• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hipodrom w Jarantowie

  Przeczytaj także...
  Sosna (Pinus L. 1753) – rodzaj roślin z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindl.) obejmujący niemal 115 gatunków drzew i krzewów. Występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, choć niektóre gatunki rosną również w strefach cieplejszych (tu jednak zwykle w górach). W Ameryce Środkowej najdalej na południe sięgają do Gwatemali, Salwadoru i Nikaragui, zaś w Azji do Archipelagu Malajskiego. Jedyne naturalne stanowisko na półkuli południowej znajduje się na Sumatrze (P. merkusii).Wyścigi konne – sport konny, polegający na bezpośrednim współzawodnictwie dwóch lub więcej dosiadających koni jeźdźców na określonym dystansie. Forma wyścigów może znacząco się w obrębie wielu czynników: rasy koni dopuszczonych do gonitwy, rodzaju nawierzchni toru wyścigowego, pokonywanego dystansu czy chodu, w jakim podczas gonitwy winny poruszać się konie. Ważnym sektorem powiązanym ściśle z wyścigami konnymi i decydującym o ich roli ekonomicznej są zakłady bukmacherskie.
  Widok ogólny z wigwamem (2016)

  Hipodrom w Jarantowie – teren wyścigów konnych zlokalizowany w Jarantowie (powiat kaliski).

  Obiekt zaprojektowali Karol Rumel i Czesław Konieczny. Rumel nie doczekał otwarcia toru, gdyż zginął wcześniej w wypadku samochodowym. Wykonawcą był Klub Jeździecko-Strzelecki "Jako". M.in. osuszono podmokłe tereny. Osiemnaście 26-metrowych sosen posłużyło do budowy piętrowego wigwamu, który wraz z wieżą ma wysokość 27 metrów. Wigwam mieści trzysta osób, służąc np. celom konferencyjnym. Hipodrom oddano do użytku w 2004.

  W dniach 27–31 sierpnia 2008 odbyły się tam V Mistrzostwa Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi; rywalizowało wówczas 68 zawodników z 20 krajów, w tym 18 zespołów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.