• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hironobu Sakaguchi

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Enix Corporation (jap. 株式会社エニックス, Kabushiki-gaisha Enikkusu) – japońska firma produkująca gry komputerowe. Została założona przez Yasuhiro Fukushimę 22 września 1975 roku jako Eidansha Boshu Service Center (jap. 株式会社営団社募集サービスセンター, Kabushiki Gaisha Eidansha Boshū Sābisu Sentā), zmieniając nazwę na Enix w 1982. W 2003 w wyniku połączeniu z Square zamieniła się w Square Enix.
  Mario (jap. マリオ, znany również jako Super Mario, początkowo Jumpman) – fikcyjna postać z gier wideo stworzona przez Shigeru Miyamoto z firmy Nintendo. Nosi charakterystyczną czerwoną czapeczkę, czerwoną koszulkę i niebieskie spodnie na szelkach. W grach z jego udziałem celem najczęściej jest uratowanie Księżniczki Peach z rąk Bowsera.
  Hironobu Sakaguchi

  Hironobu Sakaguchi (jap. 坂口博信 Sakaguchi Hironobu, ur. 25 listopada 1962 roku w Hitachi) – japoński projektant gier komputerowych, były pracownik Square Enix, prezes Mistwalker.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jako student bardzo interesował się komputerami, m.in. Apple II. Grał w wiele gier, jednak kiedyś, gdy zaczęły go już nudzić, postanowił sam nauczyć się programowania i tworzyć własne gry na komputery osobiste.

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Mając 21 lat, w 1983 roku, dostał pracę dorywczą w Square, Co. Ltd., wtedy firmą, która zajmowała się oprogramowaniem dla jednej z elektrowni w Tokushima. Trzy lata później, gdy Square stało się samodzielną firmą, został dyrektorem od spraw planowania i rozwoju. Zajmował się głównie grami na platformy NES i PC. Na przełomie 1985/86 roku, sprowadził do firmy dobrze zapowiadającego się kompozytora muzycznego, Nobuo Uematsu.

  Hitachi (jap. 日立市, Hitachi-shi) - miasto w Japonii, w prefekturze Ibaraki, we wschodniej części wyspy Honsiu, port nad Oceanem Spokojnym.Bahamut Lagoon – taktyczna gra fabularna, czyli turowa gra strategiczna, połączona z elementami RPG – stworzona przez Square w 1996 roku. Została wydana się wyłącznie w Japonii, jednak powstały jej nieoficjalne lokalizacje. Akcja gry osadzona jest w świecie fantasy – występują tu smoki, demony czy czary.

  W 1987 roku, gdy firmie groziło bankructwo, Sakaguchi zaproponował szefostwu stworzenie gry podobnej do wydanej rok wcześniej przez Enix, Dragon Quest. Pomysł ten się spodobał i ironicznie, nazwano tę grę Final Fantasy, jako że miała być ona ostatnią fantazją jej twórców na wybicie się na szczyt. Gra odniosła fenomenalny sukces i to głównie dzięki temu Sakaguchi awansował na zastępcę prezesa Square, Co. Ltd. w 1991 roku. W 1995 roku został przeniesiony do Stanów Zjednoczonych i został tam prezesem Square LA, Inc..

  Electronic Entertainment Expo, znane także jako albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.25 listopada jest 329. (w latach przestępnych 330.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 36 dni.

  W maju 2000 roku Sakaguchi otrzymał wyróżnienie w Galerii Sław podczas Trzeciego Dorocznego Rozdania Nagród za Osiągnięcia Interaktywne w Los Angeles podczas targów Electronic Entertainment Expo (E3). Uzasadnieniem wyróżnienia był jego "długotrwały, powalający i inspirujący wkład w świat interaktywnej rozrywki". W tym samym roku został on reżyserem filmu interaktywnego Final Fantasy: The Spirits Within. Niestety, okazał się on ogromną finansową klapą, przez co w lutym 2001 roku Sakaguchi zrezygnował ze swojej pozycji wiceprezesa Square, Co. Ltd.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Przyszłość[ | edytuj kod]

  W 2001 roku Sakaguchi zarejestrował w Japonii znak towarowy Mistwalker. Dopiero trzy lata później okazało się, że jest to jego nowa firma zajmująca się tworzeniem gier na różne platformy sprzętowe. Pomimo swojego odejścia, nie zaprzestaje on pomagać Square Enix przy tworzeniu kolejnych gier z serii Final Fantasy.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Final Fantasy (jap. ファイナルファンタジー, Fainaru Fantajī) – japońska seria gier, filmów i mangi z gatunku fantasy, stworzona przez Hironobu Sakaguchiego i produkowana przez firmę Square Enix (przed 2003 przez Square). Seria skupia się głównie na grach, które łączą w sobie gatunki fantasy i fantastykę naukową, a w kwestii rozgrywki cechują je rozbudowane elementy charakterystyczne dla japońskich gier fabularnych. Pierwsza gra, wydana w 1987 roku na platformę NES, została pomyślana jako ostatni tytuł niemającego wcześniej sukcesów Square. Tytuł ten jednak okazał się na tyle udany, że uratował firmę od bankructwa i dał jej możliwość stworzenia kolejnych sequeli i różnych spin-offów nieklasyfikujących się już do gatunku jRPG, a np. do taktycznych gier fabularnych, fabularnych gier akcji, MMORPG, wyścigowych, bijatyk czy rytmicznych.

