• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hobbit, czyli tam i z powrotem

  Przeczytaj także...
  Hobbici, niziołki – jedna z inteligentnych ras zamieszkujących stworzoną przez J. R. R. Tolkiena mitologię Śródziemia. Hobbici cechowali się niskim wzrostem i krępą posturą.Hobbit (ang. The Hobbit) – trylogia filmowa produkcji amerykańsko-nowozelandzkiej, łącząca gatunek fantasy z filmem przygodowym. Jest to ekranizacja powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem autorstwa J.R.R. Tolkiena, wprowadzana do kin jako prequel trylogii filmowej Władca Pierścieni. Producentem, współscenarzystą i reżyserem całego projektu jest Peter Jackson.
  Troll – istota należąca do fikcyjnej rasy ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Rasa ta została wyhodowana przez Morgotha w Pierwszej Erze.

  Hobbit, czyli tam i z powrotem (ang. The Hobbit or There and Back Again) − powieść autorstwa J.R.R. Tolkiena, wydana w 1937 roku.

  Opowiada o wyprawie podjętej przez kompanię Thorina do okupowanej przez smoka Smauga Samotnej Góry w celu zabicia go i odzyskania dawnej siedziby krasnoludów. Po drodze, w jaskini Golluma, Bilbo Baggins znajduje Jedyny Pierścień który należał kiedyś do Władcy Ciemności Saurona. Pierścień dawał Bilbowi moc bycia niewidzialnym.

  Śródziemie (ang. Middle-earth) – fikcyjna pradawna kraina, w której toczy się akcja większości opowieści J.R.R. Tolkiena. Określenie to używane jest zarówno na określenie całego świata (Ardy) opisanego w Hobbicie, Władcy Pierścieni i Silmarillionie, jak i w węższym sensie, jako nazwa głównego kontynentu Ardy (zwanego również Endorem).Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.

  Kontynuacją Hobbita jest powieść Władca Pierścieni.

  Zarówno Hobbit, jak i Władca Pierścieni powstały pod wpływem staroangielskich legend, którymi zajmował się Tolkien. Powieść jest ceniona za obmyślony przez autora świat Śródziemia zamieszkiwany m.in. przez elfów i krasnoludów, a także trolle i smoki. Tytułowy hobbit został wymyślony przez Tolkiena.

  Gollum, Sméagol – postać literacka, jeden z głównych bohaterów powieści J. R. R. Tolkiena Hobbit oraz Władca Pierścieni.Sir Peter Jackson (ur. 31 października 1961 w Pukerua Bay) – nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  Przekłady polskie[]

  W Polsce ukazały się trzy przekłady Hobbita (kolejność chronologiczna):

 • Marii Skibniewskiej, z wierszami w tłumaczeniu Włodzimierza Lewika (Wydawnictwo Iskry 1960, 1985, 1991, 1995, 1997, 2004, 2007, 2012)
 • Pauliny Braiter-Ziemkiewicz, zatytułowany Hobbit, czyli tam i z powrotem (1997)
 • Andrzeja Polkowskiego (2002).
 • Adaptacja[]

  Powieść doczekała się trzyczęściowej adaptacji w reżyserii Petera Jacksona. Pierwsza z nich – Hobbit: Niezwykła podróż – miała premierę 28 listopada 2012 r. (w Polsce 25 grudnia). Druga, pt. Pustkowie Smauga, ukazała się 13 grudnia 2013 r. (w Polsce 27 grudnia). Ostatnia z części – Bitwa Pięciu Armii – trafiła na ekrany 17 grudnia 2014 r. Polska premiera miała miejsce 25 grudnia.

  Plemię Durina– w mitologii Śródziemia J. R. R. Tolkiena było to najstarsze i najważniejsze z siedmiu krasnoludzkich plemion. Jego założycielem był Durin I Nieśmiertelny. Plemię to określano też mianem Długobrodych.Smaug – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Był ognistym skrzydlatym smokiem, największym przedstawicielem tego gatunku w Trzeciej Erze, głównym przedstawicielem sił zła w Hobbicie. Wypędził krasnoludów z Samotnej Góry i zagarnął ich bogactwa. Zginął podczas ataku na Esgaroth 1 listopada 2941 roku.

  Przypisy[]

  1. J.R.R. Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem. Maria Skibniewska (tłum.). Warszawa: Iskry, 2002, s. 4. okładki. ISBN 83-207-1681-0.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Andrzej Polkowski – polski tłumacz, pisarz i archeolog. Od wczesnych lat rozwijał zainteresowania literaturą i historią (w dużej mierze dzięki swojemu ojczymowi, Witoldowi Ostrowskiemu, profesorowi literatury angielskiej). Studiował archeologię. Tłumaczył homilie papieża Jana Pawła II w serii papieskiej wydawanej przez Instytut Wydawniczy PAX. Związany z wydawnictwem Media Rodzina. Przetłumaczył ponad 100 tytułów, należących do literatury dziecięcej, fantasy i SF, a także z dziedzin psychologii i historii.
  Paulina Braiter-Ziemkiewicz (ur. 4 sierpnia 1968) – polska tłumaczka z języka angielskiego, autorka felietonów i recenzji, zajmująca się głównie fantastyką.
  Kompania Thorina (ang. Thorin and Company) – fikcyjna grupa postaci ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Przewodził jej krasnolud Thorin II Dębowa Tarcza. Kompanii towarzyszył też czarodziej Gandalf Szary.
  Wydawnictwo "Iskry" – założone w Warszawie 1 października 1952 r. jako Państwowe Wydawnictwo Młodzieżowe "Iskra", następnie Państwowe Wydawnictwo "Iskry". Sprywatyzowane w 1992 r.
  Krasnoludowie (zwani przez elfów Hadhodami i Naugrimami, zaś sami nazywali się Khazadami) – rasa inteligentnych stworzeń ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Jedyny Pierścień – fikcyjny artefakt ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, najpotężniejszy z Pierścieni Władzy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.