• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hillary Clinton  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Instytut Gallupa (ang. The Gallup Organization) – najstarszy instytut badania opinii społecznej na świecie, założony w 1935 roku przez George’a Gallupa. Instytut prowadzi różnego typu badania oddziaływania reklamy oraz czytelnictwa. Instytut ten stał się wzorem dla powstania podobnych placówek tego typu na całym świecie, jednocześnie kładąc podwaliny pod współczesny marketing polityczny. Instytut Gallupa dostarcza różnorodnych informacji na temat opinii publicznej w kwestiach aktualnych wydarzeń występujących na świecie.Demokracja – ustrój polityczny i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).
  Życiorys[]

  Wczesne życie i edukacja[]

  Pamiątki z wczesnego życia Hillary Clinton, wystawione w William J. Clinton Presidential Center and Park

  Hillary Diane Rodham urodziła się 26 października 1947 roku w szpitalu w Edgewater, w Chicago, w stanie Illinois. Wychowywała się w konserwatywnej rodzinie należącej do Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego. Najpierw rodzina Rodham mieszkała w Chicago, a potem w Park Ridge. Jej ojciec, Hugh Ellsworth Rodham (ur. 1911, zm. 1993), był pochodzenia walijskiego i angielskiego i zarządzał małym przedsiębiorstwem włókienniczym. Matka, Dorothy Emma Howell (ur. 1919, zm. 2011), była gospodynią domową pochodzenia angielskiego, szkockiego, francusko-kanadyjskiego i walijskiego. Hillary Clinton ma też dwóch młodszych braci – Hugh i Toniego.

  David Karp (ur. 6 lipca 1986 w Nowym Jorku) – amerykański twórca stron internetowych, przedsiębiorcą, założyciel oraz CEO strony internetowej Tumblr. Według magazynu Forbes wartość netto Karpa wynosi 200 mln $, a Tumblr został wyceniony na 800 mln $. 20 maja 2013 ogłoszono, że Yahoo! i Tumblr osiągnęły porozumienie dla nabycia Tumblr przez Yahoo! za 1,1 mld $. Karp pozostał CEO firmy.Albert Arnold Gore, junior (znany jako Al Gore) (ur. 31 marca 1948 w Waszyngtonie) – polityk amerykański, działacz Partii Demokratycznej, wieloletni członek Kongresu, 45. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i kandydat swej partii w wyborach prezydenckich w 2000 roku, kiedy to uzyskał większość w głosowaniu powszechnym, ale przegrał w Kolegium Elektorskim. Z zawodu dziennikarz i autor kilku książek. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2007 za działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Gore wystąpił w uhonorowanym Oskarem filmie Niewygodna prawda, przedstawiającym problem globalnego ocieplenia. W 2008 roku uhonorowany tytułem doctora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Jako dziecko uczęszczała do szkoły publicznej w Park Ridge i należała do Girl Scouts of the USA. Następnie uczęszczała do szkoły licealnej Maine East High School, a później do Maine South High School i została finalistką National Merit Finalist. Liceum ukończyła będąc w czołówce najlepszych uczniów w 1965 roku.

  Sia Furler, właśc. Sia Kate Isobelle Furler (ur. 18 grudnia 1975 w Adelaide) – australijska piosenkarka popowa, downtempo i jazzowa.Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.

  W wieku 13 lat, w 1960 roku, brała aktywny udział w kampanii wyborczej Richarda Nixona i udało jej się udowodnić fałszerstwo wyborcze wymierzone w kandydata Republikanów. W 1964 roku była wolontariuszką w kampanii prezydenckiej Barrego Goldwatera. Poglądy polityczne Rodham ukształtowały się pod wpływem jej nauczyciela historii z liceum – zagorzałego antykomunisty, który zaprezentował jej lekturę The Conscience of a Conservative Barrego Goldwatera. Drugą osobą, która miała wpływ na poglądy Rodham był metodyczny duszpasterz i promotor sprawiedliwości społecznej, dzięki któremu poznała działacza na rzecz praw człowieka, Martina Luthera Kinga Juniora.

  Wojna domowa w Syrii – antyrządowy ruch zbrojny trwający od 2011 o charakterze społeczno-politycznym w Syrii. Jego przyczyną były dziesięcioletnie rządy Baszara al-Asada, syna syryjskiego dyktatora Hafeza al-Asada, który był u władzy przez 30 lat. Inspiracją dla Syryjczyków do protestów, a następnie zbrojnego wystąpienia były udane rewolucje w Tunezji, Egipcie oraz wojna domowa w Libii.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

  Wellesley College[]

  W 1965 roku Rodham dostała się na Wellesley College, gdzie studiowała politologię. Na pierwszym roku dołączyła do Partii Republikańskiej i była przewodniczącą jej oddziału organizacji młodzieżowej w Wellesley – Wellesley Young Republicans. Już w 1966 roku identyfikowała się jako Republikanin Rockefellera. Popierała Johna Lindsay’a w wyborach na burmistrza Nowego Jorku i Edwarda Brooke’a w wyborach do Senatu. Później poglądy Rodham zmieniły się pod wpływem Wojny wietnamskiej i aktywności Ruchu praw obywatelskich, więc ustąpiła ze swojej funkcji w republikańskiej młodzieżówce i w 1968 roku zaangażowała się w kampanię wyborczą demokraty Eugene’a McCarthy’ego.

  Pentagon (z ang. Pięciokąt) – siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, stąd też "Pentagonem" jest często określany sam Departament Obrony.Filipińska Legia Honorowa (fil. Lehiyong Pandangal ng Pilipinas, ang. Philippine Legion of Honor) – order zasługi wojskowej i obronnej, wysokie filipińskie odznaczenie państwowe.

  W 1968 roku została wybrana na przewodniczącą samorządu studenckiego Wellesley College i pełniła tę funkcję do ukończenia studiów w 1969 roku. Po zamachu na Martina Luthera Kinga Juniora Rodham zorganizowała dwudniowy strajk i przeciwstawiała się segregacji rasowej starając się o rekrutację czarnoskórych studentów i wykładowców.

  Today (The Today Show) – magazyn telewizji śniadaniowej amerykańskiej stacji NBC, nadawany na żywo. Zadebiutował na antenie 14 stycznia 1952, będąc pierwszym tego typu programem telewizyjnym zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie. Stanowił wzór dla podobnych produkcji, które wkrótce zaczęły pojawiać się w innych stacjach telewizyjnych. Jest trzecim najdłużej emitowanym amerykańskim programem telewizyjnym. Początkowo ukazywał się jedynie od poniedziałku do piątku. W 1987 rozpoczęto niedzielne emisje (obecnie jedna godzina), a w 1992 – sobotnie (dwie godziny). W 2000 czas emisji w tygodniu roboczym uległ wydłużeniu do trzech godzin. Od 2007 program trwa cztery godziny.Entertainment Software Rating Board (ESRB) – amerykańsko-kanadyjska organizacja utworzona w 1994 przez Interactive Digital Software Association, której zadaniem jest ocenianie zawartości i wyznaczanie granic wiekowych dla wydawanych w USA gier komputerowych i wideo.

  Aby pomóc Rodham zrozumieć zachodzącą w niej zmianę poglądów profesor Alan Schechter przydzielił jej staż w kongresie w ramach programu Wellesley in Washington. Razem z kongresmenem Charlesem Goodellem miała pomóc Nelsonowi Rockefellerowi w prawyborczej kampanii prezydenckiej. Według relacji samej Hillary Clinton, w czasie konwencji krajowej Republikanów w Miami w 1968 roku poczuła rozczarowanie sposobem w jaki zwycięski kandydat, Richard Nixon, przedstawiał Rockefellera w swojej kampanii i ogólnie rasistowską atmosferą panującą w czasie całego wydarzenia. Tego samego roku opuściła Partię Republikańską.

  Futures (kontrakt terminowy) – instrument finansowy, będący rodzajem umowy, zawartej pomiędzy kupującym (sprzedającym) a giełdą lub izbą rozliczeniową, w której sprzedający zobowiązuje się sprzedać określony instrument bazowy za ściśle określoną cenę w ściśle określonym terminie. Cena, według której strony przeprowadzą transakcje w przyszłości, zwana jest ceną terminową (ang. futures price), zaś dzień, w którym strony zobowiązane są przeprowadzić transakcję, to data rozliczenia (ang. settlement date) lub data dostawy (ang. delivery date).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  W 1969 roku ukończyła studia politologiczne ze stopniem bakalaureat i wydziałowym wyróżnieniem. Jej praca naukowa była krytyką taktyk radykalnego działacza społecznego Saula Alinsky’ego. Jej promotorem był profesor Alan H. Schechter. Lata później, gdy Hilary Clinton była pierwszą damą, dostęp do jej pracy naukowej został ograniczony na polecenie Białego Domu, co było przedmiotem wielu spekulacji. W czasie ceremonii rozdania dyplomów wygłosiła przemówienie, w którym podważyła rolę jaką wówczas spełniały wielkie instytucje (wliczając w to uniwersytety) i skrytykowała obecnego na tym wydarzeniu senatora Edwarda Brooke’a. Swoim wystąpieniem spowodowała owację na stojąco trwającą 7 minut. Postać i idee Rodham wywołały wielkie zainteresowanie mediów. Poświęcony jej został między innymi artykuł w magazynie Life, talk-show Irva Kupcineta i artykuły w wielu gazetach lokalnych w Nowej Anglii i Illinois.

  Calvin Cordozar Broadus Jr., znany głównie jako Snoop Dogg (ur. 20 października 1971 w Long Beach w Kalifornii) – amerykański raper i aktor. Do 1998 roku znany jako Snoop Doggy Dogg, a od 2012 roku używa także pseudonimu Snoop Lion w kontekście swojej twórczości reggae.Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.

  Latem 1969 roku, po ukończeniu studiów, Rodham podejmowała się różnych zawodów na Alasce. Myła naczynia w Parku Narodowym Denali i procesowała łososie w fabryce konserw w Valdez. Została zwolniona z powodu zadawania zbyt wielu pytań o stan przetwarzanych ryb. Sama fabryka została zamknięta niedługo potem.

