• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hoboken - New Jersey

  Przeczytaj także...
  Ezra Matthew Miller (ur. 30 września 1992 w Hoboken, New Jersey w Stanach Zjednoczonych) – amerykański aktor, znany z tytułowej roli w filmie Musimy porozmawiać o Kevinie.Marek Żukow-Karczewski (ur. 6 maja 1961 r.) – polski historyk, publicysta i działacz społeczny. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorem kilkuset publikacji zamieszczanych w wydawnictwach książkowych i periodykach. Publikował m.in. w "Kalendarzu Serca Jezusowego", kwartalniku "Kraków (magazyn kulturalny)", miesięczniku "Aura", miesięczniku "Posłaniec Serca Jezusowego", tygodniku "Życie Literackie", tygodniku "Przekrój", "Gazecie Krakowskiej", "Echu Krakowa", "Czasie Krakowskim" oraz na portalach internetowych. Był współorganizatorem Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, w którym w l. 1981-1994 sprawował funkcję sekretarza naukowego, organizując doroczne kwesty na krakowskich cmentarzach. Należy m.in do International Federation of Journalists oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
  Barka – rodzaj statku o płaskim dnie, służącego do transportu ładunków w żegludze śródlądowej. Barki są najczęściej pozbawione własnego napędu.

  Hobokenmiasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie New Jersey, w hrabstwie Hudson. Według spisu ludności z roku 2010, w Hoboken mieszka 50 005 mieszkańców.

  Pożar w porcie Hoboken

  30 czerwca 1900 roku ok. godz. 16:00 w porcie Hoboken wybuchł pożar, który powstał na skutek zaprószenia ognia wśród bel jedwabiu ustawionych przy drewnianym pomoście przystani należącej do niemieckiego przedsiębiorstwa żeglugowego Norddeutscher Lloyd. Ogień szybko objął pomost i przerzucił się na stojące przy nim cztery statki pasażerskie: „Bremen”, „Kaiser Wilhelm der Große”, „Main” i „Saale”. Przybyłym strażakom udało się stłumić płomienie jedynie na jednostce „Kaiser Wilhelm der Große”. Pozostałe statki doszczętnie spłonęły, a wraz z nimi 18 barek, galarów i motorówek. Żywioł spowodował śmierć 326 ludzi, a ok. 250 osób odniosło rany. Straty materialne oszacowano na ok. 10 milionów dolarów.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).

  Miejsce narodzin Franka Sinatry i Ezry Millera.

  W kulturze[ | edytuj kod]

  W serialu Pingwiny z Madagaskaru, który dzieje się głównie w Zoo w Central Parku, Hoboken (a kontretnie zoo) jest wspominane wielokrotnie jako miejsce, gdzie zwierzęta źle się traktuje. Jeśli któreś krzywdzi pensjonariuszy Central Parku, pingwiny za karę doprowadzają do tego, że ludzie wysyłają winowajców do Hoboken. Główne postacie serialu były tam tylko raz.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Hudson – hrabstwo w stanie New Jersey w USA. Populacja liczy 634 266 mieszkańców (stan według spisu z 2010 roku).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Galar – dawny polski rzeczny statek wiosłowy używany do jednorazowego transportu towarów w dół rzeki. Szczególnie rozpowszechniony był w XVIII wieku. Był to statek bezżaglowy, posiadał kształt wydłużonego prostokąta. Rufa i dziób były lekko wzniesione ku górze. Na rufie znajdował się ster umocowany sworzniem do budy szyprowskiej. Obslugę stanowiło 6-8 flisaków, z których jeden obsługiwał ster, a pozostali wiosła. Posiadał szeroką i mało wygiętą ku górze dziobnicę. Przy pełnym załadunku wystawał ponad wodę zaledwie kilkanaście centymetrów. Łatwo osiadał na mieliźnie, czy na innych przeszkodach. Ładowność wynosiła do 30 łasztów.
  Pingwiny z Madagaskaru (ang. The Penguins of Madagascar) – serial animowany produkcji DreamWorks. Premiera serialu w USA nastąpiła na kanale Nickelodeon 28 listopada 2008 roku. W Polsce serial miał już premierę na 4 stacjach: Nickelodeon – 24 października 2009 roku, Comedy Central Polska – 21 lutego 2011 roku, TVP1 – 16 kwietnia 2012 roku i TV Puls – 3 września 2012 roku.
  Jedwab – włókno pochodzenia zwierzęcego (białkowe) uzyskiwane z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. Światowa produkcja jedwabiu na poziomie ok. 50 000 ton rocznie jest bardzo niewielka i stanowi zaledwie 0,2% całej produkcji włókien.
  Francis Albert Sinatra (ur. 12 grudnia 1915 w Hoboken, zm. 14 maja 1998 w Los Angeles) – amerykański piosenkarz i aktor filmowy pochodzenia włoskiego.
  Kaiser Wilhelm der Große – niemiecki oceaniczny statek pasażerski, należący do przedsiębiorstwa żeglugowego Norddeutscher Lloyd. Statek zbudowano w stoczni AG Vulcan Stettin w Szczecinie. Nazwa statku została nadana na cześć cesarza Niemiec Wilhelma I Hohenzollerna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.