• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hispaniolczyki

  Przeczytaj także...
  Tanagry (Thraupidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), wcześniej klasyfikowana jako podrodzina trznadlowatych (Emberizidae). Do tanagr zaliczanych jest około 250 gatunków ptaków występujących w strefie tropikalnej obu Ameryk.Spindalis – rodzaj ptaków z rodziny tanagr (Thraupidae), obejmujący gatunki występujące na Bahamach, Kubie, Kajmanach, Cozumel, Haiti, Portoryko i Jamajce.
  Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny (ang. : International Ornithological Committee, IOC) – grupa zrzeszająca około 200 ornitologów z całego świata, odpowiedzialna za organizację Międzynarodowego Kongresu Ornitologicznego i inną działalność ornitologiczną na świecie, prowadzoną przez stałe grupy robocze.

  Hispaniolczyki (Phaenicophilidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes).

  Występowanie[]

  Rodzina obejmuje ptaki występujące na wyspach w obrębie Morza Karaibskiego. Systematyka nie jest jasna, część taksonów uchodzi za incertae sedis.

  Systematyka[]

  Rodzina nie jest wyróżniana przez wszystkich systematyków. Przedstawiona niżej systematyka została zastosowana w The Howard and Moore Complete Checklist of the Birds of the World. Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny uznaje rodzaje Xenoligea i Microligea za incertae sedis, umieszczając je obok lasówek (Parulidae) z zaznaczeniem niepewnego pokrewieństwa. Nesospingus i Spindalis umieszcza natomiast w rodzinie tanagr (Thraupidae).

  Lasówki (Parulidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca ponad sto gatunków. Występują wyłącznie w Ameryce Północnej i Południowej.Incertæ sedis (łac. o niepewnej pozycji) – termin używany w taksonomii do określenia jednostki taksonomicznej, której szersze pokrewieństwo jest nieznane lub niezdefiniowane. Czasami stosowane jest też określenie sedis mutabilis.

  Do rodziny zaliczają się następujące rodzaje:

 • Phaenicophilus
 • Xenoligea – jedynym przedstawicielem jest Xenoligea montana – hispaniolka
 • Microligea – jedynym przedstawicielem jest Microligea palustris – gąszczarka
 • Rodzaje o niepewnej pozycji taksonomicznej (incertae sedis):

 • Nesospingus – jedynym przedstawicielem jest Nesospingus speculiferus – trelnik
 • Spindalis
 • Przypisy

  1. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Phaenicophilidae Sclater,PL, 1886 - hispaniolczyki - Warbler tanagers (wersja: 2015-05-27). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2015-12-25].
  2. F. Gill, D. Donsker: New World warblers & oropendolas. IOC World Bird List (v5.4). [dostęp 2015-12-25].
  3. F. Gill, D. Donsker: Tanagers, flowerpiercers & tanager-finches. IOC World Bird List (v5.4). [dostęp 2015-12-25].
  Trelnik (Nesospingus speculiferus) – gatunek małego ptaka z rodziny tanagr, jedyny przedstawiciel Nesospingus. Występuje endemicznie na Portoryko. Niezagrożony wyginięciem.Wróblowe (Passeriformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Największy rząd ptaków, obejmujący około 5400 gatunków, czyli ponad połowę wszystkich występujących dziś gatunków ptaków. Nazwa rzędu wywodzi się od nazwy wróbla zwyczajnego (zwanego domowym) Passer domesticus. Wielu autorów uważa, że wróblowe wyewoluowały około 75 mln lat temu w środowisku leśnym na południowym kontynencie Gondwanie. Inni badacze, np. Gerald Mayr, uznają jednak za bardziej prawdopodobne, że wróblowe powstały już po wymieraniu kredowym, co miałoby być bardziej zgodne z danymi paleontologicznymi i paleobiogeograficznymi. Przystosowały się do życia w większości siedlisk lądowych na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Wśród innych ptaków wyróżniają się charakterystyczną budową podniebienia, krtani oraz stóp.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Morze Karaibskie – morze, wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego, położone na północ od Ameryki Południowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.