• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hobgoblin

  Przeczytaj także...
  William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.Goblin – fantastyczne stworzenie występujące w brytyjskich baśniach i legendach. Jest tam przedstawiane jako istota zła lub jedynie złośliwa, zazwyczaj brzydka i groteskowa.
  Folklor (ang. folk-lore „wiedza ludu”) – symboliczno-artystyczna dziedzina kultury ludowej, mająca charakter wieloskładnikowy, niejednolity i synkretyczny.

  Hobgoblin – w ludowych baśniach przyjazny lub zabawny goblin. Słowo prawdopodobnie wywodzi się od określenia Robin Goblin, skróconego do hobgoblin, Hob lub Lob.

  Nazwa początkowo odnosiła się do postaci Robina Goodfellowa, ale z czasem znaczenie słowo zmieniło się i teraz zazwyczaj odnosi się do goblina lub wróżki. Synonimami są słowa bugbear, bogeyman, bugaboo lub bogie, a znaczenie terminu hobgoblin może oznaczać także nienaturalny obiekt, który jest źródłem problemów.

  Elf – stworzenie rodem z mitologii germańskiej. Z początku elfy były pomniejszymi bożkami natury i płodności, później były przedstawiane jako chochliki lub duszki leśne bądź wodne. W folklorze przedstawiane są jako małe, wyglądające młodzieńczo ludziki wielkiej piękności, żyjące w lasach, źródłach, studniach, a nawet pod ziemią. Wierzono, że są długowieczne, jeśli nie nieśmiertelne i posiadają różnorakie magiczne moce.Baśń (często mylona z bajką, krótkim wierszowanym utworem) – jeden z fantastycznych gatunków epickich, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, odwołujący się zwykle do folkloru.

  W angielskich podaniach (fairy tales) o duszkach hobgobliny mają jedną lub dwie stopy wzrostu, są owłosione i nagie – czasem noszą brązowe ubrania. Są domatorami i rzadko wychodzą na zewnątrz. Opisuje się jako przyjazne, brzydkie, marudne, zdradzieckie, jowialne, groteskowe i skłonne do robienia psikusów. Zaczepiane, stają się wredne.

  Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

  Termin powstał w latach trzydziestych XVI wieku od słowa hob, oznaczającego elfa, od Hobbe, rodzaju Rob (Hick jak Richard, Hodge jak Rodger) skrót od alternatywnej formy Robina Goodfellowa (Puka), podobnego do kobolda w podaniach niemieckich. Hobgoblin pojawia się w komedii W. SzekspiraSen nocy letniej pod imieniem Puk.

  Mimo tego, że w angielskim folklorze hobgoblinami nazywa się przyjazne gobliny, w literaturze i grach fantasy hobgobliny to zazwyczaj silniejsze, większe i groźniejsze rodzaje goblinów.

  Hobgoblin to również jeden z przeciwników komiksowego Spider-Mana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.