• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hiroki Ioka

  Przeczytaj także...
  Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Hiroki Ioka (jap. 井岡弘樹 Ioka Hiroki, ur. 8 stycznia 1969 w Sakai) - japoński bokser, były zawodowy mistrz świata wagi słomkowej (do 105 funtów) organizacji WBC i wagi junior muszej (do 108 funtów) organizacji WBA. Wuj boksera Kazuto Ioki.

  Karierę zawodową rozpoczął 23 stycznia 1986. Do lipca 1987 stoczył 8 walk wszystkie wygrywając. W ostatniej zdobył tytuł mistrza Japonii.

  Napa Kiatwanchai właśc. Suwit Sae-Tang (ur. 27 lipca 1967 w Nakhon Ratchasima) - tajski bokser, były zawodowy mistrz świata wagi słomkowej (do 105 funtów) organizacji WBC.Kazuto Ioka (jap. 井岡一翔, Ioka Kazuto, ur. 24 marca 1989 w Sakai) – japoński bokser, aktualny zawodowy mistrz świata federacji WBA w wadze junior muszej (do 108 funtów) i były wagi słomkowej (do 105 funtów) WBC i WBA. Bratanek boksera Hirokiego Ioki.

  18 października 1987 w Osace (Japonia) spotkał się o tytuł mistrza świata organizacji WBC w kategorii słomkowej z Mai'em Thomburifarmem z Tajlandii. Wygrał i został pierwszym mistrzem świata WBC w nowo utworzonej kategorii wagowej.

  W roku 1988 bronił tytułu trzykrotnie. Do pierwszej obrony doszło 31 stycznia. Pokonał Południowokoreańczyka Lee Kyung-yuna przez TKO w dwunastej rundzie. W kolejnej walce zremisował z Tajem Napą Kiatwanchajem. Do rewanżu doszło 13 listopada. Po wyrównanym pojedynku przegrał niejednogłośną decyzją sędziów. Próba odzyskania tytułu była nieudana. 10 czerwca 1989 przegrał ponownie z Kiatwanchajem przez TKO w jedenastej rundzie będąc na deskach w rundzie piątej i dwukrotnie jedenastej.

  World Boxing Council, WBC - jedna z największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych organizacji boksu zawodowego z siedzibą w Meksyku. Do organizacji należy 161 państw członkowskich. Prezydentem World Boxing Council jest José Sulaimán. Sankcjonowane przez organizację walki odbywają się w 17 kategoriach wagowych.World Boxing Association (WBA) – międzynarodowa organizacja boksu zawodowego, utworzona w 1962 roku na bazie działającej od 1921 National Boxing Association (NBA). Siedzibą organizacji jest Panama, a jej prezydentem od 1982 roku Gilberto Mendoza.

  Po porażce przeszedł do wyższej kategorii, w której do czerwca 1991 stoczył siedem zwycięskich walk. 17 grudnia w Osace zmierzył się z Południowokoreańczykiem Yuh Myung-woo o tytuł mistrza WBA w wadze junior muszej. Po wyrównanym pojedynku wygrał niejednogłośną decyzją sędziów i został mistrzem w drugiej kategorii wagowej. W pierwszej obronie tytułu 31 marca 1992 pokonał Filipińczyka Noela Tunacao a w następnej, 15 czerwca, Kim Bong-juna z Korei Południowej. 18 listopada doszło do rewanżu z Yuh Myung-woo. Spotkanie zakończyło się po niejednogłośnej decyzji sędziów porażką i utratą tytułu.

  Yuh Myung-woo (kor.: 유명우; ur. 10 stycznia 1964 w Seulu) - południowokoreański bokser, były zawodowy mistrz świata w wadze junior muszej (do 108 funtów) federacji WBA.

  Ponownie przeniósł się do wyższej kategorii wagowej. 21 czerwca 1993 przegrał z Wenezuelczykiem Davidem Grimanem walkę o tytuł mistrza WBA w wadze muszej. Po dwóch nieudanych próbach jego zdobycia, 17 października 1995 z Tajem Saenem Sor Ploenchitem i 25 lutego 1997 z Wenezuelczykiem Jose Borillą, przeniósł się do wagi junior koguciej. Próba zdobycia tytułu mistrza świata WBA w tej kategorii również nie powiodła się. Przegrał 29 kwietnia 1998 z rodakiem Satoshim Iidą. Ostatnią walkę stoczył 19 grudnia 1998. Przegrał z późniejszym wieloletnim mistrzem WBC w kategorii junior koguciej Masamorim Tokuyamą (Japonia).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Lista walk zawodowych Hiroki Ioki na BoxRec
 • Biografia Hiroki Ioki na BoxRec Boxing Encyclopaedia
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.663 sek.