Hoczewka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hoczewkarzeka w Bieszczadach Zachodnich o długości 27,8 km i powierzchni dorzecza 180,1 km². Lewobrzeżny dopływ Sanu. Według niektórych podziałów dolny bieg znajduje się w Górach Sanocko-Turczańskich.

Lesko (do 1931 Lisko) – miasto w woj. podkarpackim, stolica powiatu, siedziba gminy Lesko. Położone nad Sanem na obszarze Gór Sanocko-Turczańskich. W latach 1972-1975 Lesko było siedzibą powiatu bieszczadzkiego. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. krośnieńskiego.Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.

Powstaje z połączenia dwóch cieków: Jabłonki i Rabiańskiego Potoku w miejscowości Rabe, na wysokości ok. 470 m n.p.m. Za górny bieg uznaje się Jabłonkę mającą źródło na stoku Wołosania (ok. 980 m n.p.m.) w Wysokim Dziale. Przepływa ona przez Jabłonki, KołoniceBystre, a następnie Rabe. Właściwa już Hoczewka płynie stąd dalej na północ, doliną ograniczoną od wschodu północną częścią Pasma Łopiennika i Durnej (masywy Makowskiej i Patroli), natomiast od zachodu – grzbietem odbiegającym z Chryszczatej ku północnemu wschodowi (pasmo Gabrów Wierchu). Przepływa przez: Baligród, Mchawę, Zahoczewie, Nowosiółki oraz Hoczew, gdzie na wysokości ok. 340 m n.p.m. uchodzi do Sanu. Pomiędzy Nowosiółkami a Hoczwią w korycie występują progi skalne chronione jako pomnik przyrody.

Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:{{Polska miejscowość infobox}} Nieznane pola: "dopełniacz nazwy". Zahoczewie – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Baligród.

Dnem doliny biegnie droga wojewódzka nr 893 CisnaLesko.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Polski


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rabiański Potok – potok w Bieszczadach Zachodnich, w Wysokim Dziale. Łącząc się z Jabłonką, tworzy Hoczewkę, będąc zarazem jej dopływem.
  Jabłonki – osada w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Baligród, położona przy szosie Baligród–Cisna.
  Chryszczata (997 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach, w paśmie Wołosania (inne nazwy tego pasma to: Wysoki Dział, Wielki Dział Etnograficzny). Na szczycie stoi betonowa wieża geodezyjna z czasów zaborów. Nazwa Chryszczata wywodzi się od łemkowskiej nazwy rośliny chreszczate zilie (czworolist pospolity) lub od skrzyżowania dróg (ukr. chrest – krzyż).
  Rabe (w latach 1977-1983 Karolów) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Baligród.
  Mchawa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Baligród. Leży w dolinie niewielkiej rzeki Hoczewki, dopływu Sanu, jednak wzdłuż tej rzeki rozlokowała się tylko część gospodarstw. Większość zabudowań wraz z kościołem skupiona jest wzdłuż niewysokiego działu, podnoszącego się ku południowemu zachodowi ku szczytowi Krywiańskiej (686 m n.p.m.) i ograniczonego od północnego zachodu doliną potoku Mchawa, dopływu Hoczewki, zaś od południowego wschodu dolinką bezimiennego potoku, będącego również dopływem Hoczewki. W samej dolinie potoku Mchawa leżą zabudowania części wsi zwanej Mchawką.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Baligród – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Baligród (od 1 stycznia 1999 do 1 stycznia 2002 w powiecie bieszczadzkim), leży w dolinie rzeki Hoczewki. Miejscowość jest siedzibą gminy Baligród oraz rzymskokatolickiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP należącej do dekanatu Lesko w archidiecezji przemyskiej.

  Reklama