Hildesheim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hildesheim (dolnoniem. Hilmessen) – miasto powiatowe w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, siedziba powiatu Hildesheim, port nad rzeką Innerste (dorzecze Wezery), na południowy wschód od Hanoweru. W mieście znajdują się trzy szkoły wyższe, z czego najmłodsza szkoła Universität Hildesheim powstała w 1989 roku. Funkcjonuje komunikacja autobusowa, nie ma komunikacji tramwajowej. W roku 2016 największym pracodawcą w mieście była firma Robert Bosch GmbH oraz Robert Bosch Car Multimedia GmbH zatrudniając łącznie około 3,5 tys. pracowników. Pod względem geograficznym miasto położone jest na granicy terenów górzystych w dorzeczu Innerste (niem. Innerstebergland) oraz czarnoziemów lessowych (nazwa własna niem. Hildesheimer Börde). Większość miasta położona jest po prawej stronie rzeki Innerste.

Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Thomas Quasthoff (ur. w Hildesheim, Niemcy, 9 listopada 1959) - niemiecki bas-baryton uznawany za jednego z najlepszych śpiewaków swojej generacji.

Historia[ | edytuj kod]

W roku 815 miasto stało się siedzibą biskupstwa Hildesheim. Przez cztery wieki miasto zarządzane było przez duchowieństwo. W lecie 1135 roku książę polski Bolesław Krzywousty odbył uroczystą pielgrzymkę do grobu św. Gotarda w Katedrze w Hildesheim. W roku 1367 Hildesheim zostało członkiem Ligi Hanzeatyckiej.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

| edytuj kod]

Pierwsi jeńcy wojenni od wybuchu wojny zostali przywiezieni do Hildesheim 26 września 1939 roku. Byli to polscy jeńcy wojenni, którzy mieli pomagać przy zbiorach ziemniaków oraz buraków cukrowych. Nad rozdzieleniem jeńców czuwał urząd pracy (niem. Arbeitsamt). Pracownicy przymusowi wypełniali luki personelu w przemyśle i rolnictwie po tym, jak niemiecka armia (niem. Wehrmacht) powoływała kolejnych żołnierzy. Za każdym razem kiedy armia niemiecka zajmowała kolejne państwo, przybywało pracowników przymusowych z różnych krajów: najpierw Polacy, później Francuzi, Holendrzy, Belgowie, Duńczycy, Norwegowie, Rosjanie, a na końcu Włosi. Pod koniec wojny w niektórych przedsiębiorstwach zbrojeniowych personel składał się w 50% z obcokrajowców.

Bolesław III Krzywousty (ur. 20 sierpnia 1086, zm. 28 października 1138) – książę małopolski, śląski i sandomierski w latach 1102–1107, książę Polski w latach 1107–1138. Pochodził z dynastii Piastów, był synem Władysława I Hermana i Judyty czeskiej, córki króla Czech Wratysława II, oraz ojcem książąt: Władysława II Wygnańca, Bolesława IV Kędzierzawego, Mieszka III Starego, Henryka Sandomierskiego i Kazimierza II Sprawiedliwego.Scorpions – zespół hardrockowy założony 12 listopada 1965 roku w Hanowerze (Niemcy). Od momentu założenia zespołu, ich muzyka wahała się od hard rocka do heavy metalu. Trzon zespołu stanowią założyciel grupy, gitarzysta Rudolf Schenker oraz wokalista Klaus Meine.

