• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hiram Bingham III

  Przeczytaj także...
  Państwo Inków, Królestwo Inków, Imperium Inków (kecz. Tahuantinsuyu, Imperium Czterech Części, Zjednoczone Cztery Części – patrz mapa podziału administracyjnego) – historyczne państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, w okresie swego największego rozkwitu obejmujące tereny dzisiejszego Peru, Ekwadoru oraz częściowo Boliwii, Chile, Kolumbii i Argentyny.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Hiram Bingham III (ur. 19 listopada 1875 w Honolulu, zm. 6 czerwca 1956 w Waszyngtonie) – amerykański naukowiec, odkrywca i polityk. Największe jego osiągnięcie to odkrycie osady Inków w Machu Picchu (24 lipca 1911). Później był pilotem wojskowym w trakcie I wojny światowej, gubernatorem stanu Connecticut i senatorem.

  Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.Cmentarz Narodowy w Arlington (ang. Arlington National Cemetery) - amerykański cmentarz wojskowy położony w Arlington, w stanie Wirginia na terenie Stanów Zjednoczonych.

  Życie[]

  Urodził się w Honolulu w rodzinie protestanckiego misjonarza Hirama Binghama II. Po zakończeniu podstawowej edukacji, kontynuował naukę w Philips Academy (Massachusetts), Uniwersytecie Yale (Connecticut), Uniwersytecie Berkeley (Kalifornia) oraz na Harvardzie. 20 listopada 1899 poślubił Alfredę Mitchell prawnuczkę Charlesa Lewisa Tiffany’ego i rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki w Yale. Ten tryb życia nie odpowiadał jednak Hiramowi i zainspirowany wrażeniami z udziału w kongresie naukowym w Santiago zainteresował się badaniami historii Inków. W roku 1911 zebrał fundusze i stanął na cele ekspedycji Uniwersytetu Yale w Andach, której celem było odkrycie zaginionej ostatniej stolicy królestwa Inków – Vilcabamby. W jej trakcie, 24 lipca 1911 odkrył na nowo zapomniane Machu Picchu. Bingham powrócił w Andy jeszcze dwukrotnie w latach 1912 i 1915. Obie wyprawy finansowane były przez Yale i National Geographic, jednak żadna nie przyniosła odkrycia Vilcabamby. Hiram w latach późniejszych zaczął głosić pogląd, że Machu Picchu jest Vilcabambą. Vilcabamba została odkryta w roku 1976 przez Edmundo Guilléna, Tony'ego Halika i Elżbietę Dzikowską. Karierę archeologiczną zakończył po trzeciej wyprawie w Andy. W 1917 roku zaciągnął się do armii amerykańskiej i służył jako pilot podczas I wojny światowej.

  Santiago (potocznie Santiago de Chile) – stolica Chile. Miasto położone jest w środkowej części kraju, na przedgórzu andyjskim nad rzeką Mapocho administracyjnie należy do regionu Metropolitana. Santiago jest największym miastem kraju, mieszka tam trzecia część ludności państwa, około 5 mln. mieszkańców (według danych z 2002 roku).Elżbieta Dzikowska (ur. 19 marca 1937 w Międzyrzecu Podlaskim) – historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.

  Po powrocie rozpoczął karierę polityczną:

 • w listopadzie 1924 roku został gubernatorem stanu Connecticut;
 • 16 grudnia 1924 roku został senatorem, zastępując Franka Boswortha Brandegee, który popełnił samobójstwo;
 • w 1926 roku Bingham został wybrany senatorem na kolejną kadencję, jednakże w jej trakcie został oskarżony o korupcję, co spowodowało porażkę podczas kolejnych wyborów.
 • W roku 1937 rozwiódł się i poślubił Suzanne Caroll Hill.

  Uniwersytet Yale (Yale University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, w mieście New Haven, w stanie Connecticut. Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Yale University przoduje m.in. w rankingach kierunków prawniczych.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Bingham zmarł 6 czerwca 1956 roku we własnym domu w Waszyngtonie. Został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington w Wirginii.

  Miał 7 synów (wszyscy z pierwszego małżeństwa):

  1. Woodbridge Bingham (1901–1986), profesor (?)
  2. Hiram Bingham IV (1903–1988), dyplomata, wicekonsul amerykański w Marsylii w czasie II wojny światowej
  3. Alfred Mitchell Bingham (1905–1998), prawnik.
  4. Charles Tiffany (1906–1993), fizyk
  5. Brewster Bingham (1908–1995), minister
  6. Mitchell Bingham (1910–1994), artysta
  7. Jonathan Brewster Bingham (1914–1986) – kongresmen amerykański

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
 • Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Machu Picchu (keczua Machu Pikchu – stary szczyt) – najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urubamba.
  The National Geographic Magazine, potem skrócony do National Geographic – czasopismo wydawane od 1888 roku przez National Geographic Society.
  Tony Halik, właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik (ur. 24 stycznia 1921 w Toruniu, zm. 23 maja 1998 w Warszawie) – polski podróżnik, dziennikarz, pisarz, operator filmowy, fotograf, autor programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej (z żoną Elżbietą Dzikowską).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Marsylia (fr. Marseille, wł. Marsiglia, prow. Marselha lub Marsiho) – miasto w południowej Francji, drugie co do wielkości w kraju i trzeci zespół miejski. Położona jest w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu, którego jest stolicą. Założona przez Greków z Fokai ok. roku 600 p.n.e. jako Μασσαλία (Massalia). W Marsylii działa polski konsulat honorowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.