  Yale Law School[]

  W 1969 Rodham rozpoczęła studia prawnicze na Yale Law School. Współtworzyła studencki kwartalnik Yale Review of Law and Social Action. Najbardziej interesowało ją prawo dziecka. Na drugim roku podjęła pracę jako asystentka na uniwersyteckim wydziale badań nad dziećmi, który aktualnie zajmował się badaniami rozwoju mózgu w dzieciństwie. Została przydzielona do zespołu Ala Solnita, Joe Goldsteina i Anny Freud. W miejscowym szpitalu, Yale-New Haven Hospital, poznawała bezpośrednio sprawy dotyczące przemocy wobec dzieci i jako wolontariuszka udzielała darmowych porad prawnych dla ubogich. W uznaniu jej zasług otrzymała możliwość udziału w projekcie Washington Research Project Marian Wright Edelman. Została przydzielona do senackiej komisji Waltera Mondale’a zajmującej się pracownikami migrującymi. Z czasem Edelman stała się dla Rodham mentorem.

  Tumblr – platforma mikroblogowa. Pozwala użytkownikom łatwo tworzyć wpisy w kategoriach: tekst, obrazek, klip wideo, plik dźwiękowy, link, cytat, dialog. Serwis powstał w 2007 roku, a jego założycielem jest David Karp.Julia Eileen Gillard (ur. 29 września 1961 w Barry) – australijska polityk, wiceprzewodnicząca Australijskiej Partii Pracy (ALP) i wicepremier w latach 2007-2010. Przewodnicząca ALP oraz premier Australii w latach 2010-2013, była pierwszą kobietą na obu tych stanowiskach.

  W 1971 roku zaczęła się umawiać z kolegą ze studiów na Yale, Billem Clintonem. Razem zamieszkali w Oakland, gdzie Rodham odbywała letni staż w firmie prawniczej Treuhaft, Walker and Burnstein. Para nadal mieszkała razem powróciwszy do New Haven by kontynuować studia. W 1973 roku oboje wspomagali kampanię wyborczą George’a McGoverna, kandydata Partii Demokratycznej na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

  Małżeństwo – związek dwóch osób, zazwyczaj kobiety i mężczyzny, zatwierdzony prawnie i społecznie, regulowany zasadami, obyczajami, przekonaniami i postawami, określającymi prawa i obowiązki stron małżeństwa (partnerów) oraz status ich możliwego potomstwa. Małżeństwu powszechnie przypisuje się rolę założycielską wobec rodziny, co wiąże się z opieką nad dziećmi, ich wychowaniem i socjalizacją. Małżeństwo jest zazwyczaj potwierdzone przez ślub uznający jego strony za małżonków oraz niesie za sobą skutki prawne określone prawem małżeńskim.Ultima – seria dziewięciu komputerowych gier fabularnych, których akcja toczy się w mistycznej krainie pełnej potworów, smoków, gdzie spotkać można inteligentne rasy takie jak ludzie, krasnoludy, gargulce czy elfy. Pierwsza wersja gry (Ultima: The First Age of Darkness) wydana została 15 czerwca 1980 roku i cieszyła się szalonym powodzeniem wśród miłośników tematyki fantasy. Niesłabnące zainteresowanie spowodowało powstanie kolejnych wersji gry, aż do ostatniej - Ultima IX: Ascension. Na podstawie sagi powstała także jedna z najbardziej rozbudowanych i popularnych gier MMORPG - Ultima Online.

  W 1973 roku Rodham ukończyła Yale Law School ze stopniem Juris Doctor (doktor prawa). Bill Clinton zabrał wtedy Hillary Rodham na jej pierwszą wycieczkę za ocean, do Anglii i oświadczył się jej na brzegu Ennerdale. Rodham odrzuciła zaręczyny, twierdząc, że potrzebuje czasu.

  Rodham spędziła rok na studiach podyplomowych na Yale Child Study Center. Studiowała medycynę dziecka. Jej pierwszy artykuł naukowy Children Under the Law, został opublikowany w Harvard Educational Review – czasopiśmie edukacyjnym publikowanym przez Uniwersytet Harvarda. Artykuł określał dziecięcych obywateli jako osoby bezsilne i stawiał tezę, że dzieci nie powinny być uznawane za równie niekompetentne w momencie narodzin i w momencie wchodzenia w wiek dorosły. Sądy miałyby z góry zakładać kompetencję prawną i podważać ją wyłącznie w oparciu o dowód. Artykuł był wielokrotnie przywoływany przez powstający wówczas ruch obrony praw dziecka.

  Madeleine Korbel Albright, właśc. Marie Jana Korbelová (ur. 15 maja 1937 w Pradze) – amerykański dyplomata, sprawowała funkcję 64. amerykańskiego sekretarza stanu. Urodziła się w żydowskiej rodzinie zamieszkałej w Czechosłowacji.Bloomberg L.P. – największa na świecie agencja prasowa, specjalizuje sie w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych. Siedziba firmy znajduje się na Manhattanie. Bloomberg został założony w 1981 roku przez Michaela Bloomberga.

  W czasie studiów podyplomowych Rodham pracowała jako adwokat w nowo powstałej fundacji Children’s Defense Fund, założonej przez Marian Wright Edelman.

  Małżeństwo i kariera prawnicza[]

  Dom, w którym mieszkał Bill Clinton i Hillary Rodham w latach 1977–1979 kiedy Bill był prokuratorem generalnym Arkansas. Dom znajduje się w Little Rock i ma 91 m².

  W 1974 roku była członkiem zespołu badającego Aferę Watergate dla komisji sądownictwa Izby Reprezentantów. Prace komisji doprowadziły do ustąpienia Richarda Nixona ze stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych.

  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Inwazja na Afganistan trwała od 7 października 2001 do końca kwietnia 2002 roku pod kryptonimem Operacja Enduring Freedom. Przeprowadzona została na podstawie uchwały Organizacji Narodów Zjednoczonych.

  Bez skutku próbowała zdać egzamin prawniczy w Dystrykcie Kolumbia. Udało jej się to dopiero później, w Arkansas.

  W 1975 roku Bill Clinton kupił dom w Fayetteville, w stanie Arkansas i zaprosił Rodham do zamieszkania razem. Rodham przyjęła propozycję, a także w końcu przyjęła jego zaręczyny. Wzięli ślub 11 października 1975 roku. Rodham postanowiła zachować nazwisko panieńskie. Jak później tłumaczyła, chciała rozdzielić życie prywatne od zawodowego.

  Park Narodowy Denali (ang. Denali National Park and Preserve) – największy park narodowy w USA w południowej części stanu Alaska. Nazwa parku pochodzi od słowa „Denali” będącego indiańską nazwą szczytu McKinley. Park został utworzony w 1917 roku pod nazwą Mount McKinley National Park. Jednak nazwa ta stała się przedmiotem sporu. Dlatego też w 1980 roku park został włączony w skład większego Parku Narodowego Denali. Na terenie parku znajduje masyw Mount McKinley o wysokości 6194 m n.p.m. – nazwany tak na cześć prezydenta USA – Williama McKinleya. Mount McKinley stanowi najwyższy szczyt Ameryki Północnej, a jednocześnie jeden ze szczytów wchodzących w skład tzw. Korony Ziemi (połowa tego masywu pokryta jest warstwą lodowo-śnieżną o grubości kilkuset metrów). Park zajmuje powierzchnię ponad 6 milionów hektarów.Prawybory prezydenckie Partii Demokratycznej w 2016 roku – seria prawyborów, która wyłoni kandydata Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Pierwsze głosowanie miało miejsce w stanie Iowa 1 lutego 2016 roku, a ostatnie będzie mieć miejsce w Dystrykcie Kolumbii 14 czerwca 2016 roku. Potem przez kolejne miesiące głosować będą wyborcy w kolejnych stanach i terytoriach zależnych. Obecny prezydent, Barack Obama, który uzyskał nominację Partii Demokratycznej w 2012 roku nie może ubiegać się o kolejną nominację z powodu ograniczenia kadencyjności wprowadzonego w 22. poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Obecnie za faworytów tych prawyborów uchodzą Hillary Clinton i Bernie Sanders.

  W 1976 roku została pracownikiem wydziału prawa na University of Arkansas, Fayetteville i prowadziła zajęcia z prawa karnego.

  W listopadzie 1976 roku Bill Clinton został wybrany na prokuratora generalnego Arkansas i para przeprowadziła się do Little Rock. Tam w lutym 1977 roku Rodham rozpoczęła pracę w firmie prawniczej Rose Law Firm. Specjalizowała się w prawie prawie patentowym i prawie autorskim. Pracowała też pro bono jako adwokat dziecięcy.

  Osoba prywatna – osoba niebiorąca udziału w życiu publicznym, znana tylko w swoim bliskim otoczeniu. Przeciwieństwo osoby publicznej.Anna Freud (ur. 3 grudnia 1895 w Wiedniu, zm. 9 października 1982 w Londynie). Najmłodsza córka Zygmunta Freuda i Marty Freud. Terapeutka dziecięca.

  Pierwsza dama Arkansas[]

  Gubernator Bill Clinton z żoną Hillary Rodham oraz prezydent Ronald Reagan z żoną Nancy Reagan w drodze na kolację ku czci gubernatorów.

  W listopadzie 1978 roku Bill Clinton został wybrany na gubernatora Arkansas. W styczniu 1979 roku objął urząd, a Rodham została pierwszą damą. W tym samym roku gubernator powierzył pierwszej damie także stanowisko przewodniczącej komitetu doradczego do spraw medycyny wiejskiej (en. Rural Health Advisory Committee). Dzięki nowej polityce budżetowej Arkansas udało się ustanowić placówki medyczne w najbiedniejszych rejonach bez obniżania wynagrodzeń lekarzy.

  Fayetteville – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Washington, w północno-zachodniej części stanu Arkansas, w Stanach Zjednoczonych, położone na wyżynie Ozark, nad rzeką White. W 2013 roku miasto liczyło 78 960 mieszkańców.Prawa człowieka – koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka. Prawa te mają charakter:

  Chcąc zwiększyć dochody swojej rodziny Rodham zainwestowała w 1978 roku w futures przemysłu związanego z hodowlą bydła. Jej inwestycja o wysokości 1 000$ zaowocowała zyskiem 100 000$ po 10 miesiącach. W tym samym czasie dokonała z mężem niefortunnej inwestycji w ziemie w celu budowy domków wypoczynkowych i razem z Jimem i Susan McDougal założyli firmę Whitewater Development Corporation. Obie inwestycje stały się później przedmiotem kontrowersji w latach 90. W 1979 Rodham została pełnym partnerem Rose Law Firm. Aż do 1992 roku, kiedy Bill Clinton został prezydentem, pensja Rodham była wyższa od pensji jej męża.

