• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hiszpańskie królowe

  Przeczytaj także...
  Chronologiczna lista władców i prezydentów Hiszpanii po zjednoczeniu królestw Kastylii i Aragonii pod berłem jednego monarchy 1516 roku.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Hiszpania Habsburgów – okres w dziejach Hiszpanii, kiedy kraj ten stanowił część imperium Habsburgów i był rządzony przez królów pochodzących z tej dynastii. W czasach rządów cesarza Karola V (w Hiszpanii panującego jako Karol I), który do władzy doszedł po śmierci swojego dziadka Ferdynanda, Habsburgowie hiszpańscy kontrolowali terytoria rozciągające się od Argentyny aż po Prowincje Niderlandów oraz zaliczali się do najpotężniejszych sił europejskich. W związku z nagłą ekspansją terytorialną oraz umocnieniem politycznym okres ten w historii Hiszpanii nazywany jest Wiekiem Rozwoju lub Złotym Wiekiem Hiszpanii.

  Chronologiczna lista królowych Hiszpanii od momentu zjednoczenia Kastylii i Aragonii królestw hiszpańskich pod berłem Habsburgów.

  Habsburgowie[]

  Burbonowie[]

  Bonaparte[]

  Burbonowie[]

  Sabaudowie[]

  Burbonowie[]

  Burbonowie[]

  Zobacz też[]

 • Historia Hiszpanii
 • Królowe Kastylii i Leónu
 • Władcy Hiszpanii
 • Przypisy

  1. Isabel, Empress, consort of Charles V, Holy Roman Emperor, 1503-1539 (ang.). W: Social Networks and Archival Context [on-line]. University of Virginia. [dostęp 2014-11-28].
  2. Letizia Ortiz (hiszp.). Biografías y Vidas. [dostęp 2014-11-28].
  Historia Hiszpanii. W swojej historii Hiszpania była podbijana przez wiele państw. W starożytności jej tereny zamieszkiwały ludy pochodzenia celtyckiego, iberyjskiego. Następnie Hiszpania stanowiła część imperium rzymskiego. Po okresie panowania rzymian została podbita przez plemiona Wandali. Następnie została najechana przez ludy islamskie. Ich wypędzenie zapoczątkował pierwszy król Austrii. Następnie Hiszpania na kilka wieków dostała się pod panowanie Habsburgów. W okresie wojen napoleońskich stanowiła ważną część koalicji antyfrancuskiej. W latach trzydziestych XX stała się republiką rządzoną przez Francisco Franco. Od czasu upadku reżimu jest monarchią parlamentarną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.