 1932 rokiem. Igrzyska olimpijskie w Antwerpii zalicza się jako pierwsze mistrzostwa świata. Tak też było przez kolejne 11 imprez. Ostatnim razem połączono igrzyska z mistrzostwami w 1968 roku w Grenoble. Dotychczas czempionat rozegrano 76 razy. Najczęściej wygrywali Rosjanie (w tym ZSRR) którzy zdobyli 26 tytułów.
  Mistrzostwa Świata w Hokeju na lodzie kobiet jest głównym międzynarodowym turniejem w kobiecym hokeju na lodzie. Jest on organizowany przez Międzynarodową Federacje hokeja na lodzie. Pierwsze mistrzostwa zostały rozegrane w 1990 roku. Mistrzostwa nie są rozgrywane w roku olimpijskim.
  Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w hokeju na lodzie kobiet - jedna z najlepszych drużyn świata w hokeju kobiecym. Obecnie znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu IIHF. Występowała dotychczas we wszystkich edycjach Mistrzostw Świata oraz w trzech dotychczas rozegranych turniejach olimpijskich. W każdej z tych imprez zdobyła medal.
  Reprezentacja WNP w hokeju na lodzie mężczyzn wystąpiła w ramach ekipy olimpijskiej Wspólnoty Niepodległych Państw na turnieju hokeja na lodzie mężczyzn podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich we Francuskim Albertville 1992.
  IIHF – Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (ang. International Ice Hockey Federation). Organizacja hokejowa powstała w 1908 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.