• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hit Parader

  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.
  Frank Vincent Zappa (ur. 21 grudnia 1940 w Baltimore, zm. 4 grudnia 1993 w Los Angeles) – amerykański muzyk rockowy, jazzowy, wokalista, kompozytor oraz autor tekstów, lider zespołu „The Mothers of Invention”. Także aktor, reżyser, producent i scenarzysta filmowy.

  Hit Parader (w początkach istnienia Hit Parade) – amerykańskie czasopismo muzyczne wydawane przez spółkę Magna Publishing Group; obszary, na których szczególnie skupia się miesięcznik oscylują wokół hard rocka i heavy metalu.

  Magazyn regularnie publikuje listy „Top 100”, w których przedstawia czołową setkę w danej kategorii (np. „100 najlepszych zespołów hardrockowych w XXI wieku”, „100 najlepszych albumów hardrockowych XXI wieku”, „100 najlepszych wokalistów wszech czasów”).

  Historia[]

  Czasopismo zostało założone w 1943 przez firmę Charlton Comics. Początkowo magazyn publikował na swoich łamach teksty utworów wykonawców muzyki rozrywkowej.

  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.Czasopismo – periodyk, publikacja periodyczna, wydawnictwo ciągłe, druk ukazujący się najczęściej w określonych terminach, pod niezmienionym tytułem, posiadający numerację ciągłą, zawierający ustaloną szatę graficzną, a także niezbyt często zmieniający się format i objętość, zawierający materiały od wielu autorów i określoną tematykę, aczkolwiek mogący się różnić wersjami językowymi, mutacjami regionalnymi.

  W latach 50. czasopismo rozpoczęło zamieszczać wywiady i recenzje albumów muzyków (rozbudowało również kolorową okładkę, w 1956 na okładce jubileuszowego numeru umieszczony został Elvis Presley).

  W latach 60. magazyn zwrócił się w kierunku takich gatunków muzycznych jak hard rock i jazz-rock – opublikowane zostały recenzje m.in. kilku albumów Franka Zappy, The Animals i The Beatles. Charlton Press publikował ok. 150 piosenek miesięcznie na łamach swoich czasopism (obok Hit Parader m.in. Song Hits, Rock and Soul Songs, Country Song Roundup).

  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.Jazz-rock (jazz fusion, fusion) – nurt w muzyce jazzowej i rockowej będący wypadkową elementów tych dwóch koncepcji muzycznych.

  W latach 80. czasopismo zostało sprzedane, w 1991 Charlton Press upadła z powodu problemów finansowych. Do momentu rozwiązania czasopismo miało swoją siedzibę w Derby, Connecticut.

  Przypisy

  1. Hit Parader, lipiec/sierpień 2008.
  2. Hit Parader (ang.). afka.net. [dostęp 2010-06-28].
  3. Okładka magazynu z 1956.
  4. Mary Slezak: The History of Charlton Press, Inc. and its Song Lyric Periodicals. Willey Periodicals, 2004, s. 184.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.