• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Himalaya Club

  Przeczytaj także...
  Zawratowa Turnia – turnia we wschodniej grani Świnicy w Tatrach Wysokich. Znajduje się w tej grani między Niebieską Turnią, oddzieloną Niebieską Przełęczą, a Małym Kozim Wierchem, od którego oddziela ją przełęcz Zawrat.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.
  Jerzy Maślanka (ur. 30 września 1886 we Lwowie, zm. 18 września 1961 w Warszawie) – polski taternik, alpinista, inżynier.

  Himalaya Club – grupa młodych taterników z Sekcji Turystycznej Towarzystwa Tatrzańskiego, powstała w 1904 we Lwowie. W jej skład wchodzili Roman Kordys, Zygmunt Klemensiewicz i Jerzy Maślanka. Początkowo grupa była znana jako "Kółko Taterników".

  Członkowie grupy, naśladując braci Zsigmondy, propagowali ideę taternictwa nastawionego na wyczyn techniczny (zdobywanie miejsc trudno dostępnych), bez przewodników, w odróżnieniu od dotychczasowej praktyki, w której turystom towarzyszyli miejscowy przewodnicy-górale, znający miejscowe warunki i często zapewniający odpowiednie wsparcie logistyczne.

  Grań (ang. arête, niem. Gebirgsgrat, czes. areta) – zazwyczaj stromy, ostry i skalisty grzbiet górski, ostra krawędź utworzona przez stykające się zbocza lub ostra, często silnie poszarpana, szczytowa partia pasma lub grzbietu górskiego.Przewodnik tatrzański – współcześnie przewodnik turystyczny górski mający uprawnienie do prowadzenia wycieczek na terenie Tatr.

  Pierwszym sukcesem klubu było przejście Klemensiewicza i Kordysa grani od Kościelca do Zawratowej Turni w dniu 5 sierpnia 1905.

  Działalność Himalaya Club oraz Klubu Kilimandżaro była początkiem nowoczesnego taternictwa w Polsce.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Kazimierz Saysse-Tobiczyk (red): Na szczytach gór Europy. Wiedza Powszechna, 1959, s. 126.
 • Janusz Kurczab: Historia polskiego wspinania. Cz. I – Tatry od prapoczątków do lat międzywojennych (pol.). wspinanie.pl, 2009-05-12. [dostęp 2015-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-30)].
 • Kościelec (2155 m) – szczyt w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach Wysokich. Znajduje się w bocznej Grani Kościelców, która od Zawratowej Turni odbiega w północnym kierunku, dzieląc Dolinę Gąsienicową na Czarną i Zieloną.Sekcja Turystyczna Towarzystwa Tatrzańskiego (STTT) – powołana formalnie 25 lipca 1903 r. sekcja powstałego w 1873 r. Towarzystwa Tatrzańskiego, nadająca polskiemu taternictwu zorganizowaną formę. Z STTT wyłonił się w 1935 r. Klub Wysokogórski, z którego z kolei w 1974 r. powstał Polski Związek Alpinizmu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Taternictwo – wspinaczka uprawiana w Tatrach. Niegdyś termin ten oznaczał każdą działalność w Tatrach polegającą na wchodzeniu na ich szczyty. Obecnie obejmuje on wyłącznie wspinaczkę górską, prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Termin powstał w podobny sposób jak alpinizm (który dziś często jest równoznaczny ze wspinaczką górską), himalaizm czy andynizm.
  Roman Kordys (ur. 23 lutego 1886 we Lwowie, zm. 6 grudnia 1934 w Krakowie) – polski taternik i alpinista, działacz na rzecz turystyki i narciarstwa, prawnik, dziennikarz.
  Klub Kilimandżaro, także Klub Turystyczny Kilimandżaro (KTK) – nieformalna grupa młodych polskich taterników, utworzona w Krakowie w 1907 r. przez braci Mieczysława i Tadeusza Świerzów oraz Walerego i Ferdynanda Goetlów. W późniejszym okresie należeli do niego także Władysław Kulczyński, Kazimierz Piotrowski i inni. Klub ten istniał tylko 3 lata. Niektórzy spośród jego członków działali później aktywnie w Sekcji Turystycznej Towarzystwa Tatrzańskiego.
  Zygmunt Aleksander Klemensiewicz (ur. 24 kwietnia 1886 w Krakowie, zm. 25 marca 1963 w Gliwicach) – polski chemik i fizyk, profesor chemii fizycznej i elektroniki Politechniki Lwowskiej, taternik.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.641 sek.