• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hobbit - trylogia filmowa  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  New Line Cinema, założone w 1967 roku jedno z 10 największych studiów filmowych. Należy do Time Warner. Obecnymi współprzewodniczącymi zarządu są Robert Shaye i Michael Lynne.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Hobbit (ang. The Hobbit) – trylogia filmowa produkcji amerykańsko-nowozelandzkiej, łącząca gatunek fantasy z filmem przygodowym. Jest to filmowa adaptacja powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem autorstwa J.R.R. Tolkiena, wprowadzana do kin jako prequel trylogii filmowej Władca Pierścieni. Producentem, współscenarzystą i reżyserem całego projektu jest Peter Jackson.

  Ian Holm, właśc. sir Ian Holm Cuthbert (ur. 12 września 1931 w Goodmayes, zm. 19 czerwca 2020 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy i teatralny. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Początkowo Hobbit miał składać się z dwóch części, jednak w lipcu 2012 roku Peter Jackson poinformował, iż w związku ze sporą ilością wciąż niezrealizowanego materiału literackiego, ekipa wróci na plan i nakręci dodatkowe zdjęcia, całość zaś zostanie zaprezentowana w trzech filmach. Światowa premiera pierwszego obrazu z serii, zatytułowanego Hobbit: Niezwykła podróż (The Hobbit: An Unexpected Journey), miała miejsce 28 listopada 2012 roku. Drugi film, Hobbit: Pustkowie Smauga (The Hobbit: The Desolation of Smaug), pojawił się w kinach 13 grudnia 2013, zaś trzeci, Hobbit: Tam i z powrotem, miał mieć premierę 18 lipca 2014, jednak 28 lutego 2013 roku MGM wydało oświadczenie prasowe zgodnie z którym premierę filmu przesunięto na 17 grudnia 2014. W kwietniu 2014 roku zmieniono tytuł trzeciej części na The Hobbit: The Battle of the Five Armies (Hobbit: Bitwa Pięciu Armii).

  Orlando Jonathan Blanchard Bloom (ur. 13 stycznia 1977 w Canterbury) – brytyjski aktor filmowy, znany z ról Legolasa w trylogii Władca Pierścieni, Willa Turnera w serii Piraci z Karaibów oraz Parysa w Troi. Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.

  Wśród obsady znalazło się kilkoro aktorów grających te same role, co w ekranizacji Władcy Pierścieni, m.in. Ian McKellen, Andy Serkis, Ian Holm, Hugo Weaving, w tym także ci, których postaci nie występują w książce Hobbit: Cate Blanchett, Christopher Lee, Elijah Wood i Orlando Bloom. Kilka osób wystąpiło znów w ekipie filmowej: współscenarzyści Fran Walsh i Philippa Boyens, ilustratorzy John Howe i Alan Lee, dyrektor artystyczny Dan Hennah oraz operator Andrew Lesnie. Rekwizyty zapewniło znów Weta Workshop, a Weta Digital ponownie opracowało efekty specjalne. Muzykę do filmu skomponował Howard Shore, kompozytor ścieżki dźwiękowej do Władcy Pierścieni.

  Władca Pierścieni (ang. The Lord of the Rings) – trzyczęściowe dzieło filmowe nakręcone w oparciu o powieść J. R. R. Tolkiena pod tym samym tytułem. Reżyserem filmu jest Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.Film 3D (film trójwymiarowy) – szereg technik, w których dzięki różnorodnej technologii uzyskuje się iluzję głębi ruchomych obrazów. Główną techniką pozwalającą na uzyskanie wrażenia głębi jest przedstawienie obserwatorowi dwóch różnych obrazów prawemu i lewemu oku.

  Zdjęcia rozpoczęły się 21 marca 2011 roku w Nowej Zelandii i zakończyły 6 lipca 2012 roku tamże. W związku z decyzją o podzieleniu przedsięwzięcia na trzy obrazy, w wakacje 2013 roku twórcy udali się na plan w celu dokręcenia brakujących scen do trzeciej części.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Guillermo del Toro

  Peter Jackson i Fran Walsh wyrazili zainteresowanie ekranizacją Hobbita w 1995, miała to być pierwsza część trylogii (dwie pozostałe opierałyby się na Władcy Pierścieni). Pomysł ten jednak upadł, gdy zapadła decyzja o realizacji całej trylogii jedynie na podstawie The Lord of the Rings. Ostatecznie postanowiono podzielić Hobbita na dwa osobne filmy.

