• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hiperkan

  Przeczytaj także...
  Cyklon tropikalny – przemieszczające się nad oceanami najintensywniejsze energetycznie zjawisko cechujące atmosferę, związane z układem niskiego ciśnienia, w którym nie występują fronty atmosferyczne.Huragan Katrina – jeden z trzydziestu najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. Wśród zarejestrowanych atlantyckich cyklonów był to szósty pod względem siły wiatru. Huragan uformował się 23 sierpnia 2005 roku na Bahamach. Wkrótce potem przeszedł przez południową Florydę, powodując pierwsze ofiary śmiertelne, jeszcze jako huragan trzeciej kategorii w Skali Saffira Simpsona. Po przejściu nad Zatoką Meksykańską siła wiatru wzrosła do ponad 250 km/h. Katrina stała się wtedy huraganem piątej kategorii. Największe zniszczenia cyklon ten spowodował w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. System przeciwpowodziowy w mieście okazał się nieszczelny w ponad pięćdziesięciu miejscach – prawie każdy wał przeciwpowodziowy w mieście został ostatecznie zniszczony przez burzę. Zalane zostało 80% miasta. W wyniku huraganu zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione. Ten bilans uczynił Katrinę najbardziej morderczym huraganem od czasu Huraganu Okeechobee, który nawiedził miasto w 1928 roku. Zniszczenia w samym Nowym Orleanie wyniosły ponad 81 miliardów dolarów. Tym samym był to jeden z cyklonów, które przyniosły w Stanach Zjednoczonych największe straty materialne.
  Klatrat metanu (hydrat metanu, metanowy lód, wodzian metanu) – substancja krystaliczna złożona z cząsteczek wody i metanu.
  Hiperkany jeśli się pojawią, będą znacznie przewyższać widoczny na zdjęciu huragan Katrina, nie tylko rozmiarami, ale i siłą wiatru. Wiatr hiperkanu będzie zdolny nawet wyrywać wierzchnie warstwy gleby, gdyż jego prędkość będzie przekraczać 500 km/h.

  Hiperkan – hipotetyczna odmiana cyklonów tropikalnych odznaczająca się wyjątkową siłą i rozmiarami. Hiperkany mogą być ogromnymi cyklonami (huragany, tajfuny), które będą ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi prognozowanymi przez klimatologów. Hiperkany mogą się pojawić, gdy średnia temperatura na Ziemi podniesie się o 4-5 °C w stosunku do początków XXI w.

  Temperatura – jedna z podstawowych wielkości fizycznych (parametrów stanu) w termodynamice. Temperatura jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ i jest miarą tej energii.Skala Fujity lub skala Fujity–Pearsona – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1971 roku Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago, we współpracy z Allenem Pearsonem. Rozwineli ją w 1973 r. o długość i szerokość ścieżek.

  Cechy hiperkanów[ | edytuj kod]

  Hiperkan powstałby tak samo jak każdy inny cyklon. Różniłby się od nich tym, iż jego moc przewyższałaby piąty stopień w skali Fujity. Wyższa energia hiperkanu pozwoliłaby mu na osiągnięcie prędkości wiatru na poziomie 600-800 km/h. Ciśnienie w centrum hiperkanu spadałoby do 650 hPa, a ściany wokół oka sięgałyby wysokości 30 km (w porównaniu z 15 km dla huraganu 5. kategorii).

  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Największy zarejestrowany do tej pory tajfun „Tip” (1979) na tle Stanów Zjednoczonych w porównaniu z cyklonem tropikalnym „Tracy” (1974).

  Powstawanie hiperkanów[ | edytuj kod]

  Hiperkany nie zostały jeszcze odnotowane na świecie. Według prognoz mogą one pojawić się w XXII w. lub wcześniej, w zależności od tego, kiedy temperatura globalna podniesie się na tyle, by to zjawisko mogło wystąpić. Aby powstał tego typu huragan, temperatura akwenu morskiego, nad którym powstaje huragan, musi przekroczyć 40 °C. Takie warunki umożliwiłyby powstanie silnej odmiany cyklonu powyżej skali F5 (skala Fujity). Do zjawiska tego może dojść przede wszystkim wtedy, gdy dojdzie do destabilizacji pokładów hydratu metanu z dna oceanicznego i wzrostu temperatury związanego z wydostaniem się do atmosfery olbrzymich ilości tego gazu.

  Ryzyko[ | edytuj kod]

  Hiperkany są silnymi cyklonami, które mogą powstać w wyniku postępującego globalnego ocieplenia. Ryzyko na stan obecny jest realne i zjawisko to może pojawić się już w XXII w. lub później w zależności od tego, kiedy temperatura na świecie osiągnie odpowiedni poziom, by wody morskie mogły nagrzać się do temperatury wyższej niż 40 °C.

  Literatura uzupełniająca[ | edytuj kod]

 • Emanuel, K. A., K. Speer, R. Rotunno, R. Srivastava, M. Molina. Hypercanes: A possible link in global extinction scenarios. „J. Geophys. Res.”. 100 (D7), s. 755–713, 1995. DOI: 10.1029/95JD01368. 
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tropical Cyclone Structure (ang.). US Dept of Commerce National Oceanic and Atmospheric Administration National Weather Service. [dostęp 2017-09-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Opis huraganów i hiperkanów
 • ENVIRONMENT: The Dawn of the Hyprcane?
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.544 sek.