• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hod ha-Szaron  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Hod ha-Szaron (hebr. הוד השרון; arab. هود هشارون) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Gusz Dan, w otoczeniu miast Ramat ha-Szaron, Herclijja, Ra’ananna, Kefar Sawa, Rosz ha-Ajin i Petach Tikwa, oraz moszawów Kefar Malal, Giwat Chen, Eliszama, Ganne Am, Jarkona, Adanim i Newe Jarak. Jest położone w odległości 10 km na wschód od wybrzeża Morza Śródziemnego, 8 km na wschód od Tel Awiwu i 8 km na zachód od terytorium Autonomii Palestyńskiej.

  Kefar Malal (hebr. כפר מל"ל) – moszaw położony w samorządzie regionu Drom HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  Historia[ | edytuj kod]

  Współczesne miasto Hod ha-Szaron powstało w 1964 z połączenia czterech osobnych osiedli: Magdiel, Ramatayim, Kfar Hadar i Ramat Hadar.

  Osada Magdiel została założona 2 sierpnia 1924 przez grupę 12 żydowskich imigrantów z Polski. Była to typowa osada rolnicza położona na pustkowiu pomiędzy arabskimi wioskami. Ziemię otrzymali od Yehoshuy Hankina.

  Osada Ramatayim została założona w 1925 przez imigrantów z Polski. Była ona położona na dwóch wzgórzach, stąd wzięła się jej nazwa, która w języku hebrajskim oznaczała Dwa Wzgórza. Był to typowy rolniczy moszaw. Obecnie dokładnie w tym miejscu znajduje się miasto Hod ha-Szaron.

  Eliszama (hebr.: אלישמע) – moszaw położony w samorządzie regionu Derom ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu. Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.

  W 1927 imigranci z klasy średniej pochodzący z Europy Wschodniej i Włoch założyli osadę Kfar Hadar. Ziemię zakupiono od Beduinów z plemienia Abou Kishk. Pionierzy hodowali w tej okolicy drzewa cytrusowe oraz hodowali drób. Na początku lat 40. osiedlili się tutaj imigranci z Jemenu. W 1951 osady Ramatayim i Kfar Hadar połączyły się, tworząc jedną osadę Hadar Ramatayim. Obecnie jest to część dzielnicy Ganney Tzvi.

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Hod ha-Szaron (hebr.: הוד השרון) – stacja kolejowa w mieście Hod ha-Szaron, w Izraelu. Jest obsługiwana przez Rakewet Jisra’el.

  W grudniu 1938 grupa imigrantów z Niemiec założyła osadę Ramat Hadar. Składało się ono z szeregu gospodarstw rolniczych, które łączyły się z sobą prowadząc wspólną działalność gospodarczą. Działały one samodzielnie, bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz, co było rzadkością w tamtych czasach.

  Po połączeniu w 1964 tych małych osad w jedną miejscowość, nastąpił okres szybkiego rozwoju. Powstawały wówczas osiedla mieszkaniowe, strefy przemysłowe oraz parki. W 1990 Hod ha-Szaron otrzymało prawa miejskie.

  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kanaan, Chanaan (hebr. כְּנַעַן Kənáʻan lub כְּנָעַן Kənāʻan, stgr. Χαναάν Chanaan, arab. کنعان Kanʻān) – kraj niski, nizinny, lub − w oparciu o teksty z Nuzi − Mat Kinahhi (kraj purpurowej wełny), starożytna kraina na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego (teren późniejszej Palestyny, Syrii aż do Eufratu i Fenicji). Południowa część tych obszarów (Palestyna) wymieniana jest w Biblii jako ziemia obiecana Izraelitom przez Boga.
  Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Ganne Am (hebr.: גני עם) – moszaw położony w samorządzie regionu Drom HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Rosz ha-Ajin (hebr. רֹאשׁ הָעַיִן; arab. روش هاعين) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.
  Europa Wschodnia to region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.005 sek.