  Birch Evans „Evan” Bayh III (ur. 26 grudnia 1955) – polityk amerykański, senator ze stanu Indiana (wybrany w 1998 i ponownie w 2004), członek Partii Demokratycznej. W latach 1989-1997 gubernator stanu Indiana. Uważany za jednego z potencjalnych kandydatów w wyborach prezydenckich roku 2008, dopóki 15 grudnia 2006 nie oznajmił, iż nie będzie się starać o nominację.Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Jest to partia łącząca amerykańskie środowiska centrowe i centrolewicowe. W wyborach prezydenckich jej kandydatów popierają małe ugrupowania lewicowe. Jest najstarszą partią amerykańską i drugą najstarszą na świecie.

  27 lutego 1980 roku Rodham urodziła Chelsę Clinton.

  W 1980 roku Bill Clinton stracił urząd gubernatora, a Hillary Rodham pozycję pierwszej damy Arkansas po przegranych wyborach. Nowym gubernatorem został Frankiem D. Whitem. Bill Clinton postanowił odzyskać urząd dwa lata później. W czasie wyborów w 1992 roku Hillary Rodham zaczęła używać nazwiska swojego męża lub mówiła o sobie Pani Bill Clinton aby złagodzić obawy bardziej konserwatywnych wyborców. Wzięła też urlop w Rose Law w celu poświęcenia całego swojego czasu na kampanię wyborczą męża.Ostatecznie na urząd gubernatora ponownie został wybrany Bill Clinton, a Hillary Clinton ponownie została pierwszą damą. Oboje pełnili te urzędy aż do 1992 roku kiedy Bill Clinton został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Od 1982 roku pierwsza dama już na stałe zmieniła swoje pełne imię i nazwisko na Hillary Rodham Clinton.

  Kenneth Starr (ur. 21 lipca 1946) – amerykański prawnik, niezależny prokurator, członek Sądu Apelacyjnego USA. Zdobył rozgłos po przygotowaniu w 1998 kontrowersyjnego Raportu Starra, dotyczącego romansu Billa Clintona z Moniką Lewinsky. Raport ten przyczynił się do wszęcia procedury impeachmentu wobec Clintona. Star został uhonorowany w 1998 (wraz z Clintonem)m tytułem Człowieka Roku tygodnika „Time”.Togo, Republika Togijska – państwo w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Ghaną, Beninem i Burkina Faso.

  W 1983 roku Hillary Clinton została przewodniczącą Komitetu Standardów Edukacyjnych Arkansas. Jej zadaniem była reforma systemu edukacji publicznej. Pod jej przewodnictwem komitet zarekomendował obniżenie wieku obowiązku szkolnego, wprowadzenie nieobowiązkowych kursów z matematyki i nauk ścisłych we wszystkich liceach oraz zmniejszenie rozmiaru klas. Propozycje spotkały się z dezaprobatą Związku Zawodowego Nauczycieli, z którym Hillary Clinton osobiście prowadziła negocjacje aż do wprowadzenia projektów ustaw w życie. W celu pokrycia kosztów reform podniesiono podatek od sprzedaży.

  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Superdelegat - w Stanach Zjednoczonych jest to delegat wyznaczony na Konwent Narodowy Partii Demokratycznej lub Partii Republikańskiej w celu oddania głosu na kandydata w prawyborach. W przeciwieństwie do zwykłych delegatów, nie jest wybierany w wyborach powszechnych, a jego status wynika ze stanowiska pełnionego w danej chwili lub w przeszłości (na przykład byli prezydenci i wiceprezydenci).

  Została kobietą roku gazety Arkansas Democrat-Gazette w 1983 roku.

  W 1985 roku wprowadziła do Arkansas międzynarodowy program Home Instruction Program for Preschool Youth, zajmujący się pomocą i rozwojem w edukacji przedszkolnej, stawiający nacisk na redukcję analfabetyzmu w młodym wieku.

  Od 1982 do 1988 Clinton była członkiem rady nadzorczej (a czasem jej przewodniczącą) New World Foundation, fundacji non-profit wspierającej organizacje na rzecz demokracji i praw człowieka.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.WikiLeaks (z ang. leak – "przeciek") – witryna internetowa działająca w oparciu o zmodyfikowaną wersję oprogramowania MediaWiki, umożliwiająca publikowanie w sposób anonimowy dokumentów (często tajnych) rządowych i korporacyjnych przez informatorów chcących zasygnalizować działania niezgodne z prawem (tzw. whistleblowers). Operatorzy tej witryny twierdzą, iż niemożliwe jest wyśledzenie, skąd pochodzą wpisy, w związku z czym ich autorzy nie ponoszą ryzyka związanego z ujawnianiem takich informacji.

  W latach 1987–1991 była przewodniczącą Naczelnej Rady Adwokackiej na rzecz kobiet w zawodzie, zajmującej się walką z uzależniania pensji i warunków zawodowych od płci pracownika, a nie jego kwalifikacji. Czasopismo prawnicze The National Law Journal dwukrotnie wymieniło Hillary Clinton wśród 100 najbardziej wpływowych adwokatów w Ameryce: w 1988 i w 1991 roku.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.

  W 1990 roku Clintonowie rozważali kandydaturę Hillary na stanowisko gubernatora Arkansas zamiast Billa. Jednak według obserwacji samej zainteresowanej opinia publiczna zdawała się temu nieprzychylna, więc ostatecznie to Bill Clinton wystartował po raz ostatni w wyborach gubernatorskich i został wybrany na swoją, jak się później okazało, ostatnią kadencję.

  Leon Edward Panetta (ur. 28 czerwca 1938 w Monterey) – amerykański polityk i prawnik pochodzenia włoskiego, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych od 1 lipca 2011 do 7 stycznia 2013 roku, gdy oficjalnie przeszedł na emeryturę. W latach 1977–1993 był kongresmenem z Kalifornii, a następnie szefem personelu Białego Domu za czasów prezydentury Billa Clintona (1994–1997) oraz dyrektorem Centralnej Agencji Wywiadowczej w latach 2009–2011.Prawo karne sensu largo – zespół przepisów prawnych normujących kwestie odpowiedzialności karnej człowieka za czyny zabronione pod groźbą kary kryminalnej.

  W latach 1986–1992 była przewodniczącą Fundacji Obrony Dzieci, a w latach 1988–1992 była członkiem działu prawnego Szpitala Dziecięcego Arkansas. Poza organizacjami non-profit była także członkiem zarządów takich firm jak TCBY (1985-1992), Walmart (1986–1992) i Lafarge (1990–1992). TCBY i Walmart były firmami mającymi swoją siedzibę w Arkansaskilientami Rose Law. Będąc w zarządzie Walmart z sukcesem postulowała wprowadzenie bardziej przyjaznych środowisku praktyk. Krytykowała też słynne praktyki antyzwiązkowe firmy, ale doprowadziło to do odsunięcia jej na dalszy plan.

  Obstrukcja parlamentarna – stosowanie przez parlamentarzystów wszelkich środków prawnych, przewidzianych w konstytucji lub ustawach, w celu uniemożliwienia prowadzenia obrad lub uchwalenia ustawy przez parlament.Tammy Wynette (ur. 5 maja 1942, zm. 6 kwietnia 1998) – amerykańska piosenkarka i autorka utworów muzyki country. Nazywana "pierwszą damą muzyki country", jej największym przebojem była piosenka "Stand by Your Man". Nagrywała z wieloma artystami różnych stylów muzycznych, m.in. z Eltonem Johnem, Aaronem Nevillem, Smokey Robinsonem, Stingiem, grupą KLF.

  Kampania prezydencka Billa Clintona w 1992[]

  Hillary Clinton w 1992 roku

  W 1992 roku Bill Clinton wystartował w wyborach prezydenckich. Jeszcze przed pierwszym głosowaniem w prawyborach wiele mediów zarzucało Billowi Clintonowi pozamałżeński romans z piosenkarką Gennifer Flowers, często występującą na salonach. Małżeństwo Clintonów wystąpiło w programie 60 Minutes, gdzie Bill zaprzeczył romansowi, choć przyznał, że czasem faktycznie szkodził swojemu małżeństwu. Było to pierwsze wystąpienie Hillary Clinton w telewizji ogólnokrajowej.

  Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Secretary of State) – członek rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, zarządzający Departamentem Stanu USA. Zajmuje się głównie sprawami zagranicznymi. Jego stanowisko jest powszechnie uważane za amerykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych. Urząd sekretarza stanu został utworzony 27 lipca 1789 roku. 15 września 1789 zlikwidowano urząd Sekretarza Spraw Zagranicznych, ponieważ jego obowiązki przejął sekretarz stanu.Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku odbyły się we wtorek 4 listopada 2008. Oficjalnie, dane z 100% lokali wyborczych ogłoszone 22 stycznia 2009 potwierdziło, że głosowanie przeprowadzone do 4 listopada 2008 przyznało kandydatom na elektorów popierających Baracka Obamę i Josepha Bidena 365 mandatów w 538-mandatowym Kolegium Elektorskim wobec 173 mandatów dla elektorów Johna McCaina i Sarę Palin. Pozostali kandydaci nie uzyskali głosów elektorskich. Podział ten odzwierciedla ordynację większościową z jednym zwycięzcą, we wszystkich stanach USA z wyjątkiem stanów Maine i Nebraska.

  W tym samym wywiadzie, w 60 minutes, Hillary Clinton powiedziała, że nie jest małą kobietą stojącą przy swoim mężczyźnie jak Tammy Wynette. Parodiowała przy tym południowoamerykański akcent. W ten sposób nawiązała także do piosenki Wynette zatytułowanej Stand by Your Man. Słowa te spotkały się z negatywną reakcją opinii publicznej jako, zdaniem wielu, poniżające gospodynie domowe. Sama Wynette napisała do Clinton, że ma jej za złe tę wypowiedź i że Clinton prawdopodobnie obraziła wszystkich fanów muzyki country, którzy muszą radzić sobie sami, bez kogoś kto zabierze ich do Białego Domu. Ostatecznie Clinton przeprosiła za swoją wypowiedź i poprosiła Wynette żeby zaśpiewała na jej zbiórce pieniędzy. Wynette zgodziła się.

  James Francis Cameron (ur. 16 sierpnia 1954 w Kapuskasing) – kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy.Strefa zakazu lotów nad Libią (Operacja Odyssey Dawn, Operacja Ellamy, Operacja Harmattan, Operacja MOBILE i Operacja Unified Protector) została ustanowiona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ 17 marca 2011, w celu zapobiegania atakom sił lojalnych Muammarowi Kaddafiemu na wojska rebeliantów, a zwłaszcza na ludność cywilną.

