• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Historia przemocy

  Przeczytaj także...
  Viggo Peter Mortensen Jr. (ur. 20 października 1958 w Nowym Jorku) – amerykański aktor teatralny i filmowy pochodzenia duńskiego, a także poeta, fotograf i malarz.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  David Paul Cronenberg (ur. 15 marca 1943 w Toronto) − kanadyjski reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, okazjonalnie aktor.

  Historia przemocy (ang. History of Violence, niem. Geschichte der Gewalt, Eine) – thriller nakręcony w 2005 roku. Wyreżyserowany przez Davida Cronenberga na podstawie powieści graficznej pod tym samym tytułem, autorstwa Johna Wagnera i Vince'a Locke'a.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Film opowiada historię przeciętnego Amerykanina, Toma Stalla, wiodącego spokojne życie wraz z żoną i dwójką dzieci w niewielkim miasteczku Millbrook w stanie Indiana. Cicha egzystencja kończy się z chwilą, kiedy Tom w obronie własnej zabija dwóch przestępców. Jego twarz pojawia się we wszystkich mediach, zaczynają się nim interesować dziennikarze, a wraz z nimi do miasta przybywa tajemniczy mężczyzna Carl Fogarty, utrzymujący, iż Stall nie jest tym, za kogo się podaje.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Edward Allen Harris (ur. 28 listopada 1950 w Tenafly w stanie New Jersey) - aktor i reżyser amerykański. Czterokrotnie nominowany do Oscara, za role w filmach: Apollo 13, Truman Show (za tę rolę otrzymał w 1999 nagrodę Złoty Glob), Pollock i Godziny. Oprócz występowania w filmach często gra i reżyseruje w teatrze.

  Historię Toma Stalla David Croneneberg wykorzystał do pokazania, jaki wpływ na ludzkie życie ma przemoc i jak jej pojawienie się odmienia byt przeciętnej amerykańskiej rodziny. W bardzo precyzyjny sposób kanadyjski reżyser skontrastował ze sobą sielankowy obraz amerykańskiej prowincji z makabrycznymi, dosłownymi scenami przemocy, tak charakterystycznymi dla autora "eXistenz".

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Dreszczowiec (ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Zwykle celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem thrillera w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy thrillera pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Tom Stall – Viggo Mortensen
 • Edie Stall – Maria Bello
 • Carl Fogaty – Ed Harris
 • Jake Stall – Ashton Holmes
 • Richie Cusack – William Hurt
 • Sarah Stall – Heidi Hayes
 • Lisa – April Mullen
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • A History of Violence w bazie IMDb (ang.)
 • Maria Bello (ur. 18 kwietnia 1967 w Norristown w stanie Pensylwania) – amerykańska aktorka pochodzenia włosko-polskiego.Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Ashton Holmes (ur. 17 lutego 1978 roku w Albany) − amerykański aktor, najbardziej znany z roli Jacka Stalla w Historii przemocy oraz Tylera Barrola w Zemście.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  William McChord Hurt, lepiej znany jako William Hurt (ur. 20 marca 1950 w Waszyngtonie) – amerykański aktor filmowy i teatralny, producent filmowy.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.647 sek.