• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Historia Naturalna Polski

  Przeczytaj także...
  Tetyda (także Ocean Tetydy, Morze Tetydy, Neotetyda) – prehistoryczny ocean istniejący od późnego karbonu do wczesnego neogenu.Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).
  Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.

  Historia naturalna Polski – polski telewizyjny serial dokumentalny poświęcony ewolucji środowiska naturalnego Polski w dziejach Ziemi. Film realizowany był przez ekipę Akademickiej Telewizji Edukacyjnej Uniwersytetu Gdańskiego, pierwsze zdjęcia do filmu rozpoczęły się już w 2001 roku. Współfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Serial emitowany był na antenie TVP1.

  Foka szara (Halichoerus grypus) – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Halichoerus.Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.

  Lista odcinków[]

  1. Podwójne życie skał - w pierwszym odcinku poznajemy tzw. transeuropejską strefę szwu, która przebiega przez Polskę.
  2. Eksplozja życia - drugi odcinek opowiada o początkach życia na Ziemi. Również autorzy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie, jak rozwijało się życie w morzu pokrywającym przed 500 milionami lat obszar dzisiejszej Polski. Ostatnim wątkiem tego odcinka jest próba wyjaśnienie wielkiego wymierania organizmów, które miało miejsce 400 milionów lat temu.
  3. Życie wychodzi na ląd - w tym odcinku poznajemy organizmy, które opuściły oceany i zaczęły żyć na lądzie. Omawiane są także ruchy górotwórcze oraz powstanie pokładów węgla karbońskiego i zlodowacenie jakie nastąpiło na Ziemi 300 milinów lat temu.
  4. Imperium gadów - czwarty odcinek poświęcony jest wyprawie polski naukowców na pustynie Gobi oraz o znaleziskach ery gadów w Polsce. Autorzy pokazują również prace naukowców nad rekonstrukcją pradawnych gatunków, a także odpowiadają na pytanie skąd pochodzą ptaki oraz rozkwicie i upadku amonitów.
  5. Nowy świat - w kolejnym odcinku poznajemy świat po wyginięciu dinozaurów. Naukowcy odpowiadają na pytanie czemu dinozaury wyginęły a krokodyle nie. Ukazane zostaje odrodzenie życia po wielkie zagładzie organizmów.
  6. Epoka lodowcowa - szósty odcinek poświęcony jest wpływie epoki zlodowaceń na ukształtowanie terenu w Polsce. Poznajemy zwierzęta z czasów epoki lodowcowej (np. mamuty i niedźwiedzie jaskiniowe) oraz człowieka plejstocenu, którego ślady również znaleziono na obszarze Polski.
  7. Klimatyczna ruletka - w tym odcinku naukowcy odtwarzają historię klimatu na terenach Polski po zlodowaceniu. Poznajemy podstawowe cechy klimatu Polski oraz najważniejsze dla tego kraju procesów klimatotwórcze.
  8. Gigantyczny mur - odcinek poświęcony historii Tatr oraz Karpat, Alp i Morza Tetydy. Przedstawione zostają również najstarsze odkryte szczątki człowieka znalezionego w Polsce.
  9. Zielony świat - dziewiątym odcinku autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie, jak daleko sięga historia rozwoju współczesnych lasów. Mowa także jest o skutkach działalności człowieka w czasach historycznych oraz o idei zakładania rezerwatów, pomników przyrody i roli leśnych banków genów w odtwarzani ekosystemu leśnego.
  10. Wodny świat - w kolejny odcinku przedstawione zostaje środowisko wodne Polski. Mowa jest o wodach podziemnych i ingerencji człowieka w środowisko wodne.
  11. Niespokojny żywot morza - w przedostatnim odcinku poznajemy dzieje Bałtyku. Przedstawione zostają etapy zasiedlania morza przez organizmy jak również wpływ działalność człowieka na morze i o próbach odtworzenia nie których gatunków (np. foki szarej).
  12. Ku przyszłości - w ostatnim odcinku autorzy przedstawiają ewolucyjne alternatywy gdyby dinozaury nie wyginęły, np. powstanie dinozauroidów (myślących gadów). Ponadto mowa o globalnym ociepleniu, o procesie niszczenia polskiego brzegu i prezentowane są technologie przyjazne środowisku, które stosujemy w Polsce.

  Nagrody[]

  W sierpniu 2004 roku odcinek pt. Ku przyszłości zdobył nagrodę Grand Prix na II Międzynarodowym Forum Ekologicznym w Augustowie.

  Karpaty (51-54) (węg. Kárpátok; rum. Carpaţi; ukr. i serb. Карпати; czes. i słow. Karpaty) – łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².

  Linki zewnętrzne[]

 • Historia Naturalna Polski w bazie filmweb.pl
 • Historia Naturalna Polski w bazie filmpolski.pl
 • Oficjalna strona serialu (pol.)
 • Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.Mamut (Mammuthus) – rodzaj trąbowców wymarłych pod koniec ostatniej epoki lodowej, u schyłku plejstocenu, zamieszkujących rozległe obszary Europy, Ameryki Północnej i północnej Azji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Ewolucja (łac. evolutio – rozwinięcie, rozwój) – ciągły proces, polegający na stopniowych zmianach cech gatunkowych kolejnych pokoleń wskutek eliminacji przez dobór naturalny lub sztuczny części osobników (genotypów) z bieżącej populacji. Wraz z nowymi mutacjami wpływa to w sposób ciągły na bieżącą pulę genową populacji, a przez to w każdym momencie kształtuje jej przeciętny fenotyp. Zależnie od siły doboru oraz szybkości wymiany pokoleń, po krótszym lub dłuższym czasie, w stosunku do stanu populacji wyjściowej powstają tak duże różnice, że można mówić o odrębnych gatunkach.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Środowisko przyrodnicze (środowisko naturalne) – całokształt ożywionych i nieożywionych składników przyrody, ściśle ze sobą powiązanych, otaczających organizmy żywe. W jego ramach można wyróżnić następujące elementy:
  Krokodyle (Crocodilia) – rząd gadów, jedynych oprócz ptaków współczesnych przedstawicieli archozaurów (Archosauria) oraz jedynych żyjących przedstawicieli kladu Crurotarsi. Obecnie reprezentowany jest przez trzy rodziny: krokodylowatych, aligatorowatych oraz gawiali. Poszczególne rodziny różnią się między sobą kształtem pyska oraz liczbą i układem zębów. Żyją w strefie tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej na wszystkich kontynentach oprócz Europy i Antarktydy.
  Globalne ocieplenie – obserwowane od połowy XX wieku podwyższenie średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi i oceanów oraz przewidywane ocieplenie w przyszłości.
  Dinozaury (Dinosauria – z stgr. δεινός deinos – straszny, potężny + σαῦρος sauros – jaszczur) – grupa archozaurów (gadów naczelnych), które zdominowały ziemskie ekosystemy na ponad 160 mln lat, pojawiając się w środkowym triasie. Pod koniec okresu kredy, około 65,5 mln lat temu, katastrofalne wymieranie skończyło ich dominację na lądzie na wszystkich kontynentach. Jedna grupa dinozaurów przeżyła do dnia dzisiejszego: większość taksonomów uważa, że współczesne ptaki są dinozaurami z grupy teropodów. Dinosauria obejmuje dwa rzędy: Saurischia (gadziomiedniczne) oraz Ornithischia (ptasiomiedniczne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.