  Sir Ian McKellen (ur. 25 maja 1939 w Burnley) – brytyjski aktor teatralny i filmowy oraz scenarzysta. Obsadzany zarówno w rolach szekspirowskich, jak i w filmach akcji. Nominowany do Oskara, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Będąc orientacji homoseksualnej jest także znany jako aktywista na rzecz praw gejów i lesbijek.Preprodukcja – okres poprzedzający produkcję filmu. Czas ten poświęcony jest na zaczerpnięcie pomysłu do chwili akceptacji scenariusza. W okresie preprodukcji prowadzone są prace przygotowawcze polegające m.in na:

  W kwietniu 2008 na stanowisku reżysera został obsadzony Guillermo del Toro. Preprodukcja rozpoczęła się w sierpniu 2008, scenariusz pisali Del Toro, Jackson, Walsh oraz Philippa Boyens. Del Toro napisał scenariusz do pierwszej części obrazu, zaś Jackson, Walsh i Boyens do drugiej. Następnie zamienili się tekstami i wnieśli poprawki. Początkowo zakładano, że pierwsza część filmu będzie ekranizacją książki, a druga pomostem pomiędzy historią Hobbita i Władcy Pierścieni, jednak w 2009 roku w wywiadzie dla magazynu Empire del Toro zapowiedział, że obie części ekranizacji będą oparte na powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem. Z powodu opóźnień w produkcji Del Toro zrezygnował z reżyserii filmów w maju 2010. W październiku 2010 New Line Cinema, Warner Bros. i MGM ogłosiły podpisanie kontraktu, na mocy którego Jackson miał reżyserować oba filmy w 3D. Jackson nieco zmienił plany w 2012 roku, decydując, że z racji dużej ilości niewykorzystanego materiału, zamiast dwóch, powstaną trzy filmy ekranizujące powieść.

  Andrew C. G. "Andy" Serkis (ur. 20 kwietnia 1964 w Londynie) – brytyjski aktor, znany głównie z roli Golluma z trylogii filmowej Władca Pierścieni i Hobbita .Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Zdjęcia rozpoczęły się 21 marca 2011. Film był kręcony kamerami cyfrowymi RED EPIC, Jackson wykorzystał 30 ich sztuk na planie filmowym. W kwietniu 2011 reżyser ujawnił, że zdjęcia do filmu powstają przy użyciu 48 klatek na sekundę zamiast standardowych 24. Zabieg miał na celu poprawę jakości i płynności obrazu. Po pierwszych pokazach roboczej wersji filmu technika 48 klatek została ostro skrytykowana. Dziennikarze i widzowie zgodnie twierdzili, iż sprawdza się ona w przypadku krajobrazów, które „zapierały dech w piersiach”, a ich zdaniem inne ujęcia wyglądały niefilmowo, a także zbyt realistycznie, a wrażenie przypominało oglądanie „opery mydlanej na telewizorze HD”. Warner Bros. postanowiło wydać broszurę informującą widzów o użytej technologii oraz poinformowało, że tylko część kopii filmu będzie dystrybuowana w formacie 48 klatek na sekundę.

  Guillermo del Toro (ur. 9 października 1964 w Guadalajarze, w stanie Jalisco) – meksykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy.Catherine Élise Blanchett (ur. 14 maja 1969 w Melbourne) – australijska aktorka, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Aviator.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sir Peter Jackson (ur. 31 października 1961 w Pukerua Bay) – nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
  Sherlock – brytyjski serial telewizyjny emitowany przez BBC One od 25 lipca 2010 roku, stworzony przez Stevena Moffata i Marka Gatissa. Jest uwspółcześnioną interpretacją opowiadań Arthura Conana Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie. Tytułową rolę odtwarza Benedict Cumberbatch, a rolę doktora Watsona odgrywa Martin Freeman.
  Hobbit, czyli tam i z powrotem (ang. The Hobbit or There and Back Again) − powieść autorstwa J. R. R. Tolkiena, wydana w 1937 roku.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Prequel – poprzednik, nawiązanie do jakiegoś utworu (zwykle popularnego filmu), opowiadające o wydarzeniach wcześniejszych niż opisane w pierwowzorze. Prequele zazwyczaj powstają później niż oryginalne dzieło i często są w nich wyjaśniane wątki i zdarzenia, o których opowiadała główna część. Kontynuacja utworu przedstawiająca wydarzenia późniejsze niż w pierwowzorze to sequel.
  Dyrektor artystyczny (art director) - określenie stanowiska pracy, głównie w branży reklamowej, ale też telewizyjnej, internetowej i w działach marketingowych dużych korporacji.
  Sir Christopher Frank Carandini Lee (ur. 27 maja 1922 roku w Belgravii w Londynie) – brytyjski aktor i wokalista odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego i Najczcigodniejszego Zakonu Szpitala św. Jana z Jerozolimy. Został zapisany w księdze rekordów Guinnessa jako aktor z największą ilością zagranych ról. Najbardziej znany z występów w horrorach wytwórni Hammer Film Productions oraz ról Sarumana z filmowej trylogii Władca Pierścieni i hrabiego Dooku z Gwiezdnych wojen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.039 sek.