• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Himachal Pradesh

  Przeczytaj także...
  Maachis (ang.: "Matches") to film wyreżyserowany w 1996 roku przez Gulzara, bardziej znanego jako scenarzysta (Dus Kahaniyaan i Saathiya) niż reżyser. W centrum filmu znajdują się tragiczne wydarzenia w Pendżabie po śmierci Indiry Gandhi, która zginęła z ręki ochroniarzy sikhów. To historia o miłości, która zwyciężyła nawet śmierć i o terrorze jako reakcji bezsilnych i skrzywdzonych. Bohaterem filmu jest sikh, grany przez nagrodzonego za rolę debiutanta Chandrachur Singh. Oburzony aresztowaniem bez powodu i torturowaniem przyjaciela szuka zemsty przyłączając się do terrorystów.Shaurya (hindi:शौर्य;tłum.: Męstwo) to bollywoodzki dramat sądowy z 2008 roku, wyreżyserowany przez Samar Khana (Kuchh Meetha Ho Jaye). W rolach głównych Rahul Bose, Kay Kay Menon i Minissha Lamba. Zdjęcia do filmu kręcono w Manali, w indyjskim stanie Himachal Pradesh. Na tle konfliktu w Kaszmirze, w Srinagarze adwokat (Rahul Bose) ustala okoliczności, które doprowadziły do tego, że muzułmański oficer zastrzelił swojego dowódcę. Sytuacja procesu pokazuje dramatyzm bratobójczej wojny domowej w Kaszmirze, zmiany, jakich wojna dokonuje w charakterach ludzi i przemoc wyzwalająca okrucieństwo wobec innych. Film ten przedstawia też przemianę głównego bohatera - przechodzi on od postawy beztroskiej bierności ku postawie świadomej walki o prawdę i sprawiedliwość społeczną.
  1971 (inny tytuł: 1971: Prisoner of War) to bollywoodzki dramat wojenny zrealizowany w 2007 roku przez debiutanta Amrit Sagara w oparciu o prawdziwą historię indyjskich jeńców więzionych na terenie Pakistanu po wojnie z 1971 roku. To film autorski, reżyser jest jednocześnie współscenarzystą i współproducentem filmu. W rolach głównych Manoj Bajpai, Ravi Kishan i inni. Tematem filmu jest brawurowa ucieczka kilku więźniów z obozu pakistańskiego. Po sześciu latach od zakończenia wojny nie doczekawszy się uwolnienia, ryzykują życie próbując dotrzeć do Indii. Film kręcono w Himachal Pradesh.

  Himachal Pradesh (hindi हिमाचल प्रदेश , trb.: Himaćal Pradeś, trl.: Himācal Pradeś; ang. Himachal Pradesh) – górzysty stan w północno-zachodnich Indiach. Sąsiadujący z Tybetem na wschodzie, Dżammu i Kaszmirem na północy i na północnym zachodzie, z Pendżabem na południowym zachodzie, ze stanami Hariana i Uttar Pradesh na południu i Uttarakhand na południowym wschodzie.

  Dharamsala (lub też Dharamśala, hindi: धर्मशाला) – miasto w północnych Indiach w stanie Himachal Pradesh, w zachodnich Himalajach.McLeod Ganj - niewielka miejscowość w północnych Indiach w stanie Himachal Pradesh, w zachodnich Himalajach położona w pobliżu miasta Dharamsala. Znana jest przede wszystkim jako miejsce pobytu XIV Dalajlamy.

  Stolicą stanu jest Shimla inne główne miasta to: Dharamsala, Kangra, Mandi, Kullu, Chamba, Dalhousie i Manali. Głównymi rzekami na terenie stanu są Satledź i Beas. Most na rzece Satledź w Kandraur jest jednym z najwyżej położonych w Azji.

  Podział administracyjny[]

  Stan Himachal Pradesh nie dzieli się na dywizje, lecz bezpośrednio na dystrykty. Łącznie w tym stanie znajduje się 12 dystryktów:

  1. Bilaspur
  2. Chamba
  3. Hamirpur
  4. Kangra
  5. Kinnaur
  6. Kullu
  7. Lahaul i Spiti
  8. Mandi
  9. Shimla
  10. Sirmaur
  11. Solan
  12. Una

  Ciekawostki[]

  W tym stanie, w McLeod Ganj w pobliżu miejscowości Dharamsala znajduje się siedziba Dalajlamy XIV przebywającego obecnie na emigracji.