  W trakcie kampanii Clinton wielokrotnie podkreślała swoje niestereotypowe podejście do życia. 26 marca 1992 roku w programie Nightline na stacji ABC wypowiedziała słynne słowa:

  co można przetłumaczyć jako:

  W sierpniu 1992 roku gazeta The American Spectator nazwała Hillary Clinton Lady Macbeth z Little Rock. To określenie było wielokrotnie powtarzane w konserwatywnej prasie i pojawiło się w przynajmniej jeszcze 20 innych gazetach.

  Sam Bill Clinton odnosząc się do kompetencji swojej żony powiedział, że głos na niego to dwa w cenie jednego.

  John Sidney McCain III (ur. 29 sierpnia 1936 w Coco-Solo w Strefie Kanału Panamskiego) – amerykański senator Partii Republikańskiej z Arizony, kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2008.Siergiej Wiktorowicz Ławrow, ros. Сергей Викторович Лавров, trans. Sergej Viktorovič Lavrov (ur. 21 marca 1950 w Moskwie) – rosyjski dyplomata, od 9 marca 2004 minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

  Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych[]

  Hillary Clinton i Bill Clinton na paradzie inauguracyjnej w 1993 roku

  Gdy w styczniu 1993 roku Bill Clinton objął urząd prezydenta, Hillary Clinton została pierwszą damą Stanów Zjednoczonych. Była pierwszą pierwszą damą, która miała ukończone studia podyplomowe i pierwszą pierwszą damą, która była aktywna zawodowo w chwili obejmowania stanowiska.

  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).J. Christopher Stevens, właśc. John Christopher Stevens (ur. 18 kwietnia 1960 w Grass Valley, zm. 11 września 2012 w Bengazi) – amerykański prawnik i dyplomata, od maja do września 2012 ambasador Stanów Zjednoczonych w Libii. Zginął w czasie ataku partyzantów na konsulat USA w Bengazi, jako pierwszy od 33 lat (od śmierci Adolpha Dubsa) szef amerykańskiej misji dyplomatycznej zabity w czasie pełnienia obowiązków.

  Była bardzo aktywna w życiu publicznym, nierzadko wypowiadając się na tematy polityczne. Pełniła funkcje doradcze i reprezentacyjne – często przedstawiała stanowisko białego domu w mediach i kongresie. Było to wówczas bardzo nietypowe zajęcie dla pierwszej damy. Hillary Clinton jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych pierwszych dam w historii USA.

  Timor Wschodni (Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego) – państwo na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim, 450 km na północ od Australii. Do 1975 jako Timor Portugalski, w 1976 anektowany przez Indonezję, czego nigdy nie uznała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Od 1999 pod administracją ONZ. Pełna niepodległość od 20 maja 2002. Od zachodu graniczy z Indonezją.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  W 1993 roku prezydent mianował pierwszą damę przewodniczącą grupy zawodowej do spraw reformy służby zdrowia. Głównym założeniem reformy było zobowiązanie pracodawców do pokrycia składek ubezpieczenia zdrowotnego pracowników. Powszechnie przygotowywana ustawa była potocznie nazywana Hillarycare od imienia głównej reformatorki, głównie przez jej przeciwników. Nie udało się jednak do niej przekonać ani Izby Reprezentantów, ani Senatu, choć w obu izbach większość miała Partia Demokratyczna. 26 września 1993 przywódca większości w Senacie, George Mitchell, ogłosił, że reforma służby zdrowia nie będzie dyskutowana w kongresie do końca kadencji.

  Joseph Isadore Lieberman, znany jako Joe Lieberman (ur. 24 lutego 1942 w Stamford, Connecticut) – polityk amerykański, demokrata, senator ze stanu Connecticut (wybrany w 1988 i ponownie w 1994 i 2000). W wyborach prezydenckich roku 2000 był kandydatem na wiceprezydenta USA wystawionym przez Partię Demokratyczną. Był pierwszym Amerykaninem żydowskiego pochodzenia, wystawionym przez jedną z głównych partii jako kandydat na wiceprezydenta.Afera Watergate (ang. Watergate scandal lub po prostu Watergate) – nazwa skandalu politycznego i związanego z nim kryzysu konstytucyjnego, który dotknął Stany Zjednoczone w pierwszej połowie lat 70. W jego wyniku prezydent Richard Nixon został zmuszony do podania się do dymisji.

  W czasie kampanii do wyborów parlamentarnych w 1994 roku Partia Republikańska uczyniła plan reformy służby zdrowia Clinton jednym z głównych punktów odniesienia. Ostatecznie Republikanie zdobyli w tych wyborach większość i w Izbie Reprezentantów i Senacie. Wielu analityków uważa przeciwstawienie się reformie Clinton za jedną z głównych przyczyn zwycięstwa Republikanów, zwłaszcza wśród wyborców nieutożsamiających się z żadną partią. Przeciwnicy powszechności służby zdrowia często stosowali określenie Hillarycare także wobec podobnych planów reform w przyszłości.

  Vicente Fox Quesada (ur. 2 lipca 1942) – meksykański ekonomista i polityk, w latach 2000-2006 prezydent Meksyku z ramienia Partii Akcji Narodowej (Partido Acción Nacional – PAN).Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (ang. Chairman of the Joint Chiefs of Staff) – najwyższe stanowisko wojskowe w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Przewodniczący JCS jest jednocześnie doradcą prezydenta USA do spraw wojskowych.
  Hillary i Bill Clintonowie z córką na paradzie inauguracyjnej w 1997 roku

  Razem z senatorami Tedem Kennedym i Orrinem Hatchem przygotowała w 1997 roku reformę państwowych ubezpieczeń zdrowotnych dola dzieci, która miała zapewnić dzieciom państwowe wsparcie, jeśli ubezpieczenie rodzica nie pokrywa kosztów leczenia dziecka. Był to dziesięcioletni program, który udało się przegłosować w zdominowanym przez Republikanów kongresie. Z powodzeniem lobbowała na rzecz zwiększenia badań National Institutes of Health nad rakiem gruczołu krokowego i astmą dziecięcą, a także przygotowywała sprawozdania z raportów nad chorobą, która dotykała weteranów I wojny w Zatoce Perskiej, szerzej znanej jako Syndrom wojny w Zatoce Perskiej.

  Retroakcja (retroaktywność, działanie prawa wstecz) – pojęcie związane z paremią lex retro non agit wyrażającą zasadę zakazu nadawania normom prawnym mocy wstecznej.Kompetencja - pojęcie z zakresu prawa administracyjnego oznaczające uprawnienie, a zarazem obowiązek organu administracyjnego podejmowania określonych działań prawnych. Kompetencja najczęściej realizuje się w wydaniu pozytywnej lub odmownej decyzji administracyjnej, od której wydania organ administracyjny nie może się uchylić.

  Wraz z Prokuratorem Generalnym Janet Reno, Clinton utworzyła urząd do spraw przemocy wobec kobiet przy Departamencie Sprawiedliwości.

  Jest współtwórcą ustawy o bezpieczeństwie rodziny z 1997 roku, którą uważa za swoje największe osiągnięcie jako pierwszej damy, oraz ustawy z 1999 roku zwiększającej pomoc federalną dla wchodzących w wiek dorosły nastolatków z rodzin zastępczych.

  Jako pierwsza dama Clinton prowadziła wiele konferencji prasowych Białego Domu. Między innymi konferencję prasową z 23 października 1997 roku dotycząca opieki nad dziećmi, konferencję z 17 kwietnia 1997 roku dotyczącą wczesnej nauki i rozwoju dzieci oraz konferencję z 26 kwietnia 2000 roku dotyczącą dzieci i młodzieży.

  Jeffrey Katzenberg (ur. 21 grudnia, 1950 w Nowym Jorku) - amerykański producent filmowy i szef DreamWorks Animation. Był prezesem The Walt Disney Company. W 1994 wraz ze Stevenem Spielbergiem i Davidem Geffenem założył wytwórnię DreamWorks.Thelma Catherine Ryan Nixon (ur. 16 marca 1912 w Ely, zm. 22 czerwca 1993 w Park Ridge w stanie New Jersey) – w latach 1953-1961 druga, a od 1969 do 1974 pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, żona 37. prezydenta USA Richarda Nixona.

  Clinton często reprezentowała Biały Dom na misjach dyplomatycznych niejednokrotnie bez jej męża. Odwiedziła 79 krajów w tym czasie, bijąc tym samym należący do Pat Nixon rekord największej liczby odwiedzonych krajów przez pierwszą damę.

  Hillary Clinton wygłasza swoją słynną przemowę w Pekinie w 1995 roku.

  We wrześniu 1995 roku, przed konferencją pekińską, na Światowej Konferencji Kobiet wygłosiła znamienne przemówienie na temat łamania praw człowieka w Chińskiej Republice Ludowej i w pozostałych częściach świata. Wysłuchali jej delegaci z ponad 180 krajów. Clinton stwierdziła, że nieakceptowalne jest rozdzielanie kwestii praw kobiet i kwestii praw człowieka. Wypowiedziała wtedy słynne słowa:

  Ivanka Marie Trump (ur. 30 października 1981 w Nowym Jorku) – amerykańska modelka i przedsiębiorca, córka Donalda Trumpa i Ivany Trump.George Stanley McGovern (ur. 16 lipca 1922 w Avon, zm. 21 października 2012 w Sioux Falls) – amerykański polityk Partii Demokratycznej, kongresmen i senator ze stanu Dakota Południowa, kandydat w wyborach prezydenckich 1972. Pełnił funkcję globalnego ambasadora ONZ ds. światowego głodu.

  co w gazecie Rzeczpospolita zostało przetłumaczone jako:

  Pochodzący z tej wypowiedzi cytat Prawa kobiet to prawa człowieka stały się symboliczne dla ruchów na rzecz praw kobiet i były często cytowane przez wiele lat w przyszłości.

  W 2000 założyła Vital Voices Global Partnership – międzynarodową organizację pozarządową, której celem jest współpraca z liderkami politycznymi w zakresie równouprawnienia ekonomicznego i politycznego kobiet oraz praw człowieka. Obok Clinton fundatorkami Vital Voices były Madeleine Albright, Melanne Verveer, Theresa Loar, Donna McLarty, Alyse Nelson i Mary Daley Yerrick.