W czasie Drugiej Wojny Światowej miasto Hildesheim znalazło się na liście miast do zbombardowania, którą stworzyło dowództwo RAF (osobą odpowiedzialną był Air Marshall Sir Robert Saundby), jako miasto z węzłem kolejowym oraz kilkoma fabrykami istotnymi dla przemysłu zbrojeniowego (szczególnie dla niemieckiego lotnictwa). W czterostopniowej skali ważności celów do bombardowania (1 – najważniejszy, 4 – najmniej ważny) miasto Hildesheim na podstawie informacji wywiadu zostało przyporządkowane do grupy 3. (zakłady o mniejszym znaczeniu dla przemysłu). Z tego powodu Hildesheim uniknęło poważnych zniszczeń aż do lutego 1945 roku. Choć pierwszy atak bombowy miał miejsce 29 czerwca 1944 roku (w cukrowni zginęły 34 osoby), to o wiele bardziej niszczące bombardowania zostały przeprowadzone pod koniec wojny. 22 lutego 1945 roku Amerykanie wzięli na cel linie kolejowe, dworzec i stację rozrządową. W wyniku tego bombardowania zginęło około 360 osób, gdyż wiele bomb spadło także na południową i południowo-wschodnią część miasta. Najbardziej niszczące bombardowanie w historii miasta przeprowadzili Kanadyjczycy i Brytyjczycy 22 marca 1945 roku. Trwało ono 17 minut (od godziny 13:50 do 14:07). Dzień był słoneczny i bezchmurny, 239 bombowców Lancaster (łącznie z myśliwcami około 300 samolotów) zrzuciło łącznie 1062 ton różnego rodzaju bomb, chmura dymu po bombardowaniu wzniosła się na wysokość 4575 metrów. Centrum miasta, które do tego czasu zachowało swój średniowieczny charakter, praktycznie przestało istnieć. Ponad 1000 osób zginęło, bomby i pożary zniszczyły większość z 1500 domów z muru pruskiego, natomiast koszary i lotnisko praktycznie nie zostały tknięte. Dowództwo RAF było zadowolone z akcji, gdyż bombardowanie było bardzo precyzyjne i tylko 4 lancastery zaginęły.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Wilhelm Koppe (ur. 15 czerwca 1896 w Hildesheim, zm. 2 lipca 1975 w Bonn) – Wyższy Dowódca SS i Policji w Kraju Warty i Generalnym Gubernatorstwie oraz SS-Obergruppenführer, generał Waffen-SS. Zbrodniarz hitlerowski, odpowiedzialny za masowe zbrodnie na Polakach i Żydach w czasie okupacji niemieckiej w Polsce. Sekretarz stanu do spraw bezpieczeństwa (niem. Staatssekretar fur das Sicherheitswesen) w rządzie Generalnego Gubernatorstwa.

W późnych latach 70. XX wieku rozpoczęła się rekonstrukcja historycznego centrum. W roku 1978 w Hildesheim powstał uniwersytet.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Weston-super-Mare – miasto w Wielkiej Brytanii, w południowo-zachodniej Anglii, w hrabstwie Somerset, nad Kanałem Bristolskim; 71 758 mieszkańców; nadmorska miejscowość wypoczynkowa, stolica odrębnego regionu administracyjnego North Somerset
Hanza, Liga Hanzeatycka, Związek Hanzeatycki (z st.-wys.-niem. hansa - grupa) – związek miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Miasta należące do związku popierały się na polu ekonomicznym, utrudniając pracę kupcom z miast nienależących do związku, jednocześnie zaś stwarzały realną siłę polityczną i niekiedy wojskową.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Kościół św. Andrzeja w Hildesheim (niem. St. Andreaskirche zu Hildesheim) – kościół luterański położony w Hildesheim. Pełni funkcję kościoła parafialnego parafii St.-Andreas-Gemeinde Hildesheim. Zbudowany w XIV i XV wieku w stylu gotyckim na miejscu wcześniejszego kościoła romańskiego. Jego widoczna z daleka, mierząca 114.50 m wieża, jest na wyższą wieżą kościelną w Hildesheim i w całej Dolnej Saksonii
Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.
Saksonia-Anhalt (niem. Sachsen-Anhalt, dolnoniem. Sassen-Anhalt) to kraj związkowy w Niemczech, ze stolicą w Magdeburgu.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama