• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hitachi - miasto

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.
  Powiat Taga (jap. 多賀郡 Taga-gun) – dawny powiat w Japonii, w prefekturze Ibaraki. Z dniem 1 września 2003 roku liczył 13 403 mieszkańców i zajmował powierzchnię 72,12 km².

  Hitachi (jap. 日立市 Hitachi-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Ibaraki, we wschodniej części wyspy Honsiu.

  Hitachi jest znane na świecie z marki produktów elektrycznych, elektrowni i urządzeń firmy Hitachi założonej w mieście w 1910 roku przez Namiheia Odairę.

  Historia[ | edytuj kod]

  1 kwietnia 1889 roku, wraz z wdrożeniem przepisów miejskich, powstała wioska Hitachi. 26 sierpnia 1924 roku wioska zdobyła status miasteczka, a 1 września 1939 roku, w wyniku połączenia z miasteczkiem Sakikawa, powstało miasto Hitachi. 15 lutego 1955 roku teren miasta powiększył się o miejscowości Taga, Kuji i wioski Hidaka, Sakamoto, Higashiosawa i Nakasato (z powiatów Kuji i Taga). Hitachi połączyło się z wioską Toyoura 20 września 1956 roku i z miasteczkiem Jūō 1 listopada 2004 roku.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Populacja[ | edytuj kod]

  Zmiany w populacji terenu miasta w latach 1950–2015:

      Liczba mieszkańców w latach
      Źródło:

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 •  Stany Zjednoczone: Birmingham
 •  Nowa Zelandia: Tauranga
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Japan: Ibaraki (ang.). citypopulation.de. [dostęp 2019-06-17].
  2. 日立市の人口のうつりかわり~明治から平成まで~ (jap.). city.hitachi.lg.jp. [dostęp 2019-06-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta (jap.)
 • Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hitachi Ltd. (jap. 株式会社日立製作所, Kabushiki-kaisha Hitachi Seisakusho) – jeden z największych koncernów technologicznych z siedzibą w Tokio, oferujący produkty w większości krajów na świecie, w tym w Polsce. Grupę Hitachi w Europie stanowi 141 spółek zatrudniających ponad 11 tysięcy pracowników. Przedsiębiorstwo prowadzi aktywną działalność badawczo-rozwojową, w 2008 roku wydała ponad 4 mld USD na R&D prowadzony w kilku centrach w Azji, Europie oraz Ameryce Północnej.
  Prefektura Ibaraki (jap. 茨城県, Ibaraki-ken) - prefektura położona w północno-wschodniej części regionu Kantō, w Japonii. Jej stolicą jest miasto Mito.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Tauranga - miasto w Nowej Zelandii, na Wyspie Północnej, nad Zatoką Obfitości. Jest to 9. miasto pod względem liczby ludności, około 107 tys. mieszkańców. Położone jest 105 km na wschód od Hamilton i 85 km na północ od Rotorua.
  Powiat Kuji (jap. 久慈郡 Kuji-gun) – powiat w Japonii, w prefekturze Ibaraki. W 2020 roku liczył 15 827 mieszkańców.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.976 sek.