  Tybetański Region Autonomiczny, Tybet (tyb.: བོད་རང་སྐྱོང་ལྗོངས་, Wylie: Bod-rang-skyong-ljongs, ZWPY: Poi Ranggyong Jong; chiń.: 西藏自治区; pinyin: Xīzàng Zìzhìqū) – region autonomiczny Chińskiej Republiki Ludowej ze stolicą w Lhasie. Powstał w 1965 roku w wyniku połączenia dotychczasowego regionu Tybet i terytorium Qamdo. Obejmuje jednak jedynie 1,2 z 2,5 mln km² terytorium historycznego Tybetu.Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.

  Stan ten można zobaczyć jako tło licznych filmów indyjskich, m.in. Maachis, Jab We Met, Paap, Desamuduru, Shaurya (tam kręcono film o Kaszmirze) czy filmu o ucieczce induskich jeńców wojennych z pakistańskiego obozu - 1971.

  Zobacz też[]

 • Kategoria:Miasta Himachal Pradesh • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Shimla (hindi शिमला, trb.: Śimla, trl.: Śimlā; ang. Shimla, do 1996 Simla) – miasto w północnych Indiach, w Himalajach Małych, stolica indyjskiego stanu Himachal Pradesh.
  Lahaul i Spiti – dystrykt w indyjskim stanie Himachal Pradesh przy granicy z Tybetem, składa się z dwóch dolin, niegdyś oddzielnych dysktryktów – Lahaul i Spiti. Obecnie stolicą dystryktu jest Keylong, znajdujące się w Lahaul. Przed połączeniem Lahaul miało stolicę w Kardang, a Spiti w Dhankar. Powierzchnia dystryktu wynosi 13 833 km², populacja 33 224 osób (2001).
  Uttarakhand (hindi उत्तराखण्ड, trb.: Uttarakhand, trl.: Uttarākhaṁḍ; ang. Uttarakhand; do grudnia 2006: hindi उत्तरांचल, trb.: Uttarańćal, trl.: Uttarāṁcal; ang. Uttaranchal) – jeden ze stanów Indii, położony w ich północnej części. Stolicą stanu, a zarazem największym miastem jest Dehradun. Stan został utworzony 9 listopada 2000 roku.
  Desamuduru (telugu: దేశముదురు) to tollywoodzki film z 2007 roku w reżyserii autora Wojownik Puri Jagannadha. W rolach głównych Allu Arjun (Happy, Bunny) i Hansika Motwani.
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Uttar Pradesh (hindi उत्तर प्रदेश, urdu: اتر پردیش, trb.: Uttar Pradeś, trl.: Uttar Pradeś; ang. Uttar Pradesh, co znaczy: "północna prowincja", często w skrócie: UP) – jeden ze stanów Indii, położony w ich północnej części, na żyznych terenach Niziny Gangesu. Stan został utworzony 2 lutego 1950 roku. Jego stolicą jest Lucknow, a największym miastem, centrum przemysłowym i finansowym - Kanpur. Najwyższy sąd stanowy znajduje się w Allahabadzie. To największy stan Indii pod względem liczby ludności (190 mln, z 2008 r), piąty ze względu na obszar (243 286 km²). Uttar Pradesz graniczy z Nepalem i ze stanami indyjskimi: Uttarakhand (utworzony w 2000 roku kosztem terytorium Uttar Pradesh), Himachal Pradesh, Hariana, Delhi, Radżastan, Madhya Pradesh, Chhattisgarh, Jharkhand i Bihar.
  Pendżab (hindi पंजाब, trb.: Pańdźab, trl.: Paṁjāb; pendżabski: ਪੰਜਾਬ; ang. Punjab) – stan w Indiach, stanowiący część większej krainy geograficznej – Pendżabu. Sąsiaduje z pakistańską prowincją Pendżab na zachodzie, z Dżammu i Kaszmirem na północy, Himachal Pradesh na północnym wschodzie, z Harianą na południu i południowym wschodzie, z terytorium związkowym Czandigarh na południowym wschodzie i z Radżastanem na południowym zachodzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.