  Gospodarka – całokształt działalności gospodarczej prowadzonej w danym regionie (gospodarka regionalna), kraju (gospodarka narodowa) lub na całym świecie (gospodarka światowa). Działalność ta polega na wytwarzaniu dóbr i świadczeniu usług zgodnie z potrzebami ludności. Najprostszy podział gospodarki wyróżnia trzy sektory: usługi, przemysł, rolnictwo.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Afera Whitewater[]

  Sprawa działalności biznesowej Billa Clintona i Hillary Rodham w czasie gdy Clinton był gubernatorem wzbudzała kontrowersje od czasu opublikowania artykułu na ten temat w New York Times w 1992 roku.

  Sprawa dotyczyła domniemanych przestępstw finansowych Billa Clintona i Hillary Clinton związanych z Whitewater Development Corporation. Byli posądzani między innymi o zaciąganie nielegalnych pożyczek, niszczenie dokumentów i kumoterstwo. Spekulowano nawet o romansie Rodham z jej podejrzanym o zamieszanie w aferę współpracownikiem, Vincem Fosterem. Foster popełnił samobójstwo w 1993 roku.

  Melania Trump (ur. jako Melanija Knavs 26 kwietnia 1970 w Sevnicy, w późniejszych latach znana jako Melania Knauss) – słoweńsko-amerykańska modelka. Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych od 20 stycznia 2017, małżonka 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.Valdez - miasto w USA, na południowym wybrzeżu Alaski, ulokowane na wewnętrznym (północnym) brzegu Zatoki Księcia Williama. W 2000 populacja wynosiła 4036 osób. Znajduje się tu ważny port morski i terminal morski Ropociągu Trans-Alaska. Stąd jest transportowana cała ropa naftowa wydobywana na północy stanu w okolicach Prudhoe Bay.

  W styczniu 1996 r. Hillary wezwano na przesłuchanie. Stanęła przez śledczym sądem przysięgłych badającym sprawę Whitewater pod kierunkiem specjalnego prokuratora Kennetha Starra. Pierwsza Dama zeznawała przez cztery godziny. Nigdy jednak nie przedstawiono jej formalnych zarzutów.

  Hillary Clinton była jedyną pierwszą damą w historii Stanów Zjednoczonych, która otrzymała wezwanie sądowe.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).

  Afera Clinton-Lewinsky[]

  Konferencja prasowa, na której Bill Clinton zapewnia, że nie miał żadnych relacji seksualnych z Monicą Lewinsky (od 6:14).

  W 1998 związek Clintonów był przedmiotem wielu spekulacji kiedy śledztwo wykazało, że prezydent Bill Clinton miał romans z Monicą Lewinsky, stażystką w Białym Domu. 26 stycznia 1988 roku Bill Clinton zapewnił na konferencji prasowej, że nie miał żadnych relacji seksualnych ze stażystką. Wydarzenia związane z domniemaną wówczas zdradą małżeńską doprowadziły do impeachmentu Billa Clintona w Izbie Reprezentantów. Hillary Clinton broniła męża i nazywała doniesienia o zdradzie wielkim prawicowym spiskiem. Kiedy jej mąż przyznał się publicznie do zdrady, na długo przestała wypowiadać się publicznie.

  Mariah Carey (ur. 27 marca 1970 r. w Huntington na wyspie Long Island w stanie Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, producentka i autorka tekstów piosenek. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą 5 oktaw. Podczas koncertów jej głos osiąga najwyższe tony rejestru gwizdkowego.Przedsiębiorca – w polskim systemie prawa podmiot, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 43 k.c.; art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uważa się także za niego wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

  W sierpniu 1998 roku rzecznik prasowy Hillary Clinton, Marsha Berry, ogłosiła, że pierwszej damie ciężko jest znieść doniesienia o zdradzie, ale nadal kocha swojego męża i córkę. Wierzy, że jej małżeństwo przetrwa i potrzebuje tylko więcej czasu z rodziną.

  Jednak z późniejszych doniesień personelu Białego Domu i samej Hillary Clinton wynika, że w rzeczywistości zauważalne było wyraźne napięcie pomiędzy prezydentem, a pierwszą damą. Rzadziej ze sobą rozmawiali, rzadziej pokazywali się razem, a nawet rozważali rozwód. Ostatecznie jednak zdecydowali się na terapię małżeńską. Niektórzy byli pracownicy Białego Domu twierdzili, że Hillary Clinton wiedziała o zdradzie od bardzo dawna i bardziej poruszyło ją upublicznienie afery.

  Family Entertainment Protection Act (FEPA) - ustawa Stanów Zjednoczonych zaproponowana 29 listopada 2005 przez senator Hillary Clinton i wspierana przez Joe Liebermana, Tima Johnsona i Evana Bayha. Ustawa ma na celu wymuszenie przestrzegania ocen systemu Entertainment Software Rating Board (ESRB) w celu ochrony dzieci przed niewłaściwymi treściami.Eugene Joseph McCarthy (ur. 29 marca 1916 w Watkins, Minnesota, zm. 10 grudnia 2005 w Waszyngtonie), polityk amerykański, działacz Partii Demokratycznej, deputowany do Izby Reprezentantów, senator, kandydat w prawyborach Partii Demokratycznej i niezależny kandydat w wyborach prezydenckich.

  Wybory do senatu w 2000 roku[]

  W październiku 1998 roku pełniący swój urząd przez 34 lata senator Pat Moynihan ogłosił, że przechodzi na emeryturę. Wielu wpływowych działaczy Partii Demokratycznej nalegało aby to Hillary Clinton zajęła jego miejsce i wystartowała w wyborach do Senatu w okręgu nowojorskim. Clinton zgodziła się i razem z mężem kupiła dom w Chappaqua w stanie Nowy Jork we wrześniu 1999 roku. To był pierwszy raz w historii kiedy pierwsza dama Stanów Zjednoczonych kandydowała na jakikolwiek urząd. Jej głównym przeciwnikiem by Rick Lazio, reprezentant Nowego Jorku w Izbie Reprezentantów.

  Makbet (ang. Macbeth) – tragedia Williama Shakespeare’a napisana około roku 1606, należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich, jest również najkrótszą tragedią jego autorstwa.Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.

  Krytyka Hillary Clinton w czasie kampanii wyborczej skupiała się głównie na zarzucaniu jej wypromowania siebie na sukcesie męża i braku jakichkolwiek wcześniejszych powiązań z Nowym Jorkiem.

  Clinton obiecała skupić się na poprawie sytuacji gospodarczej stanu i przyczynieniu się do powstania 200 tysięcy miejsc pracy. Jej plan przewidywał ulgi podatkowe za tworzenie nowych miejsc pracy i wspieranie różnych inwestycji biznesowych z naciskiem na nowe technologie. Nawoływała do obniżenia podatku od czesnych i długoterminowej opieki zdrowotnej.

  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.Segregacja rasowa (oddzielenie) – rodzaj sformalizowanej, zinstytucjonalizowanej dyskryminacji opartej na kryterium rasy, której cechą charakterystyczną jest oddzielenie jednej rasy od drugiej. Separacja może mieć charakter geograficzny, ale zazwyczaj była stosowana poprzez świadczenie usług za pomocą oddzielnych instytucji, jak szkoły czy transport publiczny.

  Clinton wygrała wybory powszechne 7 października 2000 roku. Zagłosowało na nią 55% wyborców. Została tym samymi pierwszą kobietą senatorem ze stanu Nowy Jork.

  Senator Stanów Zjednoczonych[]

  Hillary Clinton zostaje zaprzysiężona na senatora 3 stycznia 2001 roku w obecności wiceprezydenta Ala Gore’a, swojego męża Billa Clintona i swojej córki Chelsei Clinton.

  Hillary Clinton została zaprzysiężona 3 stycznia 2001 roku i tym samym stała się pierwszą i do dziś jedyną pierwszą damą, która została wybrana na jakikolwiek urząd publiczny. W tym samym miesiącu, 20 stycznia 2001 roku skończyła się druga i ostatnia kadencja prezydenta Billa Clintona, a tym samym Hillary Clinton przestała być pierwszą damą.

  David Howell Petraeus (ur. 7 listopada 1952 w Cornwall-on-Hudson w stanie Nowy Jork) – amerykański wojskowy, generał US Army, naczelny dowódca sił koalicyjnych w Iraku (MNF-I) od 26 stycznia 2007 do 16 września 2008. Prezydent Barack Obama 23 czerwca 2010 mianował go dowódcą wojsk amerykańskich w Afganistanie w miejsce zdymisjonowanego gen. Stanleya McChrystala.Restart lub reset - zakończenie pracy dowolnego urządzenia elektronicznego lub cyfrowego w celu załadowania od nowa systemu operacyjnego, sterowników lub innego oprogramowania.

  Należała do sześciu komisji:

 • Komisja senacka ds. budżetu (2001–2002)
 • Komisja senacka ds. sił zbrojnych(2003–2009)
 • Komisja senacka ds. środowiska i robót publicznych (2001–2009)
 • Komisja senacka ds. zdrowia, edukacji, pracy i pensji (2001–2009)
 • Senacka komisja specjalna ds. starzenia się (2001–2009)
 • Komisja ds. bezpieczeństwa i kooperacji europejskiej (2001–2009)
 • Po serii zamachów z 11 września 2001 roku Clinton we współpracy z senatorem Charlesem Schumerem zorganizowała zbiórkę pieniędzy na działania naprawcze w Nowym Jorku. Udało im się zebrać 21 miliardów dolarów na ponowne zagospodarowanie obszarów, gdzie wcześniej znajdowało się World Trade Center.

  Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Secretary of the Treasury) – członek Gabinetu Stanów Zjednoczonych stojący na czele Departamentu Skarbu. W gestii sekretarza skarbu są wszystkie sprawy związane z finansami i podatkami państwa. Pełni on funkcję analogiczną do ministra finansów w innych krajach. Sekretarz skarbu jest piątym w linii sukcesji prezydenckiej Stanów Zjednoczonych.World Trade Center (WTC, pol. Centrum Handlu Światowego) – kompleks siedmiu budynków w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku. Został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta japońskiego pochodzenia Minoru Yamasakiego i Antoniego Brittiochi. Budowa rozpoczęła się 5 sierpnia 1966 r., oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973 r. Centrum Handlu Światowego zatrudniało około 25 000 osób. 11 września 2001 r. zostało zniszczone w wyniku zamachu terrorystycznego, o którego przygotowanie podejrzewa się Al-Kaidę. Wobec braku niepodważalnych dowodów obciążających tę organizację i szeregu wskazywanych nieścisłości sprawstwo Al-Kaidy bywa podawane w wątpliwość. W skład zniszczonego kompleksu wchodziło siedem biurowców, m.in.: Bliźniacze Wieże (ang. Twin Towers).

