• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hiszpańskie posiadłości w Afryce Północnej

  Przeczytaj także...
  Obecnie Unię Europejską tworzy 28 państw. Większość z nich wdrożyła prawo unijne we wszystkich sektorach i na wszystkich obszarach swego terytorium bądź też zobowiązała się do jego wdrożenia w przyszłości. Jednakże prawo UE nie zawsze znajduje równomierne zastosowanie na całym terytorium poszczególnych krajów członkowskich. Wiele z nich posiada tzw. terytoria specjalne, które ze względów historycznych, geograficznych, czy też politycznych mają inne niż reszta obszaru relacje z rządami państw, w obrębie których się znajdują, a co za tym idzie, również z Unią Europejską. Owe terytoria specjalne nie stosują w swoich obrębach niektórych bądź większości przepisów prawa europejskiego lub nie uczestniczą w poszczególnych programach wspólnoty. Niektóre nie mają żadnych oficjalnych relacji z Unią, podczas gdy inne są jej integralną częścią przy uwzględnieniu zabezpieczeń zagwarantowanym im w unijnych dyrektywach, regulacjach czy protokołach zawartych w Traktacie o Unii Europejskiej.Kilometr kwadratowy (symbol: km² ) – jednostka wielokrotna jednostki pola powierzchni – metra kwadratowego. 1 km² jest to pole powierzchni kwadratu o boku 1000 m.
  Peñón de Vélez de la Gomera jest jednym z terytoriów Hiszpanii znajdujących się w Afryce Północnej. Stanowi integralną część Hiszpanii, choć nie wchodzi w skład żadnej z jej jednostek administracyjnych – podlega bezpośrednio ministerstwu obrony. Do Hiszpanii należy formalnie od 1564 roku.
  Mapa hiszpańskich posiadłości w Afryce Północnej (bez Wysp Kanaryjskich)

  Hiszpańskie posiadłości w Afryce Północnej (hiszp. Plazas de soberanía de España en el Norte de Africa) jest to zbiorcza, nieoficjalna nazwa dla obszarów będących integralną częścią Hiszpanii, lecz geograficznie znajdujących się na kontynencie afrykańskim lub przynależnych do niego wyspach.

  Perejil (hiszpański: Isla Perejil - dosłownie pietruszka, berberyjski: Tura, popularnie znana w Maroku jako Leila - dosłownie noc) - niezamieszkana mała skalista wyspa w Cieśninie Gibraltarskiej, 200 metrów od wybrzeża Maroka i 5 km od hiszpańskiej eksklawy Ceuta. Wyspa uważana jest przez Hiszpanię za obszar zależny, tzw. plaza de soberanía, choć pretensje do niej zgłasza też Maroko. Hiszpania dowodzi swoich praw do wyspy, opierając się na fakcie, że wzmianka o niej nie znalazła się w traktacie o niepodległości Maroka.Peñón de Alhucemas jest jednym z terytoriów Hiszpanii znajdujących się w Afryce Północnej. Stanowi integralną część Hiszpanii, choć nie wchodzi w skład żadnej z jej jednostek administracyjnych – podlega bezpośrednio ministerstwu obrony. Do Hiszpanii należy od 1559 roku.

  Do hiszpańskich posiadłości w Afryce Północnej należą:

  Wyspy Kanaryjskie (hiszp. Islas Canarias, oficjalna nazwa jednostki administracyjnej Comunidad Autónoma de Canarias) – archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki, zaliczanych do Makaronezji . Wyspy te należą do Hiszpanii i tworzą dwie prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
 • Ceuta (18,5 km², jednostka administracyjna I rzędu - miasto autonomiczne)
 • Isla de Alborán (0,0712 km², wyspa - wchodzi w skład prowincji Almería będącej częścią Andaluzji)
 • Isla del Perejil (1,35 km², wyspa - poza podziałem administracyjnym kraju, podległa ministerstwu obrony)
 • Islas Chafarinas (0,525 km², grupa wysp - poza podziałem administracyjnym kraju, podległe ministerstwu obrony)
 • Melilla (12 km², jednostka administracyjna I rzędu - miasto autonomiczne)
 • Peñón de Alhucemas (0,15 km², grupa wysp - poza podziałem administracyjnym kraju, podległe ministerstwu obrony)
 • Peñón de Vélez de la Gomera (0,019 km², półwysep - poza podziałem administracyjnym kraju, podległy ministerstwu obrony)
 • Wyspy Kanaryjskie (7293 km², jednostka administracyjna I rzędu - wspólnota autonomiczna)
 • Zobacz też[]

 • Terytoria specjalne państw członkowskich Unii Europejskiej
 • Isla de Alborán jest niewielką wyspą pochodzenia wulkanicznego, leżącą na Morzu Alborańskim (w zachodniej części Morza Śródziemnego), w odległości 92,6 km od Półwyspu Iberyjskiego i ok. 50 km na północ od marokańskiego przylądka Ras Salasat Madari. Z wyspą Alborán sąsiaduje niewielka wysepka Nubes (hiszp. Isla de las Nubes - w dosłownym tłumaczeniu "wyspa chmur").Andaluzja (hiszp. Andalucía, z arab. Al-Andalus, pierwotnie od plemienia Wandalów) – najludniejsza i druga pod względem powierzchni wspólnota autonomiczna położona w południowej Hiszpanii, obejmuje większą część regionu historycznego o tej samej nazwie oraz pasmo górskie na północy Sierra Morena. Graniczy na północy z Estremadurą i Kastylią-La Manchą, na wschodzie Murcją, a na zachodzie z Portugalią.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.279 sek.