  Gry[ | edytuj kod]

  Gry zostały uszeregowane alfabetycznie

 • Blue Dragon (2006)
 • Bushido Blade (1997)
 • Chocobo Racing (1999)
 • Seria Final Fantasy (od 1987)
 • Seria Chrono (1995, 1999)
 • Seria Saga Frontier (1997, 2000, 2003)
 • Bahamut Lagoon (1996)
 • Brave Fencer Musashi (1998)
 • Bushido Blade (1997)
 • Chocobo Racing (1999)
 • Einhänder (1997)
 • Ehrgeiz (1998)
 • Kingdom Hearts (2002)
 • Parasite Eve (1998)
 • Parasite Eve 2 (2000)
 • Rad Racer (1987)
 • Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars (1996)
 • The Bouncer (2001)
 • The Last Story(2011)
 • Vagrant Story (2000)
 • Xenogears (1998)
 • Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • Jego przezwisko to Hige (ヒゲ – jap. wąsy).
 • Ulubione powiedzenie: So many jokes...so few that could fit that moustache... (Tak wiele dowcipów...tak mało pasuje do [moich] wąsów...)
 • W pierwszych częściach serii Final Fantasy pomagał on przy programowaniu, jednak z czasem stał się jedynie dyrektorem i producentem tych gier.
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Apple II – 8-bitowy komputer domowy opracowany w latach 70. XX wieku przez firmę Apple Computer (konstruktorem był Steve Wozniak). Maszyna zawierała procesor MOS 6502 firmy MOS Technology oraz 4 KB pamięci. „Apple II” sprzedawany był od 1977 roku. Jako pierwszy komputer na świecie mógł wyświetlić kolorową grafikę. Komputer był popularny w latach 80. XX wieku, równolegle z zyskującymi rynek komputerami osobistymi typu IBM PC pracującymi pod kontrolą MS-DOS oraz 8-bitowymi komputerami firm Commodore i Atari. Z uwagi na otwartą architekturę (możliwość rozszerzenia możliwości poprzez instalację kart wewnątrz komputera, identycznie jak w IBM PC), Apple II stał się popularny również jako komputer do pracy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Vagrant Story (jap. ベイグラントストーリー, Beiguranto Sutōrī) – gra wydana przez firmę Square (obecnie Square Enix) w 2000 roku początkowo na konsolę PlayStation, następnie na platformy PlayStation 3 oraz PlayStation Portable. Zespół odpowiedzialny za tworzenie gry to ludzie wcześniej związani z projektem Final Fantasy Tactics, a następnie pracujący nad Final Fantasy XII. Najważniejsze osoby to Yasumi Matsuno (producent, projektant grafiki), Akihiko Yoshida (projektant tła i grafiki), Hiroshi Minagawa (projektant grafiki) i Hitoshi Sakimoto (muzyka).
  Square Enix Holdings Co., Ltd. (jap. 株式会社スクウェア・エニックス・ホールディングス, Kabushiki-gaisha Sukuea Enikkusu Hōrudingusu) – japońska firma zajmująca się produkcją i wydawaniem gier komputerowych, a także mang i anime. Firma powstała 1 kwietnia 2003 w wyniku połączenia Square Co., Ltd. i Enix, przez co wielu uznało to za żart primaaprilisowy. Oficjalnie to Enix wchłonęło Square, jednak prezesem nowej firmy został Yoichi Wada, ówczesny prezes Square Co., Ltd.
  Kingdom Hearts (jap. キングダム ハーツ, Kingudamu Hātsu) – japońska komputerowa gra fabularna autorstwa studia Square Co., Ltd. (później Square Enix), powstała we współpracy z The Walt Disney Company. Wydana w 2002 roku gra łączy uniwersum Disneya z tymi znanymi z serii Final Fantasy oraz oferuje czynny udział w walkach (tzw. fabularna gra akcji). Chronologicznie gra jest pierwszą w serii, lecz fabularnie drugą w kolejności – po Kingdom Hearts: Birth by Sleep.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Dragon Quest – seria japońskich komputerowych gier fabularnych zaprojektowanych przez Yujiego Horii, wydana w latach 1985-2009.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.652 sek.