  W październiku 2001 roku poparła USA Patriot Act. Później, w 2005 roku zagłosowała za przedłużeniem ważności tej ustawy. Wyrażała niepokój związany z tym, że może on umożliwić rządowi naruszanie wolności osobistej obywateli, ale stwierdziła, że bezpieczeństwo było w tamtym okresie ważniejsze.

  Oficjalna fotografia portretowa ze stron Senatu USA, z 2005 roku.

  Była zwolenniczką interwencji militarnej Stanów Zjednoczonych w Afganistanie. Jej zdaniem była to szansa na walkę z terroryzmem i łamaniem praw człowieka w Afganistanie. Szczególnie dostrzegała w tym szansę na poprawę życia afgańskich kobiet, które jej zdaniem pod rządami Talibów cierpiały najbardziej. W październiku 2002 roku zagłosowała także za interwencją militarną w Iraku, co jednak w przyszłości nazywała błędem wynikającym z dezinformacji szerzonej przez gabinet Georga W. Busha. W czasie wojny osobiście odwiedzała amerykańskie obozy w Iraku i Afganistanie. Po odwiedzeniu Iraku w lutym 2005 roku oceniła tamtejszą sytuację jako dobrą – powstanie przeciwko władzy upadło, demokratyczne wybory zostały przeprowadzone bez zakłóceń, a wiele części kraju funkcjonuje dobrze. Po odwiedzeniu Afganistanu w lipcu 2005 roku zauważyła, że Stany Zjednoczone poniosły ogromne straty i wniosła o poszerzenie amerykańskiego kontyngentu o 80 tysięcy żołnierzy. W listopadzie 2005 roku przyznała, że choć błędem z jej strony było poparcie interwencji w Iraku, błędem byłoby też wycofanie się w najbliższym okresie.

  Nicola Sturgeon (ur. 19 lipca 1970 w Irvine) – szkocki polityk, a obecnie zastępca pierwszego ministra i szefa Szkockiej Partii Narodowej Alexa Salmonda. Szkocka minister pomocy lekarskiej. Deputowana z okręgu Glasgow Govan. Katoliczka. Jej życiowym partnerem jest Peter Murrell, również polityk Szkockiej Partii Narodowej.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Zagłosowała przeciwko dwóm ustawom Georga Busha, które obniżały podatki (EGTRRA i JGTRRA), przeciwko nominacji Johna G. Robertsa na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego i przeciwko nominacji Samuela Alito do Sądu Najwyższego.

  W 2005 roku wezwała Federalną Komisję Handlu do zbadania sprawy ukrytych scen seksu w grze Grand Theft Auto: San Andreas. Razem z Joe Liebermanm i Evanem Bayhem przygotowała Family Entertainment Protection Act. Ustawa miała wymuszać przestrzeganie ocen systemu Entertainment Software Rating Board w celu ochrony dzieci przed niewłaściwymi treściami, ale nigdy nie weszła w życie. Została skierowana do senackiej komisji ds. handlu, nauki i transportu, a potem jej ważność wniosku wygasła wraz z kadencją Senatu.

  National Institutes of Health, NIH (ang. Narodowe Instytuty Zdrowia) – część Ministerstwa Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych (United States Department of Health and Human Services), najważniejsza instytucja rządowa w Stanach Zjednoczonych zajmująca się badaniami biomedycznymi i związanymi ze zdrowiem.Lafarge – francuska firma produkująca materiały budowlane, w tym cementu, betonu oraz kruszyw. Zatrudnia ponad 65 tys. pracowników w 64 krajach. W 2012 roku Grupa Lafarge odnotowała sprzedaż na poziomie 15,8 mld euro. 

  W 2004 i 2005 roku zagłosowała przeciwko ustawie Federal Marriage Amendment, która definiowała małżeństwo jako związek pomiędzy kobietą, a mężczyzną.

  W 2006 roku Hillary Clinton ubiegała się o drugą kadencję i wygrała wybory 7 listopada 2006 roku, uzyskując 67% głosów w wyborach powszechnych i wygrywając w 58/62 jednostkach administracyjnych Nowego Jorku. Jej głównym kontrkandydatem był Republikanin John Spencer, były burmistrz Yonkers.

  W II kadencji stosunek Hillary Clinton do obecności wojsk Amerykańskich w Iraku zmienił się. Uważała, że to najwyższy czas żeby się wycofać. W 2007 roku zagłosowała przeciwko wnioskowi prezydenta aby zwiększyć kontyngent w Iraku. Zagłosowała też za wycofaniem wojsk z Iraku, ale prezydent Bush zawetował tę ustawę.

  Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of Justice) – jeden z departamentów Gabinetu Stanów Zjednoczonych. Na jego czele stoi prokurator generalny Stanów Zjednoczonych. Zadaniem departamentu sprawiedliwości jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przestrzegania prawa w Stanach Zjednoczonych.Talk-show – gatunek programu telewizyjnego, widowisko publicystyczne, w którym prowadzący (z reguły – jeden, choć bywają widowiska z dwoma prowadzącymi) rozmawia w studiu z uczestnikami na ustalony temat (talk-show monotematyczny), bądź na dowolne tematy (ogólny).

  Kampania prezydencka w 2008 roku[]

  Hillary Clinton przemawia 3 lutego 2008 roku w Minneapolis w ramach swojej kampanii prezydenckiej.

  20 stycznia 2007 roku Hillary Clinton zapowiadała swoją kandydaturę o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2008 roku. Do lutego 2008 roku prowadziła we wszystkich sondażach. Później prowadzenie przejął jej główny rywal i senator ze stanu Illinois, Barack Obama. Jednak to Clinton zebrała więcej datków na kampanię wyborczą.

  Bernand „Bernie” Sanders (ur. 8 września 1941) – amerykański polityk. W latach 1991-2007 reprezentował stan Vermont w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych jako niezależny członek tej izby Kongresu, choć był stowarzyszony z delegatami Partii Demokratycznej. Jest też jednym z nielicznych w historii USA osób, które zostały wybrane na urząd federalny i deklarują się otwarcie jako socjaliści.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Clinton opierała swoją kampanię na zapewnianiu o swoim doświadczeniu, natomiast głównym hasłem wyborczym Obamy była zmiana. Przeciwnicy Clinton często wypominali jej poparcie dla interwencji militarnej w Iraku, której Obama sprzeciwiał się od samego początku.

  Obamie udało się uzyskać poparcie senatora Teda Kennediego, o które Clinton zabiegała od dłuższego czasu. Clinton poparli między innymi Walter Mondale (były wiceprezydent w gabinecie Jimmiego Cartera) i Hugh Shelton (były przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów).

  Zaręczyny – obopólne wyrażenie woli bycia razem w małżeństwie, zakomunikowane członkom rodzin obojga oraz szerszemu kręgowi zainteresowanych osób.Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa Stanów Zjednoczonych, na mocy artykułu II Konstytucji sprawuje władzę wykonawczą kraju, jest naczelnym dowódcą sil zbrojnych, może też żądać pisemnych opinii od kierujących wszystkimi departamentami rządowymi w zakresie podległych im spraw. Prezydentowi przysługuje tez prawo darowania bądź zawieszania kar, za wszystkie przestępstwa przeciw Stanom Zjednoczonym, z wyjątkiem kar wynikłych z nadużyć popełnionych w trakcie sprawowania urzędów. W porozumieniu z Senatem i za zgodą 2/3 obecnych na posiedzeniu Senatorów, ma prawo zawierania umów międzynarodowych, powoływania za zgoda Senatu ambasadorów, konsulów, sędziów Sadu Najwyższego i ministrów pełnomocnych oraz wszystkich urzędników federalnych, których sposób powoływania nie został inaczej ustanowiony konstytucją bądź ustawami.

  Hillary Clinton wygrała wybory powszechne, uzyskując najwięcej, 48,04%, wszystkich głosów. Jej główny rywal Barack Obama uzyskał 47.31% głosów. Jednak Obama wygrał w 33 stanach, a Clinton w 23. Tym samym Obama uzyskał więcej głosów delegatów i to on został nominowanym Partii Demokratycznej.

  7 czerwca 2008 roku Hillary Clinton wycofała się z kampanii wyborczej i udzieliła swojego poparcia Brackowi Obamie, który ostatecznie wygrał prawybory i wybory prezydenckie.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy (ang. cerebro-vascular accident, CVA), dawniej także apopleksja (gr. stgr. ἀποπληξία - paraliż; łac. apoplexia cerebri, insultus cerebri) – zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.

  Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych[]

  Hillary Clinton zostaje zaprzysiężona na sekretarza stanu w obecności sędzi Kathryn Oberly i swojego męża Billa Clintona, który trzyma dla niej Biblię.

  W grudniu 2008 roku zostało zapowiedziane, że Hillary Clinton obejmie urząd sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych. Urząd objęła 21 stycznia 2009 roku, tym samym rezygnując z funkcji senatora.

  Analfabetyzm (gr. αναλφαβετος nieznający liter) – w rozumieniu potocznym, brak umiejętności pisania i czytania oraz wykonywania czterech podstawowych działań matematycznych u osób dorosłych, tj. według kryteriów UNESCO – powyżej 15. roku życia. Osoby nie posiadające takiej umiejętności nazywane są "analfabetami". Procesem zmniejszającym analfabetyzm jest alfabetyzacja.Federalna Komisja Handlu (ang. Federal Trade Commission, FTC) powołana została w 1914 poprzez Federal Trade Commission Act, jako niezależna agencja rządu Stanów Zjednoczonych. Ustawowym zadaniem FTC jest ochrona konsumentów przez przeciwdziałanie niekonkurencyjnym działaniom organizacji trustowych.

  Clinton zwiększyła wykorzystywanie mediów społecznościowych w departamencie stanu, informując społeczeństwo o bieżących sprawach za pośrednictwem Facebooka i Twittera.

  Odwiedziła 112 krajów w trakcie pełnienia urzędu, najwięcej spośród wszystkich sekretarzy stanu. Podróżowała do wcześniej rzadko odwiedzanych przez sekretarzy krajów, takich jak Togo i Timor Wschodni. Jej zdaniem w epoce wirtualnej osobiste wizyty były ważniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej.

  Sekretarz stanu Hillary Clinton i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przyciskają symboliczny guzik restartu na znak ocieplenia stosunków między Stanami Zjednoczonymi, a Rosją.

