• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hilary Armstrong

  Przeczytaj także...
  Sunderland – miasto przemysłowe i port w Wielkiej Brytanii, w północno-wschodniej Anglii, nad Morzem Północnym, u ujścia rzeki Wear. Wchodzi w skład hrabstwa Tyne and Wear.Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.
  Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.

  Hilary Jane Armstrong (ur. 30 listopada 1945 w Sunderland), brytyjska polityk, członek gabinetów Tony’ego Blaira jako Chief Whip, parlamentarny sekretarz skarbu, Kanclerz Księstwa Lancaster i minister Urzędu Gabinetu. Polityk Partii Pracy.

  Jest córką byłego laburzystowskiego deputowanego Ernesta Armstronga. Wykształcenie odebrała w Monkwearmouth School, West Ham College of Technology oraz na uniwersytecie w Birmingham. Po studiach pracowała w Kenii dla Voluntary Service Overseas. Po powrocie z Afryki rozpoczęła karierę polityczną. W 1985 r. została członkiem Rady Hrabstwa Durham. W 1987 r. została wybrana do Izby Gmin jako reprezentantka okręgu North West Durham, który to okręg wcześniej reprezentował jej ojciec.

  Sunderland Association Football Club (wymowa: /ˈsʊndərlənd/) – angielski klub piłkarski z siedzibą w Sunderlandzie, założony w 1879 roku. Sunderland AFC to sześciokrotny mistrz Anglii i wieloletni angielski pierwszoligowiec, który w sezonie 2013/14 występuje w Premier League.Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).

  Uznawana jest za przedstawicielkę centroprawicowego skrzydła Partii Pracy i zwolenniczka Tony’ego Blaira i jego polityki "New Labour". W latach 1988-1992 była główną mówczynią opozycji ds. edukacji. W latach 1992-1994 była asystentką lidera laburzystów Johna Smitha. Kiedy liderem Partii Pracy został w 1994 r. Tony Blair, Armstrong weszła w skład Zespołu Spraw Skarbowych, a w 1995 r. została głównym mówcą opozycji ds. środowiska i Londynu.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Okręg wyborczy North West Durham powstał w 1885 r. i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmuje północno-zachodnią część hrabstwa Durham. Okręg został zniesiony w 1918 r., ale przywrócono go w 1950 r.

  Po wyborczym zwycięstwie laburzystów w 1997 r. Armstrong otrzymała stanowisko ministra stanu w departamencie środowiska, transportu i regionów, gdzie odpowiadała za sprawy budownictwa i samorządów lokalnych. W 1999 r. została powołana do Tajnej Rady. Po wyborach 2001 r. weszła w skład gabinetu jako parlamentarny sekretarz skarbu i główny whip partii rządzącej. Stanowiska te utrzymała po wyborach 2005 r.

  Whip - członek partii politycznej, którego zadaniem jest upewnienie się, iż pozostali członkowie partii zagłosują zgodnie z wolą lidera.John Smith (ur. 13 września 1938 w Ardrishaig, zm. 12 maja 1994 w Londynie) – brytyjski polityk, lider Partii Pracy, minister w rządzie Jamesa Callaghana.

  W 2006 r. Blair powołał Armstrong na stanowiska Kanclerza Księstwa Lancaster i ministra Urzędu Gabinetu, a także ministra ds. bezpieczeństwa socjalnego. We wrześniu 2006 r. Armstrong opublikowała Reaching Out - an Action Plan to combat Social Exclusion. W czerwcu 2007 r. ogłosiła swoją decyzję rezygnacji z urzędów rządowych wraz z dymisją rządu Tony’ego Blaira i powrotu do tylnych ław w Izbie Gmin. Nowy premier, Gordon Brown, powołał jednak Armstrong na stanowisko przewodniczącego parlamentarnej komisji Partii Pracy ds. dzieci. W 2009 r. ogłosiła, że nie zamierza startować w kolejnych wyborach parlamentarnych.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.

  Prywatnie Armstrong jest żona Paula Corrigana. Kibicuje Sunderlandowi, interesuje się książkami i teatrem.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Hilary Armstrong • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  James Gordon Brown (ur. 20 lutego 1951 w Glasgow) – brytyjski polityk, premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od 27 czerwca 2007 r. do 11 maja 2010 r., lider Partii Pracy od 24 czerwca 2007 r. do 11 maja 2010 r., były Kanclerz Skarbu (2 maja 1997 – 27 czerwca 2007). Od 1983 r. jest członkiem Izby Gmin. W latach 1983-2005 reprezentował okręg wyborczy Dunfermline East w Fife w Szkocji, a od 2005 r. okręg wyborczy Kirkcadly and Cowdenbeath.
  Anthony Charles Lynton Blair (znany jako Tony Blair, ur. 6 maja 1953 w Edynburgu) – były premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1997-2007) i były przywódca Partii Pracy (w latach 1994-2007).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.