• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hino

  Przeczytaj także...
  Epoka Edo (jap. 江戸時代 – Edo-jidai; 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.
  Prefektura Kanagawa (jap. 神奈川県, Kanagawa-ken) − prefektura znajdująca się w na południu regionu Kantō w Japonii. Jest częścią aglomeracji Tokio. Jej stolicą jest miasto Jokohama.

  Hino (jap. 日野市 Hino-shi) – miasto w Japonii, na wyspie Honsiu, w aglomeracji Tokio, nad rzeką Tama. W 2010 roku liczyło 179 464 mieszkańców. Ośrodek przemysłu samochodowego, elektronicznego i precyzyjnego. W mieście znajduje się duży ogród botaniczny i zoologiczny.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  W epoce Edo (1603-1868) Hino pełniło funkcję shukuby; w miejscowości znajdowała się także przystań promowa. W 1893 region Santama przeszedł z prefektury Kanagawa do prefektury miejskiej Tokio (jap. 東京府 Tōkyō-fu), a Hino-juku otrzymało status miejscowości (jap. chō). W 1963 roku Hino-chō zostało przemianowane na Hino-shi

  Shukuba (jap. 宿場, shukuba, zwana też shukueki 宿駅) - pocztowa stacja odpoczynkowa przy drogach w Japonii w epoce Edo. W szczególności nazwa ta odnosi się do stacji na pięciu arteriach zwanych wspólnie Gokaidō i prowadzących do/z Edo. Miejscowości, w których znajdowały się stacje, nazywały się shukuba-machi (jap. 宿場町, shukuba-machi).

  Przypisy

  1. 平成22年全国都道府県市区町村別面積調 – 東京都 (jap.). 国土地理院. [dostęp 2011-04-12].
  2. 平成22年国勢調査 – 人口速報集計結果 (jap.). 総務省統計局. [dostęp 2011-03-25].
  3. Hino. Encyklopedia PWN. [dostęp 2011-03-23].
  4. Hino (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-03-23].
  5. 日野の歴史 (jap.). 日野市役所. [dostęp 2011-04-15].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.