  Tuż po przejęciu urzędu Clinton wykonała wiele telefonów do zagranicznych przywódców, informując ich o zmianie polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, która jej zdaniem wymagała naprawy. Razem z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem na znak chęci odbudowy relacji między oboma krajami, wcisnęli symboliczny guzik restartu. Nowa polityka wobec Rosji była powszechnie nazywana Rosyjskim Resetem. Z obserwacji New York Times wynika, że relacje były lepsze za prezydentury Dmitrija Miedwiediewa w Rosji, ale gorszyły się gdy do władzy powrócił Władimir Putin.

  Jimmy Carter, właściwie James Earl Carter, junior (ur. 1 października 1924 w Plains) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, 39. Prezydent USA w latach 1977 do 1981, a także międzynarodowy działacz humanitarny i na rzecz praw człowieka, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2002, baptysta, Człowiek Roku 1976 według magazynu „Time” oraz autor wielu książek.William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych..

  W 2009 roku prowadziła mediacje pomiędzy Turcją i Armenią, które miały podpisać pakt o otwartych granicach. Będąc w Zurychu rozwiązała na odległość powstały w ostatniej chwili spór, który prawie zakończył negocjacje niepowodzeniem.

  Sprzeciwiała się irańskiemu programowi nuklearnemu i w związku z tym namawiała inne kraje do izolacji Iranu i nakładanie na niego sankcji. W tym samym czasie prowadziła negocjacje z Iranem, których zwieńczeniem było porozumienie nuklearne w 2015 roku, 2 lata po złożeniu przez Clinton urzędu.

  W kwietniu 2011 roku znajdowała się w najbliższym kręgu doradców prezydenta wtajemniczonych w działania Stanów Zjednoczonych mające na celu pochwycenie przywódcę terrorystów Osamę bin Ladena. Clinton zalecała nieskrępowane działania, twierdząc że powstrzymanie przywódcy terrorystów jest ważniejsze, niż ryzyko pogorszenia relacji z Pakistanem.

  Nowe technologie (ang. High-tech) to potoczne, często używane w mediach określenie na zaawansowane rozwiązania techniczne i zastosowania najnowszych odkryć naukowych w praktyce: gdzie "nowe" oznacza, że nie były stosowane w ostatnim pięcioleciu.Walter Frederick „Fritz” Mondale (ur. 5 stycznia 1928) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, senator, 42. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i kandydat tej partii w wyborach prezydenckich 1984.

  W początkowej fazie wojny domowej w Syrii Clinton i Obama nakłaniali prezydenta Syrii Baszszara al-Asada do zaprowadzenia demokratycznych reform. W późniejszym okresie namawiali go do ustąpienia. Clinton i dyrektor CIA David Petraeus przygotowali plan umocnienia syryjskiej opozycji poprzez uzbrajanie i trening wcześniej zweryfikowanych grup syryjskich rebeliantów. Jej propozycja została odrzucona przez Biały Dom z powodu niechęci angażowania się w konflikt i z obawy, że wśród rebeliantów mogą ukrywać się ekstremiści, którzy zaczną atakować inne cele.

  DreamWorks (inne nazwy to DreamWorks L.L.C., DreamWorks SKG, DreamWorks Pictures) – amerykańska wytwórnia filmowa, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych.Little Rock – stolica i jednocześnie największe miasto amerykańskiego stanu Arkansas, za sprawą populacji liczącej 193 524 mieszkańców (2010). Siedziba hrabstwa Pulaski, a także centrum obszaru metropolitalnego Little Rock-North Little Rock-Conway, zamieszkiwanego przez 709 901 osób (2011).

  15 grudnia asystenci Clinton poinformowali, że sekretarz stanu odwołała podróż zagraniczną z powodu grypy żołądkowej, którą zaraziła się w czasie podróży do Europy. Na kilka dni trafiła do szpitala po tym jak zemdlała z powodu odwodnienia i w efekcie doznała wstrząśnienia mózgu. Później, w szpitalu zdiagnozowano u niej zakrzepicę.

  George Herbert Walker Bush (ur. 12 czerwca 1924 w Milton) – amerykański polityk, republikanin, przedsiębiorca naftowy. W latach 1989-1993 41. prezydent Stanów Zjednoczonych, w latach 1981-1989 43. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, ojciec 43. prezydenta George’a W. Busha.Melinda Ann Gates z d. French (ur. 15 sierpnia 1964 w Dallas) - amerykańska bizneswoman i filantropka, żona Billa Gatesa.

  Clinton już w marcu 2012 roku poinformowała, że ustąpi ze stanowiska sekretarza stanu po zakończeniu pierwszej kadencji prezydenta Baracka Obamy niezależnie od wyników kolejnych wyborów prezydenckich. Złożyła urząd 1 lutego 2013 roku. Na stanowisku sekretarza stanu zastąpił ją demokrata John Kerry.

  Reakcja na zamach w Bengazi[]

  Hillary Clinton zeznaje w sprawie zamachu w Bengazi 22 października 2015 przed komisją kongresową komisją kongresową ds. zagranicznych.

  11 września 2012 ambasada USA przy Libii w Bengazi została zaatakowana. Zginął ambasador J. Christopher Stevens i trzech pracowników ambasady. Doniesienia i wyjaśnienia pracowników dyplomacji po atakach były różne i czasem sprzeczne ze sobą. 15 października Clinton wzięła na siebie odpowiedzialność za błędy w zabezpieczeniu ambasady i przyznała, że sprzeczne doniesienia były spowodowane mgłą wojny i ogólnym zamieszaniem po atakach.

  19 grudnia 2012 Thomas R. Pickering i Michael Mullen przygotowali raport, który był krytyczny wobec Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych. Skrytykowane zostały między innymi ignorowanie próśb o zwiększenie liczby pracowników ochrony, ulepszenie mechanizmów zabezpieczających i niedostosowanie procedur bezpieczeństwa do zmieniających się warunków w Libii. Clinton zaakceptowała wnioski z raportu i zapowiedziała wdrożenie jego zaleceń. Podjęła decyzję o zwolnieniu czterech urzędników Departamentu Stanu i podległych im pracowników.

  Clinton stanęła przed komisją kongresową ds. zagranicznych 23 stycznia 2013 roku i 22 października 2015 roku. Ponownie wzięła na siebie odpowiedzialność za to co stało się w Bengazi, ale broniła się, mówiąc że nie brała bezpośredniego udziału w dyskusji na temat bezpieczeństwa konsulatu. Dodała, że nie docierały do niej wnioski o podwyższenie bezpieczeństwa ambasady, bo takimi wnioskami zajmują się eksperci ds. bezpieczeństwa w Departamencie Stanu, a nie sekretarz stanu. Zapewniła też, że po ataku w Bengazi podjęła natychmiastowe działania, by wzmocnić ochronę amerykańskich placówek.

  Kontrowersje związane z e-mailami[]

  W marcu 2015 roku inspektor generalny Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych ujawnił, że Hillary Clinton używała prywatnych kont email do przechowywania poufnych informacji. Krytycy Clinton zarzucali jej niedbalstwo i łamanie protokołów oraz procedur dyplomatycznych.

  The New York Times informowało, że około 2100 maili znajdujących się na prywatnej poczcie elektronicznej Clinton zostały uznane na mocy wstecznej jako poufne. Żaden z nich nie był oficjalnie poufny w momencie wysłania. 65 maili otrzymało status tajny, a 20 ściśle tajny, reszta miała status poufny.

  Inspektor generalny Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych złożył do kongresu pismo, w którym stwierdził, że choć żaden mail nie był poufny w chwili wysłania to jednak niektóre zawierały informacje niejawne. 15 lipca 2015 roku zeznał, że przynajmniej jedna wiadomość była poufna w chwili wysłania i nigdy nie powinna się znaleźć na nierządowym serwerze.

  Hillary Clinton twierdziła, że żadna z informacji znajdujących się na jej prywatnej poczcie nie była poufna. 2 lipca 2016 roku została przesłuchana przez FBI

  Fundacja Clintonów[]

  Sekretarz obrony Leon Panetta wręcza Hillary Clinton Medal Departamentu Obrony za Wybitną Służbę Publiczną.

  Po zakończeniu sprawowania urzędu sekretarza stanu 1 lutego 2016 roku, Hillary Clinton po raz pierwszy od 30 lat stała się osobą prywatną. Ona i jej córka Chelsea Clinton przyłączyli się do zarządu fundacji męża Hillary, Billa Clintona. Nazywająca się do tej pory fundacja William J. Clinton Foundation zmieniła nazwę na Bill, Hillary & Chelsea Clinton Foundation. Hillary Clinton skupiła się na wczesnym rozwoju dzieci i zachęcaniu młodych dziewczyn do zdobywania średniego wykształcenia na całym świecie. W akcji brała udział Julia Gillard, była premier Austalii.

  Clinton prowadziła także projekt No Ceilings: The Full Participation Project we współpracy z fundacją Billa Gatesa i Melindy Gates, Bill & Melinda Gates Foundation. W ramach projektu zbierała informacje na temat postępów dokonanych w emancypacji kobiet na świecie od czasu konferencji pekińskiej. Postępy oceniła pozytywnie i napisała w raporcie, że nigdy w historii nie było lepszego okresu aby urodzić się kobietą.

  13 lutego 2013 roku Clinton otrzymała Medal Departamentu Obrony za Wybitną Służbę Publiczną - najwyższe odznaczenie Pentagonu.

  Fundacja znowu zaczęła przyjmować datki z innych krajów, czego nie robiła w okresie kiedy Hillary Clinton była sekretarzem stanu. W kwietniu 2015 roku Clinton zrezygnowała z dalszego kierowania fundacją z powodu chęci wystartowania w wyborach prezydenckich. Jednocześnie fundacja ogłosiła, że będzie przyjmować nowe zagraniczne datki tylko od sześciu kolejnych krajów.

  Kampania prezydencka w 2016 roku[]

  Hillary Clinton przemawia w Filadelfii w ramach kampanii prezydenckiej 20 kwietnia 2016 roku.

  12 kwietniu 2015 Hillary Clinton wyraziła chęć kandydowania w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Jednak jej kampania zaczęła się jeszcze wcześniej dzięki niezależnym akcjom takim jak Ready for Hillary i Priorities USA Action. W swojej kampanii skupiła się na potrzebach klasy średniej. Zapowiedziała wysiłki na rzecz zwiększenia dochodów klasy średniej, wprowadzenia powszechnej edukacji przedszkolnej, obniżenie podatków od czesnego i udoskonalenie Patient Protection and Affordable Care Act.

