• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hilaria

  Przeczytaj także...
  12 sierpnia jest 224. (w latach przestępnych 225.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 141 dni. Hilary Erhard Duff (ur. 28 września 1987 w Houston) – amerykańska aktorka i piosenkarka pop. Aktorka zadebiutowała w filmie Kacper i Wendy w 1998 roku. Jednak sławę przyniosła jej dopiero tytułowa rola w serialu Disneya Lizzie McGuire (2001–2003), który natychmiast stał się hitem. W Polsce emitowany był przez młodzieżową telewizję ZigZap. Po sukcesie jaki odniósł serial, w 2003 do kin trafił pełnometrażowy film opowiadający o dalszych losach bohaterki. Następnie wystąpiła m.in. w popularnym filmie familijnym Fałszywa dwunastka, przygodowym Agent Cody Banks oraz komedii romantycznej Historia Kopciuszka. W 2006 roku zagrała w filmie Dziedziczki u boku swojej starszej siostry Haylie.
  Afra – imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, utworzone od nazwy Afri, oznaczającej osobę pochodzącą z Afryki. Było to imię dwóch świętych we wczesnym okresie chrześcijaństwa (Afry z Augsburga, zm. ok. 304 i Afry, męczennicy w Brescii za cesarza Aureliana).

  Hilaria – żeński odpowiednik imienia Hilary. Jego patronką jest św. Hilaria, matka św. Afry.

  Hilaria imieniny obchodzi 9 kwietnia, 12 sierpnia i 3 grudnia.

  Sławne osoby o imieniu Hilaria:

 • Hillary Clintonsekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy, żona Billa Clintona,
 • Hilary Honorine (ur. 1997) – francuska zapaśniczka walcząca w stylu wolnym,
 • Hilary Swank – aktorka,
 • Hilary Duff – aktorka i piosenkarka.

 • Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Secretary of State) – członek rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, zarządzający Departamentem Stanu USA. Zajmuje się głównie sprawami zagranicznymi. Jego stanowisko jest powszechnie uważane za amerykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych. Urząd sekretarza stanu został utworzony 27 lipca 1789 roku. 15 września 1789 zlikwidowano urząd Sekretarza Spraw Zagranicznych, ponieważ jego obowiązki przejął sekretarz stanu.Hilary Ysaline Honorine (ur. 3 kwietnia 1997) – francuska zapaśniczka walcząca w stylu wolnym. Zajęła piętnaste miejsce na mistrzostwach świata w 2018. Brązowa medalistka igrzysk śródziemnomorskich w 2018. Druga na ME juniorów w 2016. Trzecia na ME U-23 w 2018 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  William Jefferson „Bill” Clinton (ur. 19 sierpnia 1946 jako William Jefferson Blythe III) – w latach 1993-2001 42. prezydent USA, baptysta, mąż Hillary Clinton – Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Hilary , Hilariusz (łac. laris, z gr. larós – wesoły, pogodny, radosny) – imię męskie pochodzenia łacińsko-greckiego.
  Hillary Diane Rodham Clinton (ur. 26 października 1947 w Chicago) – w latach 2009–2013 67. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych nominowana przez prezydenta Baracka Obamę. Od 2001 do 2009 roku zasiadała w Senacie jako reprezentantka stanu Nowy Jork. Jako żona 42. prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona była pierwszą damą w latach 1993-2001. W amerykańskich wyborach prezydenckich w 2008 roku Clinton była główną kontrkandydatką Baracka Obamy w uzyskaniu nominacji Partii Demokratycznej.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.