• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hillsborough Stadium  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Old Trafford – stadion Manchesteru United, zwyczajowo nazwany Teatrem Marzeń. Dzielnica Manchesteru, w której położony jest stadion i od której wzięła się jego nazwa, znajduje się na zachód od centrum miasta.Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.

  Hillsborough Stadiumstadion piłkarski w Sheffield, Anglia.

  Na tym obiekcie swoje mecze rozgrywa klub piłkarski Sheffield Wednesday. Stadion mogący obecnie pomieścić 39 859 widzów został oddany do użytku 2 września 1899. Położony jest około 2 km od centrum miasta, nad rzeką Don.

  Historia[ | edytuj kod]

  Projektantem stadionu Hillsborough jest najwybitniejszy architekt tego typów obiektów w Wielkiej Brytanii, Szkot Archibald Leitch, który zaprojektował takie areny piłkarskie jak: Anfield, Highbury, Old Trafford. W 1899 roku drużyna zakupiła za sumę 4500 funtów ziemię pod stadion, wcześniej w tym miejscu znajdował się gaj oliwny. Początkowo stadion posiadał 5500 miejsc, z czego 3000 siedzących i 2500 miejsc stojących. Otwarcie stadionu Hillsborough miało miejsce 2 września 1899 roku. W swoim debiucie drużyna Sheffield Wednesday FC pokonał 5-1 Chesterfield FC. Pierwszą bramkę strzelił Herbert Munda, zawodnik Chesterfield FC.

  Don – rzeka w Anglii, w hrabstwie South Yorkshire o długości 112 km. Rzeka ma swoje źródło w Górach Pennińskich i płynie na wschód przez miasta Penistone, Sheffield, Rotherham, Mexborough, Conisbrough, Doncaster i Stainforth aż do ujścia do rzeki Ouse, w pobliżu miasta Goole.Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.
  Tragedia na Hillsborough − wydarzyła się 15 kwietnia 1989 roku na Hillsborough – stadionie Sheffield Wednesday w Sheffield, podczas meczu półfinału Pucharu Anglii pomiędzy Liverpool F.C. a Nottingham Forest i pochłonęła 96 ofiar śmiertelnych. Wszyscy byli fanami klubu Liverpool FC. To największa stadionowa katastrofa, jaka kiedykolwiek wydarzyła się w Wielkiej Brytanii.
  Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).
  Gaj oliwny (hol. Olijfboomgaard, ang. Olive Grove) – to tytuł trzech obrazów olejnych przedstawiających gaj oliwny, namalowanych przez holenderskiego artystę Vincenta van Gogha w czerwcu (I i II obraz) oraz na przełomie listopada i grudnia (III obraz) 1889 podczas jego pobytu w Saint-Rémy.
  Sheffield Wednesday Football Club jest angielskim klubem piłkarskim z Sheffield. Ich przydomek Owls (sowy) wziął się od nazwy dzielnicy (Owlerton) w której zlokalizowany jest stadion klubu. Ich największym rywalem jest Sheffield United F.C..
  Anfield – stadion użytkowany przez Liverpool. Zbudowany został w 1884 r. i początkowo wykorzystywany był przez Everton F.C. W 1892 r. w wyniku sporu, Everton przeniósł się na Goodison Park, zaś na Anfield rozgrywa swoje mecze od tego czasu Liverpool. Obiekt może pomieścić 45 362 widzów.
  Stadion Highbury (właśc. Arsenal Stadium) - stadion piłkarski położony w północnym Londynie, w dzielnicy Highbury, na którym swe mecze rozgrywała od 1913 do 2006 r. drużyna Arsenalu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.869 sek.