  Od lipca 2013 roku do sierpnia 2015 większość Sondaży wskazywało, że w prawyborach Partii Demokratycznej ponad 50% wyborców było gotowych zagłosować na Hillary Clinton. W późniejszym okresie jej poparcie wahało się od około 40% do około 55%, ale nadal miała przewagę. Jej największym i jedynym kontrkandydatem, który występował na listach wyborczych we wszystkich stanach i nie wycofał się przed pierwszym głosowaniem, był Bernie Sanderssenator, były burmistrz Vermont i zadeklarowany socjalista.

  Clinton od początku miała przytłaczającą przewagę w sondażach i w liczbie superdelegatów deklarujących poparcie dla niej. Ostatecznie uzyskała także poparcie 55,20% wyborców w wyborach powszechnych i poparcie 46,29% delegatów (na Berniego Sandersa głos oddało 38.76% delegatów, reszta oddała głos niewiążący). 26 lipca 2016 roku na konwencji krajowej Partii Demokratycznej w Filadelfii Hillary Clinton została oficjalnie nominowana jako kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Bernie Sanders także ją poparł i pod koniec głosowania poprosił prowadzącą obrady o zwieszenie reguł wyboru kandydata i nominowanie Hillary Clinton przez aklamację.

  Logo kampanii wyborczej Hillary Clinton w 2016 roku

  27 lipca 2016 roku konwencja krajowa wyznaczyła Tima Kaine’a na kandydata na stanowisko wiceprezydenta. Tim Kine jest senatorem i byłym gubernatorem stanu Wirginia.

  Głównym przeciwnikiem Hillary Clinton jest kandydat i członek Partii Republikańskiej Donald Trumpmiliarder i przedsiębiorca, który nigdy wcześniej nie pełnił żadnego stanowiska publicznego. W przeszłości Donald Trump należał do różnych partii politycznych, w tym do Partii Demokratycznej przed 1987 i w latach 2001–2009 oraz do Partii Republikańskiej w latach 1987–1999, 2009-2011 i od 2012.

  Hillary Clinton zarzucała Trumpowi brak odpowiednich kompetencji, by być prezydentem USA. Jej zdaniem brakuje mu stabilności, siły i mądrości. Nazwała go zagrożeniem dla kraju, demokracji i gospodarki. Z kolei Trump określił Hillary Clinton mianem marionetki w rękach elit i wielkiego biznesu. Oskarżył ją o upokorzenie Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Powiedział też, że jej spuścizna to śmierć, zniszczenie, terroryzm i słabość.

  Publiczne poparcie[]

  Hillary Clinton jest generalnie popierana przez Partię Demokratyczną. Wielu jej członków popierało ją publicznie, między innymi urzędujący prezydent Barack Obama i urzędujący wiceprezydent Joe Biden. Oprócz tego co najmniej 28 członków Partii Republikańskiej otwarcie wyraziło poparcie dla Hillary Clinton. Wśród nich są między innymi:

 • Richard Armitage - były zastępca sekretarza stanu USA w gabinecie Georga W. Busha oraz doradca prezydentów Ronalda Reagana i George'a H.W. Busha
 • Arne Carlson - były gubernator Minessoty
 • Doug Elmets - były rzecznik prezydenta Ronalda Reagana
 • Charles Fried - były państwowy radca prawny USA z nominacji prezydenta Ronalda Reagana
 • Richard Hanna - członek Izby Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej
 • Robert Kagan - były pracownik Departamentu Stanu w gabinecie Ronalda Reagana i doradca w kampanii prezydenckiej Johna McCaina i Mitta Romney'a.
 • Henry Paulson - były sekretarz skarbu w gabinecie Georga W. Busha
 • Larry Lee Pressler - były członek Izby Reprezentantów i wieloletni senator z Dakoty Południowej.
 • Wśród przywódców zagranicznych faworyzujących Hillary Clinton w wyborach prezydenckich znaleźli się:

 • François Hollande, prezydent Francji
 • Stefan Löfven, premier Szwecji
 • Matteo Renzi, premier Włoch
 • Nicola Sturgeon, premier Szkocji
 • Manuel Valls, premier Francji
 • Wśród byłych przywódców zagranicznych faworyzujących Hillary Clinton w wyborach prezydenckich znaleźli się:

 • Silvio Berlusconi, premier Włoch w latach 1994–1995, 2001–2006 i 2008–2011
 • Tony Blair, premier Wielkiej Brytanii w latach 1997–2007
 • Vicente Fox, prezydent Meksyku w latach 2000–2006
 • Nicolas Sarkozy, prezydent Francji w latach 2007–2012
 • Wśród biznesmenów popierających Hillary Clinton znaleźli się:

 • Warren Buffett - dyrektor generalny Berkshire Hathaway
 • Tim Cook - dyrektor generalny Apple Inc.
 • Richard Garriott - producent gier komputerowych, twórca serii gier Ultima
 • David Karp - założyciel Tumblr
 • Jeffrey Katzenberg - dyrektor generalny DreamWorks
 • Chuck Robbins - dyrektor generalny Cisco Systems i członek Partii Republikańskie
 • Meg Whitman - dyrektor generalny Hewlett-Packard i kandydat Partii Republikańskiej w wyborach na gubernatora Kalifornii w 2011 roku.
 • Susan Wojcicki - dyrektor generalny YouTube
 • Wśród pisarzy i filmowców popierających Hillary Clinton znaleźli się:

 • J.J. Abrams
 • James Cameron
 • Stephen King
 • George Lucas
 • Robert Rodriguez
 • Steven Spielberg
 • Wśród muzyków popierających Hillary Clinton znaleźli się:

 • 2 Chainz
 • 50 Cent
 • Christina Aguilera
 • Mariah Carey
 • Lady Gaga
 • Sia
 • Snoop Dogg
 • Relacje z Donaldem Trumpem[]

  Kontrowersje budzi fakt, że przed wyborami Clinton i jej główny rywal Donald Trump stwarzali wrażenie dobrych relacji między sobą. Szczerość ich rywalizacji została poddana w wątpliwość między innymi w magazynie Commentary, w programie Today na NBC i w radiu NPR. Bloomberg zasugerowało nawet, że Trump może chcieć pomóc Clinton. Obecnie Hillary Clinton i Donald Trump konkurują ze sobą w wyborach prezydenckich. Wzajemnie podważają swoje kompetencje i przyrównują kandydaturę swojego przeciwnika do niebezpieczeństwa.

  W marcu 2012, kiedy Clinton ogłosiła rezygnację ze stanowiska sekretarza stanu w kolejnym roku, Donald Trump udzielił wywiadu dla Grety Van Susteren w Fox News Channel, gdzie pozytywnie ocenił działalność Clinton podkreślając jej pracowitość. Przyznał też, że osobiście zna ją i jej męża od wielu lat i bardzo ich lubi. Kiedy jednak w 2015 roku Trump prowadził już swoją kampanię wyborczą, nazwał Hillary Clinton najgorszym sekretarzem stanu w historii. Donald Trump komentował również wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku na swoim blogu. Stwierdził wówczas, że zna Clintonów osobiście i jego zdaniem Bill był świetnym prezydentem, a Hillary to mądra osoba i byłaby świetnym prezydentem lub wiceprezydentem. Przyznał też, że zna Hillary osobiście. Clintonowie byli gośćmi Donalda Trumpa na jego ślubie z Meliną Knavas w Mar-a-Lago i wspólnie pozowali do zdjęć, na których się uśmiechali i obejmowali.

  W przeszłości Donald Trump był także donatorem fundacji Clintonów. W sumie przekazał ponad 100 tys dolarów, a jego córka Ivanka ponad 5 tys dolarów.

  Sama Hillary Clinton twierdzi, że choć faktycznie znała osobiście Trumpa, to nigdy się z nim nie przyjaźniła. Za to córka Clinton Chelsea deklaruje przyjaźń z córką Trumpa Ivanką.

  Nagrane wypowiedzi Trumpa, w których komplementuje Hillary Clinton zostały wykorzystane w spotach wyborczych Teda Cruza (rywala Trumpa w prawyborach Republikanów), a także samej Hillary Clinton.

  Wyciek maili Komitetu Krajowego Demokratów[]

  W lipcu 2016 roku WikiLeaks ujawniła 20 tysięcy e-maili Komitetu Krajowego Partii Demokratycznej, z których wynikało, że w czasie prawyborów kluczowi członkowie komitetu potajemnie wspierali kandydaturę Hillary Clinton. Dyskutowali między innymi o tym jak niekorzystnie przedstawić Sandersa w mediach i wyeksponować fakt, że jest ateistą (choć sam Sanders twierdzi, że wierzy w Boga). Ujawnienie tych informacji doprowadziło do rezygnacji Debbie Wasserman Shultz ze stanowiska przewodniczącej komitetu krajowego partii.

  Hillary Clinton oskarżyła rząd Rosji o zaaranżowanie ujawnienia maili, żeby wesprzeć kampanię prezydencką Donalda Trumpa. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama potwierdził możliwość potajemnego zaangażowania Rosji w wybory prezydenckie.

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zaprzeczył jakoby Rosja miała cokolwiek wspólnego z wyciekiem maili.

  Życie prywatne[]

  Hillary Clinton z rodziną w 1993 roku. Od lewej: pierwsza dama Hillary Clinton, jej córka Chelsea Clinton i jej mąż prezydent Bill Clinton

  Należy do Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego.

  Ma dwóch młodszych braci – Hugh i Tony’ego. Jej ojciec Hugh E. Rodham zmarł w wieku 82 lat w 1993 roku na Udar mózgu. Matka Dorothy Howell Rodham zmarła w wieku 92 lat w 2011 roku.

  Jest żoną Billa Clintona, prezydenta Stanów Zjednoczonych w latach 1993–2001. Ma z nim córkę, Chelsę Clinton (ur. 27 lutego 1980). W 1998 roku wyszło na jaw, że mąż Hillary Clinton zdradzał ją ze stażystką w Białym Domu, Monicą Lewinsky.

  Poprzez swoją jedyną córkę Hillary Clinton ma też zięcia Marca Mezvinsky’ego (ur. 15 grudnia 1977), wnuczkę Charlotte Clinton Mezvinsky (ur. 26 września 2014) i wnuka Aidana Clintona Mezvinsky’ego (ur. w czerwcu 2016).

  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.387 sek.